Matyóka Zoltán: Fel kell vállalni, hogy az extra szolgáltatásokat extra díjért tudjuk elvégezni

2020. 11. 23., 10:00

A koronavírus járvány nem csak a turizmust vagy a vendéglátóipart állította jelentős kihívás elé. A kevésbé látható ágazatok, mint például a könyvelői szakma, is megszenvedik a jelenlegi helyzetet. Egyrészt a változó jogszabályok miatt állandó többletterhelés hárul a könyvelőkre, másrészt a járvány miatt kialakult válság csökkenheti a fizetőképes ügyfelek számát. Matyóka Zoltán, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének elnöke a koronavírus miatt hozott új rendeletekről is beszélt.

Milyen járulék- vagy szabályváltoztatásokkal járnak együtt a koronavírus miatt hozott új rendeletek? Mit kell a vállalkozóknak és cégtulajdonosoknak tudniuk?

– Talán az a legfontosabb, hogy megjelent az Ágazati Bértámogatási Program, ez 18 pontban sorolja fel a szabályozás által támogatott tevékenységeket. Fontos, hogy az állami segítséget csak olyan cégek vehetik igénybe, amelyeknél az elmúlt 6 hónapban a bevétel nagy részét, de minimum a 30 százalékát a programban szereplő feladatok adták. A cégek, vállalkozások, legyen ez akár egyéni vállalkozás is, november 11-től jogosultak igénybe venni a támogatást, természetesen csak akkor, ha megfelelnek az említett bevételi arány kritériumnak. Az elszámolás alapját a november havi bruttó bér jelenti, azonban ez csak a kifizetett bérnek az 50 százaléka, illetve maximum az irányadó minimálbér 150 százaléka lehet. Tehát mindegy, hogy valaki 800.000 forint vagy 2.500.000 forint bruttó bért keres, a munkáltató számára igényelhető támogatás összege nem fogja meghaladni az említett összeget. A fő probléma, amit az MKOE-nél nehezményezünk a változással kapcsolatban, a bonyolult és időigényes adminisztráció. Jelen pillanatban 27 pontban és azok alpontjaiban lett összefoglalva, hogy milyen nyilatkozatokat kell benyújtania a munkáltatónak a hatóságok felé. Ez minden vállalkozásnak és természetesen a könyvelőknek is jelentős extra terhelést jelent majd.

Milyen könyvelői kihívásokkal jár együtt az új helyzet?

– Elsősorban a könyvelők feladatait fogja gyarapítani a támogatás igénybevételének összetett adminisztrációja, és az ezzel együtt járó tanácsadás. Fontos hangsúlyozni minden érintett számára, hogy ez egy külön feladat, összetett kihívás, ennek megfelelően nem elvárható, hogy ezt a munkát ingyen vállalják a könyvelők. Az extra szolgáltatásokat extra díjért kell végezni.

Milyen hosszú távú következményei lehetnek a lezárásoknak és általában a koronavírusnak a könyvelői szakmára nézve?

– Mindenképpen jelentős változásokra számítunk. Egyrészt rengeteg könyvelőnek jelenthet kihívást hosszú távon a megnövekedett terhelés, másrészt viszont sajnos sok vállalkozás, tehát ügyfél került veszélybe a pandémia miatt. Számos szálloda, étterem, rendezvényszervező cég szűnt meg, vagy állt le teljesen, és ez csak egy szektora a gazdaságnak. Mindez akár rövid távon is jelentős bevételkiesést jelenthet a könyvelőknek, amit sokaknak nehéz lesz kigazdálkodni.

Mivel támogatja az MKOE a könyvelőket a kiélezett helyzetben?

– Az MKOE társadalmi, érdekvédelmi szervezet, mi most a folyamatos és villámgyors információszolgáltatással tudjuk leginkább segíteni tagjainkat, illetve a könyvelői szakmát. Országosan elismert szakértőink fáradhatatlanul dolgoznak azon, hogy minél hamarabb értelmezzék az állandóan változó jogszabályi környezetet, majd ezt kommunikálják az érintettek felé. Ez az információáramlás gyakorlatilag a vírus megjelenésének első napja óta folyamatos. Igyekszünk minél több online szakmai rendezvénnyel, a változásokat bemutató és értelmező tematikus előadásokkal segíteni az érdeklődőket. Komoly lépéseket tettünk annak érdekében is, hogy csökkentsük a könyvelők költségeit. Elérhetővé tettük az MKOE-tagság részére, hogy e-learning kurzusokkal szerezzék meg az évente összegyűjtendő kreditpontjaikat. Ezen kívül kedvezményes mobilcsomagokat ajánlunk a számukra, illetve a legtöbb rendezvényre ingyenes meghívókat küldünk. Igyekszünk tudatosítani minden tagunkban, hogy a változó szabályok miatt keletkezett extra terhelés nem tartozik bele az ingyen elvárható szolgáltatások körébe. Példaként említhetjük a kijárási korlátozással kapcsolatban a Cégkapura érkezett NAV tájékoztatót. Ez óriási, pánikszerű üzenet- és híváscunamit indított el a visszajelzések alapján, és több órányi extra munkaidőt generált a könyvelőknek.

A nehézségek ellenére láthatóak pozitív hatásai is a jelenlegi helyzetnek?

– A sok probléma, kérdés és bizonytalanság ellenére vannak előremutató változások, amelyek hosszú távon igenis a könyvelők előnyére válhatnak. Egyrészt a válság felgyorsíthatja a könyvelők vagy könyvelő cégek által régóta halogatott folyamatokat. Ilyen például a digitalizációra való áttérés, az informatikai készségek fejlesztése. Az MKOE jó ideje hangsúlyozza ezek jelentőségét, hiszen csak azok maradhatnak hosszú távon versenyben, akik képesek fejlődni és az új digitális világ kihívásaival szembenézni. Ez a személyes és infrastrukturális fejlődés egy másik pozitív hatással is együtt jár, mégpedig a könyvelők önbecsülésének növekedésével. A jelenlegi helyzetben a könyvelők egyre inkább tanácsadó funkciót töltenek be, és remélhetőleg jobban megtanulják képviselni az érdekeiket. Ezzel együtt az ügyfelek jobban észreveszik majd, milyen grandiózus munkát végzünk a számukra.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS