A megtisztulás és az erősödés éve jöhet a fintech világában

2023. 01. 16., 19:11

A gyengébb fintech cégek többsége idén eltűnik majd a piacról. Aki viszont a mostani nehézségekből is erősen keveredik ki, joggal bizakodhat a jövőt illetően – olvasható a Fintech Sparks összegzésében.

„Abban a pillanatban, ahogy a világgazdasági nyomás enyhül, és újraindul a globális növekedés, a fintech piac a nagy nyertesek között lesz, hiszen egy megszilárdult, letisztult piacba érkezhet újra tőke és erő” – írja Suppan Márton, a Fintech Világa főszerkesztője a Fintech Sparks online kiadványának bevezetőjében.

A „Félelelem és reszketés a fintech szektorban” című kiadványban összefoglalják a 2022-es év kiemelkedő sikereit, bukásait, botrányait és trendjeit.

A szerzők szerint 2023-ba lépve jóval keményebb környezet fogadja a fintecheket, mint egy évvel korábban. Nehezebb dolguk van a tőkeszerzés terén, sokan pedig a leépítéseket sem tudták elkerülni mostanra. Ez nem jelenti azt, hogy nincs ok optimizmusra, sőt, sokak szerint épp most dől el, hogy melyik vállalatoktól várhatunk sokat a folytatásban. Ezzel párhuzamosan a gyengébb cégek többsége eltűnik majd a piacról.

A szakértők szerint a tőkebevonások mennyisége nem fog visszatérni a 2021-es rekordév szintjére, de több befektetés lesz, mint 2022-ben. A felvásárlások száma növekedni fog, hiszen a kisebb fintechek közül sokan kénytelenek lesznek belátni, hogy egyedül nem tudnak jelentős sikereket elérni.

A kiadvány szerzői szerint a bankok kihívói helyett a fintechcégek a pénzügyi szektor innovációs katalizátoraivá váltak. Rengeteg újszerű megoldást dobnak piacra, amelyeket idővel a hagyományos szereplők is bevezetnek, így széles tömegekhez juttatják el a szolgáltatásokat. Ezt a szerepet vélhetően a jövőben is betöltik majd a szektor legjobbjai, és több területre hoznak régóta várt innovációt. Az egyik ilyen a hitelezés, ahol úttörő technológiák, például mesterséges intelligencia vagy gépi tanulás alkalmazásával sok fintech képes újítani. Épp ezért a fintech hitelezés fellendülése várható a jövőben, mind a lakosság, mind a kkv-k irányában.

Azt prognosztizálják, hogy a személyes pénzügyi menedzsment megoldások terén is további innovációra lesz kilátás. Az élelmiszer- és energiaárak drasztikus emelkedése rengeteg embert állít kihívások elé, ezért nagy szükségük van azokra az eszközökre, amelyekkel lejjebb szoríthatják költségeiket. Mint írják: „sokszor egyébként is a válságos időkben születnek az áttörő újdonságok, könnyen lehet, hogy ez most is így lesz.”

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 10., 10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.
2024-10-10 21:50:00
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. A végrehajtása gyorsul, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS