December 31-én három – a vállalkozásoknak jelentős adómegtakarítást eredményező – határidő jár le – figyelmeztet a Pénzügyminisztérium.
Az óév utolsó napjáig lehet választani az alanyi mentességet az áfában. 2019-től négymillió forinttal, 12 millió forintra nő az áfamentesség bevételi határa, ezért több tízezer vállalkozóval bővülhet az alanyi mentesek több mint félmilliós tábora.
Az év utolsó napjáig választható a kisadózók tételes adója (kata) és a kisvállalati adó (kiva), ha már január elsejétől ezen igen kedvező adózási módok egyike szerint kíván adózni a vállalkozó. Ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy 2018. december 31-én éjfélig az erre vonatkozó nyilatkozatot el kell juttatni az adóhivatalnak.
A kormány több speciális adózási formát kínál a vállalkozásoknak, amelyek jövőre még kedvezőbbé válnak. A megfelelő adózási mód kiválasztásával pedig rengeteg pénz spórolható meg törvényi keretek között, ezért minden vállalkozásnak érdemes az év utolsó napjaiban átgondolni, hogy vajon a jelenlegi-e a legmegfelelőbb adózási forma.
Jövőre nő a legkisebb vállalkozások áfamentessége is. Négymillió forinttal emelkedik: tizenkétmillió forint lesz. Az általános forgalmi adóban (áfa) az alanyi mentesség egy évre választható, vagyis ha valaki 2019-ben szeretne élni ezzel a lehetőséggel, akkor legkésőbb december 31-ig ezt jeleznie kell az adóhivatalnak. Szilvesztert követően az alanyi mentességet legközelebb már csak a 2020-as adóévre választhatják a már működő vállalkozások. Az alanyi adómentes vállalkozásnak – fő szabály szerint – nem kell áfát felszámítania és fizetnie. Sőt még áfa bevallást sem kell benyújtania. A katát választóknak érdemes megfontolni az alanyi mentességet is, hiszen így már ténylegesen minimálisra csökken az adminisztráció. 2019-ben egyetlen adatlap, bevallás kitöltésével sem kell bíbelődniük, mindössze egyetlenegy nyilatkozatot kell benyújtaniuk, de azt is majd csak 2020-ban.
Akik még idén választják a katát, a teljes 2019-es évben így adózhatnak. Viszont annak, aki majd csak jövőre választja, számolnia kell azzal, hogy a bejelentkezés hónapjának utolsó napjáig egy külön – azt az időszakot felölelő, az eredeti adózási módjának megfelelő – bevallást is el kell készítenie. A kata bevételi határa 2017-ben megduplázódott. A minimalizált adminisztráció mellett valószínűleg a 12 millió forintos bevételi határ is közrejátszott abban, hogy 2016 év végéhez képest a 175 ezres taglétszám mostanra már meghaladta a 305 ezret.
A kiva választásával az áttérésre jogosult, foglalkoztatottal rendelkező cégeknek több mint a 80 százaléka jobban járna, legalább 10 százalékot spórolhatna közterhein. Jövőre még több cég válhat kivássá, ugyanis megduplázódik, ötszázmillióról egymilliárdra nő a belépési határ. Ugyan kivára váltani bármikor év közben is lehet, de a 2018-os zárás miatt legkésőbb december 31-ig célszerű dönteni. A kiva alanyiság kezdő napjával a cégnek ugyanis mindenképp új, önálló üzleti év kezdődik.
Az új, kedvező adózási mód bejelentésére szolgáló nyomtatványok (18T101, 18T101E, 18T201T, 18T203KV) a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapjáról tölthetőek le, és a 18T101 adatlap kivételével elektronikusan nyújtandóak be. A 18T101 postai úton, vagy személyesen is előterjeszthető. (Pénzügyminisztérium)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.