A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a hatályos jogszabályoknak megfelelően aktualizálta az öntözéssel kapcsolatos vízjogi engedélyezési eljárásokat összefoglaló útmutatóját. A NAK az öntözni kívánó termelők számára ezzel is átláthatóbbá teszi az engedélyhez szükséges alapvető lépéseket.
Az „öntözéses plakát” bemutatja, melyik minisztérium szakmai felügyelete alá tartoznak az engedélyezésben résztvevő vízügyi, környezet- és természetvédelmi, talajvédelmi hatóságok, valamint tartalmazza a vizek vagyonkezelésért felelős vízügyi igazgatóság és az intézmények elérhetőségeit. Ismerteti az engedélyezési eljárások típusait, hogy mikor kell elvi, létesítési, üzemeltetési, fennmaradási és megszüntetési engedélyt kérni.
Megtalálhatóak benne azok a jogszabályok, amelyek alapvetően meghatározzák az engedélyhez szükséges tervdokumentáció szakmai és jogi követelményrendszerét.
Az útmutató kitér a vízkészletjárulék és vízszolgáltatási díjak fizetési kötelezettségére, a díjmentes kvótákra és időszakokra, valamint a hosszú távú állami finanszírozási vállalásra.
Az útmutatóban lévő információk tájékoztató jellegűek, ezért az öntözési engedélyeztetési eljárásokban a mindenkor hatályos jogszabályoknak kell megfelelni.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.