A gyengébb fintech cégek többsége idén eltűnik majd a piacról. Aki viszont a mostani nehézségekből is erősen keveredik ki, joggal bizakodhat a jövőt illetően – olvasható a Fintech Sparks összegzésében.
„Abban a pillanatban, ahogy a világgazdasági nyomás enyhül, és újraindul a globális növekedés, a fintech piac a nagy nyertesek között lesz, hiszen egy megszilárdult, letisztult piacba érkezhet újra tőke és erő” – írja Suppan Márton, a Fintech Világa főszerkesztője a Fintech Sparks online kiadványának bevezetőjében.
A „Félelelem és reszketés a fintech szektorban” című kiadványban összefoglalják a 2022-es év kiemelkedő sikereit, bukásait, botrányait és trendjeit.
A szerzők szerint 2023-ba lépve jóval keményebb környezet fogadja a fintecheket, mint egy évvel korábban. Nehezebb dolguk van a tőkeszerzés terén, sokan pedig a leépítéseket sem tudták elkerülni mostanra. Ez nem jelenti azt, hogy nincs ok optimizmusra, sőt, sokak szerint épp most dől el, hogy melyik vállalatoktól várhatunk sokat a folytatásban. Ezzel párhuzamosan a gyengébb cégek többsége eltűnik majd a piacról.
A szakértők szerint a tőkebevonások mennyisége nem fog visszatérni a 2021-es rekordév szintjére, de több befektetés lesz, mint 2022-ben. A felvásárlások száma növekedni fog, hiszen a kisebb fintechek közül sokan kénytelenek lesznek belátni, hogy egyedül nem tudnak jelentős sikereket elérni.
A kiadvány szerzői szerint a bankok kihívói helyett a fintechcégek a pénzügyi szektor innovációs katalizátoraivá váltak. Rengeteg újszerű megoldást dobnak piacra, amelyeket idővel a hagyományos szereplők is bevezetnek, így széles tömegekhez juttatják el a szolgáltatásokat. Ezt a szerepet vélhetően a jövőben is betöltik majd a szektor legjobbjai, és több területre hoznak régóta várt innovációt. Az egyik ilyen a hitelezés, ahol úttörő technológiák, például mesterséges intelligencia vagy gépi tanulás alkalmazásával sok fintech képes újítani. Épp ezért a fintech hitelezés fellendülése várható a jövőben, mind a lakosság, mind a kkv-k irányában.
Azt prognosztizálják, hogy a személyes pénzügyi menedzsment megoldások terén is további innovációra lesz kilátás. Az élelmiszer- és energiaárak drasztikus emelkedése rengeteg embert állít kihívások elé, ezért nagy szükségük van azokra az eszközökre, amelyekkel lejjebb szoríthatják költségeiket. Mint írják: „sokszor egyébként is a válságos időkben születnek az áttörő újdonságok, könnyen lehet, hogy ez most is így lesz.”
Küldetése, hogy a borászatok kedvelői ősszel is felfedezzék a régió egyedülálló borkultúráját, gasztronómiáját.
Az épülő blokkok menetrend-követési képességéről beszélt a Portfolio Energy Investment Forum 2024. konferencián Jákli Gergely, a Paks II. Zrt. elnök-vezérigazgatója.