Az MNB vállalati konjunktúraindexe az augusztusi mínusz 8 pontról szeptemberben mínusz 12 pontra csökkent.
Az index gyengüléséhez a jelenlegi helyzet megítélésének romlása (mínusz 21-ről mínusz 26 pontra) és a várakozások gyengülése (+5-ről +3 pontra) is hozzájárult.
Az egy évvel korábbi szinthez viszonyított átlagos kapacitás-kihasználtság és bevételi szint is csökkent augusztushoz képest: előbbi 90-ről 87, utóbbi 98-ról 93 százalékra.
A beruházási és a létszám-változtatási tervek mutatói továbbra is pozitívak, de gyengültek az előző hónaphoz képest: előbbi +24-ről +20, utóbbi +3-ról +2 pontra.
A konjunktúraindex előző hónaphoz viszonyított gyengülése elsősorban a nagyvállalati válaszadók aktuális helyzettel kapcsolatos tapasztalatainak kedvezőtlenebbé válásával magyarázható.
Az MNB 2020 decemberétől havi gyakorisággal végez vállalati konjunktúrafelmérést a kereskedelmi bankok és a vállalati szektor érdekvédelmi szervezetei közvetítésével, amelynek segítségével az aggregált statisztikai adatoknál részletesebb és közvetlenebb visszajelzés kapható a gazdasági szereplők helyzetéről és kilátásairól. Az MNB vállalati konjunktúra indexe a jelenlegi helyzet és a várakozások megítélésének együttes figyelembevételével kerül kiszámításra, amely egy mutatóba sűrítve vizsgálja a hazai vállalati konjunktúra alakulását – olvasható a jegybank közleményében.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.