Több százezres bírságra is számítani lehet az építőiparban

2021. 07. 26., 16:00

Bármikor, bárhol felbukkanhatnak egy építkezésen az ellenőrök, akik elsősorban azt figyelik, hogy az ott dolgozók betartják-e a munkaügyi-és munkavédelmi előírásokat. Ha valamit nem találnak rendben, a céget munkavállalóként akár több százezer forintra is megbüntethetik.

A balesetek elkerülése miatt idén kiemelten ellenőrzik az építőiparban dolgozó vállalkozásokat. A felügyelők elsősorban a munkabiztonsági előírások betartását figyelik, ha pedig szabálytalanságot találnak, a vállalkozás keményen megfizethet azért.

„Lényegében minden vállalkozásnak számítania kell a mustrára, aki az építőiparban dolgozik. Kiemelten ellenőrzik a munkaeszközöket, a kollektív és egyéni védelmi eszközök meglétét és rendeltetésszerű használatát, a munkavállalók dokumentációit, köztük például a szakképzettséget igazoló dokumentumokat, bejelentéseket, orvosi alkalmassági igazolásokat. Emellett figyelik azt is, hogy az egy időben egy helyen, de különböző alkalmazásban álló emberek munkája úgy legyen összehangolva, hogy azzal ne jelentsenek veszélyt egymásra – magyarázta Tóth Máté, a Mubi alapítója, második generációs munkavédelmi szakmérnök.

Az ellenőrzésektől nemcsak a több száz fős cégeknek kell tartaniuk, a felügyelők akár a kisebb építkezéseknél, például lakásbővítéseknél is megjelenhetnek előzetes bejelentés nélkül.

Javult a tendencia

Az ellenőrzéseknek és az egyre szigorodó munkahelyi biztonsági- és egészségvédelmi szabályozásnak köszönhetően 2020-ban látványosan csökkent az építőiparban bekövetkezett munkahelyi baleset száma.

A statisztikák szerint ezer alá csökkent a komolyabb balesetek száma, ami 15 százalékos javulást jelent. A halálos kimenetelű balesetek esetében ennél még pozitívabbak az eredmények: 2019-hez képest 23 százalékkal csökkent Magyarországon munkahelyi balesetben életüket vesztettek száma.

Azt, hogy az idei ellenőrzések alatt különböző szabálysértésekért mekkora összeggel büntethetik a vállalkozásokat külön rendeletbe is foglalták. E szerint a munkavédelmi bírság alapösszege súlyosan veszélyeztetett munkavállalónként ötvenezer forint.

A normasértés súlyossághától függően ez az összeg akár tízszeresére is nőhet, azaz félmillió forintra is büntethetik a vállalkozót, ha egy munkavállalója esetében súlyos kihágást találnak. Minél több dolgozó esetében találnak kihágást az ellenőrök, annyival többe fog kerülni a cégnek a váratlan látogatás.

Kis odafigyeléssel elkerülhető a baj és a büntetés

„Célellenőrzés ide vagy oda, a régi és új jogszabályi előírások betartása nem könnyű feladat. Már nem elég egy Excel és egy határidőnapló ahhoz, hogy mindenki mindent át tudjon látni. Erre szeretnénk megoldást kínálni a cégeknél foglalkoztatott külsős vagy belsős szakemberek, munkatársak számára” – mondta Tóth Máté.

A Mubi mint startup cég elsődleges feladata, hogy segítse a vállalkozásokat a szabályozások közötti eligazodásban. A „virtuális asszisztensként” funkcionáló felhő alapú rendszer nemcsak a több száz fős cégeknek segít a vállalkozás rendezésében, hanem akár a pár fős vállalkozásoknak is.

A rendszerben átláthatóan, kategóriák szerint tárolhatunk minden dokumentációt, ami a munkához, a munkavédelemhez, a környezetvédelemhez és a tűzvédelemhez kapcsolódik és szemmel tartja a különböző határidőket is.

„A koronavírus miatt kialakult gazdasági helyzet és a fokozott ellenőrzések miatt a vállalkozások megsegítésére a használat jelenleg 60 napig díjmentes. Később sem kell nagy összeget ráfordítani a rendszerre, napi egy kávé árából is kijön a Mubi előfizetés. Hogy a kisebb vállalkozások számára is elérhető legyen a Mubi, a havidíj mellett nincs további felhasználó licence” – tette hozzá Tóth Máté.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS