Könnyítések és adókedvezmények családi gazdaságok számára

2020. 12. 17., 10:45

A családi gazdaságoknál is felmerülő generációváltás, vagyis az utódlás kérdése egyre aktuálisabb kihívás. Újfajta működési lehetőségeket és számos előnyt biztosít a mezőgazdaságban tevékenykedő családi gazdaságok hosszútávú működésének biztosítására az a jogszabályi keretrendszer, amely az agrárkamara és a kormány szoros közreműködésének eredményeként jött létre. A keretrendszer egyben egyszerűsíti a családi gazdaságokra vonatkozó szabályrendszert is.

A családi gazdaságokról szóló törvény egyik legfontosabb eleme egy új működési forma, a családi mezőgazdasági társaság bevezetése. A törvény ezenfelül további lényeges könnyítéseket tartalmaz a mezőgazdasági őstermelők vonatkozásában és lehetővé teszi a közös gazdálkodást hozzátartozók számára is.

Mi minősül családi mezőgazdasági társaságnak?

A törvény értelmében családi mezőgazdasági társaság az olyan mező-, erdőgazdasági, illetve kiegészítő tevékenységet végző gazdasági társaság, szövetkezet vagy erdőbirtokossági társulat, melynek legalább két tagja van és tagjai egymással „hozzátartozói láncolatban” állnak. Aki ezeknek a feltételeknek megfelel, kérelmezheti, hogy az agrárkamara illetékmentes nyilvántartásba vételét követően családi mezőgazdasági társaságként (CSMT) működhessen. A törvény szerint hozzátartozói láncolatnak minősül a közeli hozzátartozói kapcsolatban lévő természetes személyek, valamint e személyek hozzátartozói által alkotott csoport.

A CSMT-ben tagok csak magánszemélyek lehetnek, egy magánszemély pedig csak egy CSMT-ben lehet tag. A létesítő okiratnak tartalmaznia kell a társaság részére mező- és erdőgazdasági hasznosítású földek használatának, termelőeszközöknek, vagyoni értékű jogoknak az átengedését, valamint a személyes közreműködésük formáját és az elszámolás rendjét.

Számos esetben jár adókedvezmény

A létrejött CSMT-nek ugyan teljesítenie szükséges a vonatkozó általános adózási, számviteli kötelezettségeket, a javaslat szerint azonban adómentes is lehet az az összeg, amelyet a vállalkozás tagja kap. Adómentes az összeg, ha azt a termőföld használati jogosultságának mező-és erdőgazdasági hasznosítása céljából történő átengedése címén, vagy a vállalkozás által átengedett költségek fedezetére vagy fejlesztési célra adott támogatásnak nem minősülő mezőgazdasági támogatás címén kapja. Adómentes továbbá, ha támogatásként, a termőföld-vásárlással kapcsolatos jelzáloghitel törlesztéséhez, ill. támogatásként, termőföld vásárláshoz kapja, feltéve, hogy a CSMT legalább 15 évig használja.

Az adózás alól mentesített jövedelem gazdaságonként egy adóévben maximum 50 millió forint lehet, az ezt meghaladó részt a magánszemély által megszerzett egyéb jövedelemnek kell tekinteni. A termőföld adásvételénél és haszonbérleténél a CSMT tagjainak kedvező elővásárlási, illetve előhaszonbérleti lehetőséget is biztosítanak a vonatkozó törvénymódosítások.

„Ezek a változtatások számos, mezőgazdasággal foglalkozó családi vállalkozás számára jelentenek könnyítést. A változások bevezetésével a generációváltás folyamata is egyszerűbb, kiszámíthatóbb lesz, ez pedig egy igen aktuális kihívás a hazai agrárvállalkozások körében. Az adókedvezmények egyúttal komoly segítséget jelenthetnek a COVID pandémia, időjárási viszontagságok és állatbetegségektől is sújtott ágazatban működők számára”– mondta Baranyi Gábor, a Deloitte agrár- és élelmiszeripari üzletágának vezetője.

Az agrárkamara kérelemre, a hozzátartozói láncolat megszakadása esetén, valamint a megengedett tevékenységeken kívül eltérő tevékenység végzése esetén törli a nyilvántartásból a családi mezőgazdasági társaságot.

A családi gazdaságokra vonatkozó részletszabályokat kormányrendeletek állapítják majd meg, a törvény várhatóan 2021. január 1-jén lép hatályba.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.
2025-03-31 17:05:00
Előfordul, hogy valaki olyan módon okoz érdeksérelmet másnak, hogy nem tesz meg egy olyan jognyilatkozatot, amelyre a másik félnek szüksége lenne. Lehet-e ilyen esetekben bírósághoz fordulni? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS