A megtisztulás és az erősödés éve jöhet a fintech világában

2023. 01. 16., 19:11

A gyengébb fintech cégek többsége idén eltűnik majd a piacról. Aki viszont a mostani nehézségekből is erősen keveredik ki, joggal bizakodhat a jövőt illetően – olvasható a Fintech Sparks összegzésében.

„Abban a pillanatban, ahogy a világgazdasági nyomás enyhül, és újraindul a globális növekedés, a fintech piac a nagy nyertesek között lesz, hiszen egy megszilárdult, letisztult piacba érkezhet újra tőke és erő” – írja Suppan Márton, a Fintech Világa főszerkesztője a Fintech Sparks online kiadványának bevezetőjében.

A „Félelelem és reszketés a fintech szektorban” című kiadványban összefoglalják a 2022-es év kiemelkedő sikereit, bukásait, botrányait és trendjeit.

A szerzők szerint 2023-ba lépve jóval keményebb környezet fogadja a fintecheket, mint egy évvel korábban. Nehezebb dolguk van a tőkeszerzés terén, sokan pedig a leépítéseket sem tudták elkerülni mostanra. Ez nem jelenti azt, hogy nincs ok optimizmusra, sőt, sokak szerint épp most dől el, hogy melyik vállalatoktól várhatunk sokat a folytatásban. Ezzel párhuzamosan a gyengébb cégek többsége eltűnik majd a piacról.

A szakértők szerint a tőkebevonások mennyisége nem fog visszatérni a 2021-es rekordév szintjére, de több befektetés lesz, mint 2022-ben. A felvásárlások száma növekedni fog, hiszen a kisebb fintechek közül sokan kénytelenek lesznek belátni, hogy egyedül nem tudnak jelentős sikereket elérni.

A kiadvány szerzői szerint a bankok kihívói helyett a fintechcégek a pénzügyi szektor innovációs katalizátoraivá váltak. Rengeteg újszerű megoldást dobnak piacra, amelyeket idővel a hagyományos szereplők is bevezetnek, így széles tömegekhez juttatják el a szolgáltatásokat. Ezt a szerepet vélhetően a jövőben is betöltik majd a szektor legjobbjai, és több területre hoznak régóta várt innovációt. Az egyik ilyen a hitelezés, ahol úttörő technológiák, például mesterséges intelligencia vagy gépi tanulás alkalmazásával sok fintech képes újítani. Épp ezért a fintech hitelezés fellendülése várható a jövőben, mind a lakosság, mind a kkv-k irányában.

Azt prognosztizálják, hogy a személyes pénzügyi menedzsment megoldások terén is további innovációra lesz kilátás. Az élelmiszer- és energiaárak drasztikus emelkedése rengeteg embert állít kihívások elé, ezért nagy szükségük van azokra az eszközökre, amelyekkel lejjebb szoríthatják költségeiket. Mint írják: „sokszor egyébként is a válságos időkben születnek az áttörő újdonságok, könnyen lehet, hogy ez most is így lesz.”

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-04 15:20:00
Folyamatosan csökken a hazai ingatlanállomány hőveszteségi mutatója, ami az energetikai jellemzők javulását, a lakásállomány lassú megújulását mutatja – emelte ki Tóth Csaba, az Otthon Centrum Holding Investment Solutions üzletág-igazgatója az V. Energetikai Iránytű legfontosabb megállapítását.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Nem sokkal a lakásbiztosítási kampány után máris látszanak a legfontosabb piaci változások. Az ügyfelek jobb szolgáltatásokat és akár jelentősen alacsonyabb díjakat érhetnek el, ha legalább annyira figyelnek a lakásbiztosításukra, mint a kgfb-re. Erre Besnyő Márton, a Netrisk ügyvezető igazgatója szerint óriási szükség is van, hiszen sokan akár 10 évig érintetlenül hagyják a meglévő biztosításukat, ami idővel alkalmatlanná válik arra, hogy fedezze a károk mai helyreállítási költségeit. További tanulság, hogy évi pár ezer forinttal többért milyen remek kiegészítő szolgáltatásokhoz lehet hozzáférni.
Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS