Még december 31-én is választható a kisvállalati adó (kiva), illetve a kisadózók tételes adója (kata), ha a teljes 2020-as adóévben így adózna a vállalkozó. Szintén az óév utolsó napjáig lehet választani a 2020-as adóévre az alanyi mentességet az áfában. Az evásoknak különösen fontos lehet az év végi határidő akkor, ha jövőre valamelyik kedvező adózási mód szerint szeretnének adózni.
A kormány több speciális, jelentős összegű adómegtakarítást biztosító, adózási formát kínál a vállalkozásoknak, amelyek közül jövőre a kiva még kedvezőbbé válik. Ehhez mindössze annyit kell tenni, hogy 2019. december 31-én éjfélig az erre vonatkozó bejelentést el kell juttatni az adóhivatalnak.
A kiva választásával jövőre a Pénzügyminisztérium számításai szerint mintegy 57 ezer cég járna jobban. Az érintettek összességében 24 milliárd forintnyi közterhet takaríthatnának meg 2020-ban. December 1-e óta már több mint nyolcezer cég jelentkezett be kivásként. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján sokan hagyják az utolsó napra a döntést. Ebben most az is segíthet, hogy jövőre egy százalékponttal – 13 százalékról 12 százalékra – csökken az adó mértéke. Ugyan kivára váltani bármikor év közben is lehet, de a 2019-es zárás miatt legkésőbb december 31-ig célszerű dönteni. A kiva alanyiság kezdő napjával a cégnek ugyanis mindenképp új, önálló üzleti év kezdődik.
Tekintettel arra, hogy a kivával az áttérésre jogosult, foglalkoztatottal rendelkező cégeknek több mint a 80 százaléka jobban járna, minden cégnek érdemes 10 percet szánnia Pénzügyminisztérium kiva-kalkulátorára. Az ezen a linken elérhető kiva-kalkulátorral egyszerűen kiszámítható a köztehercsökkentés mértéke.
Az általános forgalmi adóban (áfa) az alanyi mentesség – működő vállalkozások esetén – a bejelentést követő adóévre választható, vagyis, ha valaki 2020-ban szeretne élni ezzel a lehetőséggel, akkor legkésőbb december 31-ig jeleznie kell az adóhivatalnak. Szilvesztert követően az alanyi mentességet csak a 2021-es adóévre választhatják a vállalkozások. Az alanyi adómentesség értékhatára 2019-től lett sokkal kedvezőbb: jelentősen – négymillió forinttal – megnőtt. A bevételi határ jövőre is 12 millió forint. Az alanyi mentes vállalkozásnak – fő szabály szerint – nem kell áfát felszámítania, fizetnie és bevallást sem kell készítenie.
A Gazdaságvédelmi Akcióterv újabb, adórendszert egyszerűsítő pontja alapján 2020. január 1-től megszűnik az eva, a kedvező adózási módot nem választó egyéni vállalkozó ezen időponttól automatikusan a vállalkozói személyi jövedelemadó, a társas vállalkozás pedig a társasági adó alanya lesz. A Pénzügyminisztérium és az adóhivatal már szeptember végén mind a 17 ezer érintettet tájékoztatta a legfontosabb tudnivalókról. Mindezek ellenére, ha valaki az utolsó napokra hagyta a döntést, akkor segít a pénzügyi tárca tájékoztatója és az eva-kalkulátora, amely ezen a linken érhető el.
Akik még idén választják a katát, a teljes 2020-as évben így adózhatnak. Viszont annak, aki majd csak jövőre választja ezt az adónemet, számolnia kell azzal, hogy a bejelentkezés hónapjának utolsó napjáig még a korábbi választása szerinti adózási mód szabályait kell alkalmaznia, azaz tört adóéve keletkezik.
Az új, kedvező adózási mód bejelentésére szolgáló nyomtatványok (Kata adózási mód esetén: 19T101, 19T101E, 19T201, 19T201T, Kiva adózási mód esetén: 19T201, 19T201T, 19T203KV) a Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapjáról tölthetőek le, és kényelmesen – akár otthonról is – elektronikusan küldhetőek be. (Pénzügyminisztérium)
Képünk illusztráció.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.