Erre építette idei költségvetését Hévíz

2021. 03. 05., 13:00

A múlt évi bevételi adatokra alapozva, de a fellendülő belföldi turizmus nyomán emelkedő bevételekre számítva készült el Hévíz idei költségvetése – közölte a város polgármestere.

A veszélyhelyzeti rendelkezések értelmében polgármesterként maga fogadta el a költségvetést, de előtte a képviselő-testületi tagokkal és minden intézménnyel, szakemberrel egyeztetett – mondta Papp Gábor, Hévíz polgármestere.

Közlése szerint az idén 6 milliárd 135 millió forintos költségvetési főösszeggel számol a büdzsé, ami némi tartalékra is lehetőséget ad, miközben jelentősen visszafogták a tervezett kiadásokat.

A kormány által hazai vagy európai uniós forrásokból finanszírozott fejlesztésekre, beruházásokra nyújtott támogatás összege 3 milliárd 156 millió forint. Ebből egyebek mellett közlekedési projekteket, az átköltöző buszpályaudvar helyén pedig új városközpont és rendezvénytér kialakítását fedezik.

A polgármester kifejtette: a kiadásokat a pandémia okozta gazdasági károk kezelése és a stabil működés biztosítása érdekében kellett csökkenteni, így 2020-hoz viszonyítva 470 millió forinttal mérsékelték a költségeket. Az intézmények és a feladatok átszervezésével, a bérek és a dologi kiadások, az önként vállalt feladatokra szánt kiadások, illetve a sport- és kulturális szervezetek, programok támogatásának mérséklésével, valamint a dolgozói létszám csaknem ötödének csökkentésével kalkuláltak.

Papp Gábor hozzátette: nemcsak az idei évről kellett gondolkodniuk, hanem a következő esztendőkről is, miután megszűnt az állam által az idegenforgalmi adóra korában biztosított támogatás, ami mintegy 650 millió forint kieséssel jár, de a járványhelyzet miatti intézkedések is 100 millió forint körüli bevételcsökkenést eredményeztek a városnak. Folyamatosan vizsgálják, hogy jövőre milyen változtatásokra lesz lehetőség anélkül, hogy a vállalkozások terheit növelnék.

A polgármester úgy fogalmazott, hogy pesszimista számokra alapozták, de realista lehet az idei költségvetés, ugyanakkor arra számítanak, hogy a korlátozások feloldása után jelentősen megnő elsősorban a belföldi turisták érdeklődése, így emelkedhetnek a bevételek. Erre az is alapot ad, hogy a 2019-es 1 millió 232 ezer vendégéjszaka tavaly 592 ezerre csökkent, ennek ellenére jóval több volt a hazai turisták száma, mint 2019-ben. (MTI)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS