MLBKT: májusban jóval átlag fölé emelkedett az üzleti hangulatindex

2019. 06. 03., 12:30

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított májusi értéke 57,9 pontra emelkedett az áprilisi 55,1 pontról. A válaszadók az előző hónaphoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számoltak be – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.

A 2019. májusi index jóval magasabb az 1995 óta mért 52,7 pontos hosszú távú májusi adatnál, és az elmúlt három év ennél magasabb 55,7 pontos mutatójánál is.

A termelési mennyiség indexe áprilisi értékéhez képest nőtt, átlag feletti, 1995 óta egyszer volt magasabb az index értéke májusban, mint az idén. Az 50,0 pont feletti érték a termelt mennyiség emelkedését jelzi az előző hónappal összevetve, sorozatban immár negyvenötödik alkalommal.

A foglalkoztatottsági index második alkalommal csökkenésre utal nyolc hónap bővülés után. Az index értéke alacsonyabb lett
áprilishoz képest is.

Az új rendelések indexe jobban erősödött, és 50,0 pont felett maradva jelzi, hogy az új rendelések állománya ismét magasabb lett az előző hónaphoz viszonyítva. A mostani érték átlag felettinek tekinthető 1995 óta, eddig egy alkalommal mértek magasabb májusi értékeket.

A vásárolt készletek 9. alkalommal bővülnek egy hónap szűkülés után, erősebb ütemben. Az idei májusi indexérték az elmúlt huszonkét év értékei alapján átlag feletti, és a legnagyobb májusi. 2017-ben minden hónapban emelkedett a vásárolt készletek szintje, 2018-ban pedig tizenegy hónap volt ilyen.

A beszerzési árak esetében az index értéke magasabb lett, és 50,0 pont felett maradva további árnövekedést jelez. Ezzel a beszerzési árak nyolc hónap csökkenés után a szezonális kiigazítással 37. hónapja emelkednek. A mostani ütem 1995 óta vizsgálva a tizenkettedik legnagyobb májusi.

A késztermékkészletek szintje májusban magasabb lett az előző hónaphoz képest, de ennek üteme továbbra sem túl erős. A korábbi májusi értékeket nézve az idei így is átlag felettinek mondható, és a második legnagyobb 1995 óta. 2016-ban öt alkalommal jelzett bővülést az index, míg 2017-ben kilenc bővülő hónapot mértek, 2018-ban pedig hatot.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt áprilishoz képest, és továbbra is 50,0 pont fölött maradt. A szezonális kiigazításnak köszönhetően 47 hónapja folyamatosan jelzi az import mennyiségének növekedését az előző hónaphoz képest.

Az exportindexnél hasonló a folyamat: az index értéke emelkedett az előző hónaphoz viszonyítva, és 50,0 pont fölött maradva jelzi az export mennyiségének erősebb ütemű bővülését. Az elmúlt négy év 2014. december és 2015. július kivételével növekedést hozott. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-28 16:10:00
A NAV a digitális megoldásaival szinte azonnal lát mindent, és szinte azonnal közbe is tud avatkozni. Az adóhatóság beavatkozásának két iránya van: vasszigorral fellépni a tudatos adókijátszók ellen, illetőleg támogatni a nem szándékosan tévesztő, alapvetően jogkövető adózókat.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS