Prologis Research: 7 tényező, ami idén meghatározza az ellátási láncok alakulását

2024. 01. 30., 19:40

A Prologis Research, a világ vezető ipari ingatlancégének kutatócsoportja több évtizednyi iparági tapasztalat, saját adatok, valamint az ingatlanokra és ügyfelekre vonatkozó mélyreható ismeretek alapján hét 2024-es trendet határozott meg, amely várhatóan befolyásolni fogja az ellátási láncok globális alakulását.

Erősödő kikötői forgalom

A kikötői és kamionforgalom kétszámjegyű növekedése alapján megfordul a globális áruszállításban eddig tapasztalható recesszió. Várhatóan a dél-kaliforniai régió profitálhat ebből az elsők között, hiszen az előrejelzések szerint a Los Angeles-i és Long Beach-i kikötőkben az import nagysága meghaladja majd a járvány előtti szintet. A kikötőkben összességében 46 százalékkal nőtt az import mértéke a 2023 februári mélypont óta.

További kihívások az építőiparban

Az ingatlanpiaci beruházások terén tapasztalható megtorpanás 2024-ben várhatóan tovább fokozódik, az új építkezések száma globálisan a 2008-as pénzügyi válsághoz hasonlóan alacsony szinthez közelít. Ezzel párhuzamosan világszerte tavaly átlagosan 5-10 százalékkal emelkedtek az építési költségek, ez az arány csak Európában volt ennél alacsonyabb. Tavaly a spekulatív jellegű megkezdett fejlesztések az Egyesült Államokban 65 százalékkal, világszerte pedig 50 százalékkal estek vissza éves szinten. És bár a termelési és infrastrukturális beruházások, valamint a stabilizálódó lakáspiac kedvezően hatott a nyersanyagárakra, a munkaerőpiacok továbbra is szűkösek maradtak, ami tovább növelheti a költségnyomást.

Emelkedő bérleti díjakat hozhat a nearshoring

Az előrejelzések szerint Latin-Amerikában a bérleti díjak a globális átlag több mint kétszeresével fognak nőni, köszönhetően az egyre népszerűbbé váló nearshoringnak, azaz az országon kívüli feladat kiszervezésnek. A régióban a kereslet várhatóan 2024-ben is rekordmagas szintet ér el, különösen Mexikóban és Brazíliában. A bérleti díjak mindkét országban az építési költségekhez igazodva emelkedtek, a gyorsan növekvő telekárak pedig Mexikóban és Brazíliában is súlyosbítják a problémát.

Kína újbóli felemelkedése

Kínában az éves kereslet ismét emelkedni fog, ami segít ledolgozni az elmúlt években felhalmozott többletkínálatot. A kínai logisztikai ingatlanpiac teljesítményét az elmúlt időszakban számos szokatlan tényező hátráltatta. Első helyen a koronavírussal kapcsolatos korlátozások álltak, amelyek megzavarták az üzleti döntéshozatalt és rontották a fogyasztói bizalmat, de ugyanígy hatással voltak a technológiai és az ingatlanszektorban tapasztalható korlátozó politikai döntések, valamint a termelőüzemek helyszíneinek újraértékelése is. Ráadásul éppen akkor jelentkezett globális gazdasági visszaesés, amikor feloldották a mobilitási korlátozásokat. Mindezek eredményeként a kereslet 2022-ben és 2023-ban egyaránt stagnált.

A költségvetési és monetáris politika 2024-ben várhatóan tovább enyhül, keresleti és kínálati ösztönzőket biztosítva az olyan újonnan megjelenő technológiáknak, mint például az alternatív energiaforrásokkal működő járművek és töltőállomásaik, a megújuló energiaforrások, valamint a chipgyártás. Emellett az e-kereskedelem növekedése – amely 2023 októberéig 8 százalékra lassult – 2024-ben újra 10 százalékra vagy még magasabb szintre gyorsul.

Az MI előretörése

A technológia – különösen a mesterséges intelligencia – a logisztikai központok energiaigényét növeli, ami a raktártulajdonosokat a napenergia-kapacitás megduplázására ösztönzi majd. Ráadásul a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatás-fejlesztési ráfordítások idén folyamatosan emelkedni fognak, az Egyesült Államokban csak a kormányzati MI-kiadások 21 százalékkal nőttek éves szinten 2022-ben. A Prologis várakozásai szerint a következő évtizedben a raktárak fele az autonóm mobil robotok használatát részesíti előnyben, és a következő 10-15 évben 10-20 százalékban automatizált tároló- és visszakereső rendszereket alkalmaznak majd.

Tovább nőnek az elektromos járműtöltési igények is. Bár Kína vezető szerepet tölt be az elektromos tehergépkocsik alkalmazása terén, Európában és az Egyesült Államokban is egyaránt bővült az elektromos járművek bevezetése, különösen az elmúlt két évben.

Kamatlábcsökkenés

Az előrejelzések szerint a kamatlábak csökkenése 2024-ben megduplázza a magántőkealapú ingatlanfinanszírozást. Bár a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság legfrissebb, decemberi előrejelzései szerint a medián szövetségi alapkamat 2024-ben a 4 százalék és 5 százalék közötti tartományban várható (2023-ban még az 5 százalék és 6 százalék közötti tartományba esett), a Prologis szakértői arra számítanak, hogy az infláció a vártnál fokozottabban lassul majd.

Fordul a kaptalizációs kocka

Nem várt változás állhat be a kapitalizációs ráták területén. Amíg az amerikai és az európai kapitalizációs ráták csökkennek, addig a terjeszkedés Ázsia irányába tolódik. A nyugati és az ázsiai piacok közötti hozamkülönbségek a 2022 eleji mínusz 50 bázispontos mélypontról 2023 harmadik negyedévére 130 bázispontra nőttek, ami magasabb a 2019-es 30 bázispontos átlagnál. Ennek megfelelően a tőkeköltség várhatóan csökkenni fog Egyesült Államokban és Európában, Japánban pedig a monetáris politika szigorodásával egyidejűleg emelkedik majd. Kínában a biztosítási díjak várhatóan szintén növekedni fognak, ez részben a jól érezhető geopolitikai kockázatoknak, részben pedig a működési környezet magas kínálat mellett kialakult bizonytalanságainak köszönhető.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS