Átlagon felül válságálló az építőipar

2021. 06. 10., 16:45

A piaci nehézségek és a kiszámíthatatlanság ellenére átlag feletti az építőipar válságállósága az Opten által bevezetett új mutató szerint. Míg átlagosan a vállalkozások 22,4 százalék-a kapott átlag feletti válságálló minősítést, addig az építőipari ágazatban 26,4 százalék ez az arány. Azonban hátradőlni nem szabad, a bizonytalan környezet, valamint a felszín alatt lappangó lánctartozás hatásaira fel kell készülni – figyelmeztet a Mapei.

A válságállósági index a vállalkozások gazdasági visszaesés esetén tapasztalható stressztűrési képességét jellemzi. Az index egy iparágfüggetlen, általános mutató, amely azon pénzügyi és egyéb cégadatokat helyezi fókuszba, amelyek egy gazdasági visszaesés esetén kiemeltnek számítanak. A mutatónak három állása van, átlagnál gyengébb, átlagos és átlagnál erősebb stressztűrési képesség.

„Ágazati szinten a koronavírus miatt bevezetett korlátozások az építőipart kevésbé érintették, mint némely kritikus szektort, azonban így is igen komoly kihívásokkal kellett szembenézni. A Mapei Kft. is átlag feletti válságállósági minősítést kapott, azonban óriási erőfeszítésekbe került a termelés és a kereskedelmi működés folyamatos szinten tartása úgy, hogy közben meg kellett teremtsük a biztonságos egészségvédelmet szolgáló munkakörnyezetet" – mondta Nagy Lenke pénzügyi vezető.

További nyomást jelentett az állandó újratervezés a beszállítói és fuvarozói kapcsolatokkal, sok esetben azonnali döntéskényszer és új szolgáltatók, útvonalak felkutatása, bevonása, hogy a vállalásaikat a partnerek felé határidőre teljesíteni tudják. A szakember véleménye szerint a helyzet eredményes kezelésében a munkatársak megfeszített munkája mellett a vállalat pénzügyi politikája játszik kiemelt szerepet.

A Mapei Kft. pénzügyi politikájának alappillére, hogy pénzügyi kapcsolatait a szabályozott működés, a döntően megbízható pénzügyi fizetési morál, fegyelem jellemzi. Ez a pénzügyi fegyelem egyfajta szűrőként hatott a partnerállományra. Bár kezdetben sok partnert veszített a vállalat, mára éppen ez adja az átlagnál erősebb stressztűrési képességet.

Hasonló folyamatok játszódnak le az ágazatban, ami egyfajta konszolidációhoz vezethet. A szakemberhiány és a megfelelő kapacitással rendelkező vállalkozók hiánya megerősítette a régóta az ágazatban működő, megbízható és kiváló szakmaisággal dolgozó vállalkozások helyzetét. Ezek a vállalkozások hosszabb távra rendelkeznek szerződött munkákkal, a versenyeztetésben megerősödve pénzügyileg olyan kondíciókat tudnak elérni, ami 10–15 évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt. Ők azok, akik az anyaggyártó és -beszállító által felajánlott előrefizetési kedvezményekkel tudnak élni, és szívesen is élnek vele, növelve ezzel cégük pénzügyi eredményességét.

Nagy Lenke szerint az építőiparban elsősorban a kis- és mikrovállalkozásokat érinthette mélyebben a válság. A kisebb foglalkoztatotti létszámú vállalkozásoknál jelentkezett a munkából kieső, megbetegedett vagy karanténba kényszerülő kollégák pótlásának problémája, és annak következménye a teljesítési határidőkre, ugyan a kisebb vállalkozásokat sújtotta az építőanyag-utánpótlás folyamatos biztosítása a projektekhez.

A stressztűrő képességet tovább rontja, hogy az alacsonyabb munkaszervezési és digitalizációs szervezeti működésből fakadó hátrányt még inkább felerősítette ez az időszak. De általánosságban rámutatott a fejlesztés, az informatikai eszközök használatának szükségességére a napi munkavégzésben, a munkaszervezés hatékonyságának javítására, cégmérettől függetlenül.

A Mapei Kft. korábban megkezdett digitalizációs fejlesztése az online számlázás terén a karanténidőszakban előnyt jelentett, a számlák gyors és megbízható kiküldésével, nyomon követhető átvételével, tovább csökkentve az áruhitel-biztosítási kockázatot. A helyzetet jól szemlélteti, hogy a közel tíz éve, 2012-ben indított online számlázás és számlaküldési rendszer a kezdetekben több partnernél ellenállásba ütközött, pontosan a szektorra jellemző alacsony digitalizációs kultúra és gyakorlat miatt. Azonban a 2020-ban bevezetett kormányzati korlátozó intézkedések és annak összes következménye kikényszerítették a változást. Mára 98 százalékos az elektronikus számlázás, számlaküldés aránya a Mapei Kft. teljes számlázásában.

Nem árt az óvatosság

Bár manapság ritkán hallani körbetartozásról, azonban a probléma a felszín alatt megbújva létezik. Ma még a vállalkozások egy részénél nem okoz működésbeli, finanszírozásbeli problémát, de felmérések szerint fokozatosan növekszik a lánctartozásba kerülő számlatartozások értéke. Romlott a megrendelők pénzügyi fizetési fegyelme, amit várhatóan tovább súlyosbítanak majd a dinamikusan növekvő anyag- és munkadíjak, és az esetenként fellépő anyagellátási hiányosságok. Nagy Lenke szerint ennek kezelésére fel kell készülniük az építőipari vállalkozásoknak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 20., 16:40
Nem jellemezte magas cégfluktuáció a faipari szektort 2022-ben, alapvetően stagnált az itt működő cégek száma. Az egyéni vállalkozók köre tavaly közel 100 fővel tovább csökkent. A jövő rövidtávon várhatóan nem hoz jelentős kiugrást, 2023-ban csökkenő cégszámmal érdemes számolni – írja elemzésében az Opten.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-22 09:09:00
Minden eddiginél pontosabb műtéti eljárásokra adhat lehetőséget az először anyagvizsgálatra használt technológia, amit tovább gondolva alkalmassá tettek rá, hogy valós idejű képeket készítsen az emberi test belsejéről. Ez szó szerint létfontosságú, például rákos szövetek eltávolításánál.
2023-03-21 19:13:00
Ha Önnek van a feltételeknek megfelelő, eladó kutyája és részt kíván venni a NAV április hónapban tervezett kutyavásárán, akkor 2023. április 12-ig küldjön előzetes ajánlatot!

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.
2022. 11. 29., 23:30
epizód: 2022 / 12   |   hossz: 24:09
Étvágygerjesztő sikertörténetet tálalunk fel a vendéglátóiparból. Az encsi Anyukám mondta titkát elsősorban nem az olaszos hangulatban, hanem a hazai alapanyagokban, a család- és vendégszeretetben kereshetjük. Dudás Szabolcs, az étterem egyik vezetője arról is beszél, hogy miként lett a főzés szeretetéből, átgondolt stratégiával, üzleti vállalkozás. A sztori 1995-ben egy olaszországi pizzakóstolós utazással kezdődött, és ma már a kiváló helyeknek járó Bib Gourmand-díjnál tart.

  Rovathírek: GUSTO

Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS