Közel 20 százalékkal csökkent a betegszabadságon töltött napok száma a koronavírus-járvány időszakában

2020. 12. 16., 11:30

A régió vezető BPO vállalata, a Process Solutions (PS) elemzése alapján a magyar munkavállalók kevesebb betegszabadságot vesznek ki, részben a home office miatt.

A PS közel 40 vállalat mintegy 15.000 magyarországi munkavállalójának 2020 március és szeptember közötti adatait hasonlította össze kutatásában az egy évvel korábbiakkal. A kutatás három részre bontotta az időszakot, az első hullám idejére (március – június), a nyári enyhítések időszakára (július – augusztus), valamint az iskolakezdés időszakára (szeptember).
 
A teljes vizsgált időszakban 2020 márciusától 2020 szeptemberéig összesen 18 százalékkal csökkent a betegség miatti távollétek száma, amiből a gyermekek betegsége miatti táppénz csökkenés 43 százalék, saját jogú betegség esetén pedig 17 százalék:
 
Kivett napok száma:

Összes saját jogú betegszabadság 2019

42 392

Összes gyermek betegsége miatti távollét 2019

2 311

Összes távollét 2019

44 703


Összes saját jogú betegség 2020

35 323

Összes gyermek betegsége miatti távollét 2020

1 326

Összes távollét 2020

36 649

 

 


Ezen belül megfigyelhető, hogy az első hullám (március-június) időszakában magasabb volt a csökkenés mértéke, mint az utána következő időszakban: a saját betegségek aránya ekkor 21 százalékos, a gyermek betegsége miatti távollét aránya 57 százalékos csökkenést mutat, míg a nyári időszakban ezek rendre 15 százalékos és 29 százalékos, a szeptemberi időszakban pedig már csupán 3 százalékos és 16 százalékos csökkenést mutatnak.
 
Kivett napok száma:

Összes saját jogú betegszabadság 2019 – március – június

24 463

Összes gyermek betegsége miatti távollét 2019 – március – június

1 618

Összes távollét 2019 – március - június
 

26 081

Összes saját jogú betegszabadság 2020 – március - június

19 350

Összes gyermek betegsége miatti távollét 2020 – március – június

690

Összes távollét 2020 – március – június

20 040

 

 

 
Varga Judit, a PS senior managere elmondta: „Kiemelkedően magas az átlagos csökkenéshez képest az IT-, a telekommunikáció- és a pénzügyi szektorokban tapasztalható csökkenés, a saját jogú betegségek száma 18 ezerről 12 ezerre, a gyermek betegsége miatti távollét 1250-ről 575-re estek vissza a teljes időszakot nézve. Ezen szektorokban jellemzően könnyebben megoldható az otthoni munkavégzés, míg a kiskereskedelemben mindkét távollét aránya még minimális növekedést is mutat 2019-hez képest."
 
Egyértelműen megfigyelhető, hogy azon munkavállalók esetében, ahol a többség számára van lehetőség az otthoni munkavégzésre (többségben irodai munkát végző dolgozókat foglalkoztató cégek), a távollétek aránya jelentősen csökkent:
 

  • a saját jogú betegségszabadságok száma 20.300-ról 13.100-ra csökkent (35 százalékos csökkenés)
  • a gyermekek betegsége miatti távollét pedig 1.300-ról 600-ra esett vissza (54 százalékos csökkenés).

 
Mindkét távollét-esetben a március-június időszakban a legmarkánsabb a csökkenés, a gyermek betegsége miatti távollét ezen időszakra például közel 70 százalékos csökkenést mutatott, míg a szeptemberi időszakban már szinte megegyezik a tavalyi évi adatokkal.       
 
Kivett napok száma:

Összes saját jogú betegség 2019 – július – augusztus

11 489

Összes gyermek betegsége miatti távollét 2019 – július – augusztus

374

Összes távollét 2019 – július - augusztus
 

11 863

Összes saját jogú betegség 2020 – július – augusztus

9 744

Összes gyermek betegsége miatti távollét 2020 – július – augusztus

265

Összes távollét 2020 – július – augusztus

10 009

 

 

Kivett napok száma:

Összes saját jogú betegség 2019 – szeptember

6 440

Összes gyermek betegsége miatti távollét 2019 – szeptember

319

Összes távollét 2019 – szeptember
 

6 759

Összes saját jogú betegség 2020 – szeptember

6 229 

Összes gyermek betegsége miatti távollét 2020 – szeptember

371

Összes távollét 2020 – szeptember

6 600 

 

 

 
A többségében fizikai dolgozókat foglalkoztató cégek esetében, ahol tehát jellemzően nincs lehetőség otthoni munkavégzésre, a saját jogú betegszabadságok aránya stagnál a két évet összehasonlítva, a gyermekek betegsége miatti távollét viszont itt is jelentősen csökkent: összesen 28 százalékkal (1000 távollétről 720-ra). Ezen belül a március-június időszakban (amikor az iskolabezárásokat rendelte el a kormány) 41 százalékos csökkenést látunk, a nyári időszakban szintén 31 százalékos csökkenést, míg a szeptemberi, iskolakezdési időszakban már növekedett a távollétek száma 34 százalékkal 2019-hez képest. 
 
Habár azon dolgozók, akik nem tudnak otthonról munkát végezni nem tehetik meg, hogy az iskolabezárások ideje alatt munkavégzés mellett otthon maradjanak a gyermekükkel, feltehetően a másik szülő vagy egyéb segítség bevonásával oldották meg a gyermekek felügyeletét, így a gyermekek betegsége miatti táppénz lehetőségével ők is jóval kevesebb esetben éltek.        
 
Habár a betegszabadság lejárta után a táppénz szinte teljes költségét, valamint a gyermekápolás céljára fizetett táppénz egészét az állam finanszírozza, a munkáltatónak is érdeke, hogy a munkavállalói a lehető legkevesebb betegség miatti távollétet használják fel, természetesen csak akkor, ha valóban munkaképesek és nem csupán az állásuk elvesztése miatti félelem miatt dolgoznak akár nem teljesen egészségesen is – legyen a munkavégzés helye akár a saját otthonuk, akár a cég telephelye. 
 
„Az otthoni munkavégzés mindemellett jó lehetőséget biztosít a távollétek csökkentésére: amennyiben például egy pénzügyi szektorban dolgozó munkavállalónak egy kisebb lábsérülés miatt nehéz vagy lehetetlen lenne a munkahelyére utazni, úgy otthonról teljes értékű munkát végezhet, teljes fizetését megkapva a jellemzően jóval kisebb összegű táppénz helyett” – tette hozzá Varga Judit.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS