Jön az új statisztikai osztályozás, a KSH átállítja a főtevékenységkódot

2024. 12. 03., 00:03

2025. január 1-jén az Európai Unióban hatályba lép a gazdasági tevékenységek európai osztályozásának új változata, a NACE Rev. 2.1, Magyarországon pedig az ennek megfelelő TEÁOR’25 (gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere).

A jelenleg használt osztályozás 2008-tól van érvényben, a váltást a gazdaság elsősorban technológiai hátterű fejlődése és szerkezetének változása indokolja. A TEÁOR’25 számos módosítást tartalmaz, több új kód jött létre, ugyanakkor fontos cél volt az osztályozás szerkezetének megőrzése, illetve a nemzetközi, világszintű gazdasági osztályozásokkal való konzisztencia megtartása is. A gazdasági szervezetek adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a Központi Statisztikai Hivatal minden egyes szervezetnek beállítja az új TEÁOR szerinti főtevékenységkódot.

A TEÁOR (uniós terminológiában: NACE – Nomenclature Générale des Activités Economiques dans les Communautés Européennes/Statistical classification of economic activities in the European Community) a gazdasági szervezetek tevékenységeinek meghatározására, illetve osztályozására használt, uniós szinten harmonizált, kötelező nemzeti szabvány a hivatalos és egyéb adminisztratív adatgyűjtések, valamint a nemzeti és a nemzetközi statisztikák és elemzések alkalmazásában. A jelenleg használt TEÁOR’08 2008-as bevezetése óta rengeteget változott a világ, és ennek következtében a gazdaságban végzett tevékenységek is. Előtérbe került például a megújuló forrásból származó villamosenergia-termelés vagy az internetes keresőportállal kapcsolatos tevékenység, míg más tevékenység – mint például a videókazetta kölcsönzése – relevanciája csökkent. Annak érdekében, hogy a gazdasági jelenségek továbbra is pontosan jellemezhetők maradjanak, a TEÁOR-t is rendszeresen frissíteni kell egy uniós szintű, egységes folyamat részeként. A TEÁOR’25 a gazdasági tevékenységek statisztikai osztályozásának új, hazai kiadása, amely – összhangban az EU-tagállamok gyakorlatával – 2025. január 1-jén lép életbe, felváltva a TEÁOR’08-at. A gazdasági szervezeteknek a változás következményeként kötelezően megváltozik a tevékenységi kódjuk.

A gazdasági szervezetek adminisztratív terheinek csökkentése érdekében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) minden egyes szervezetnek beállítja az új TEÁOR szerinti főtevékenységkódját. Az új főtevékenységkódokat a KSH átadja a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) és a költségvetési szervek tekintetében a Magyar Államkincstárnak. 2025. január 31-től minden nyilvántartás már az új TEÁOR’25 szerinti főtevékenységkódokat tartalmazza majd. A hatályos főtevékenységkódok a statisztikaiszámjel-lekérdezőn keresztül érhetők el. Amennyiben egy gazdasági szervezet nem fogadja el a részére megajánlott fő tevékenységet, akkor a NAV-nál illetékmentesen tudja kezdeményezni annak módosítását 2025. július 1-ig. A költségvetési szervek a Magyar Államkincstárnál tudnak módosítást kezdeményezni szintén 2025. július 1-jéig. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS