A Magyarok a Piacon Klub 9 pontos javaslatcsomagja a krízishelyzet kezelésére

2020. 03. 20., 15:15

A hazai vállalkozói középréteg megerősítését célul tűző, mintegy 100 vállalkozást tömörítő Magyarok a Piacon Klub (MAPI Klub) tagsága online konferencia keretében tekintette át, hogy a kialakult járványhelyzet hogyan változtatta meg a gazdasági kilátásokat.

A cégtulajdonosok javaslatokat fogalmaztak meg arra, hogy milyen gyors kormányzati intézkedések jelenthetnek hatékony segítséget a magyar vállalkozók számára. A kilencpontos javaslatcsomag elemei a következők:

  1. Ahhoz, hogy elkerüljük 1 millió munkanélküli ember megjelenését, akiket majd az államnak kell eltartania, gyors, határozott támogatást kérünk iparágtól függetlenül. A munkaadói járulékok teljes eltörlését a 2019-es év átlagbér mértéke alatt, amivel a leginkább rászorult réteget támogathatjuk a munkában tartással.
  2. Aki 2020. január előtt alkalmazott volt és a 2019-es átlagbér alatt keresett, annak járjon 100 ezer forint havi juttatás, akár munkaállományban van jelenleg, akár nem. Ha állományban van, akkor ez segít, hogy abban is maradjon, ha már munkanélküli, segít az életben maradásban. Ez 3,5 millió embert érint, azokat, akiknek a legkevesebb tartalékuk van. Ez az összeg a magyar GDP 0,8 százaléka havonta. Mindezzel a cégek fizetési terhe csökkenne alkalmazottként és havonta 100 ezer forinttal.
  3. hitelmoratórium bevezetését támogatjuk céges- és egyéni szinten egyaránt. Ez viszont lefagyasztja a hiteleket, és nagy valószínűséggel blokkolni fogja majd az új hitelek kihelyezését is a bankok részéről, hiszen az amúgy is volatilis és kockázatokkal terhelt helyzetben a moratórium mellett nem fognak új hiteleket adni. Ez éppen a hitelképes és működőképes vállalatoknak lesz káros. Ezt áthidalandó, szükséges lenne a hitelezést más eszközökkel élénkíteni.
  4. Ne elsősorban a pótlólagos, új hitelekre koncentráljanak a támogatások! Új hitelre csupán néhány cégnek van szüksége, amelyek az élelmiszeripar, gyógyszeripar területén működnek. Azok számára, akiknek a piaca elveszett vagy nincs alapanyaga, a hitel nem releváns segítség.
  5. Munkajogi jogszabályok flexibilisebbé tétele 2020. év végéig a munkahelyek megőrzése érdekében.A munkáltató egyoldalúan elrendelhesse például a részmunkaidőt, 3-4 napos munkahetet, állásidőt, az előző évi átlagbér meghatározott százalékát fizetve stb.
  6. Állami beruházások elkezdése nem presztízs, látvány területeken, hanem utak, kórházak, iskolák, bérlakások és informatikai központok terén.
  7. Közfoglalkoztatás megerősítése.
  8. Növekedési Kötvény Program kereteit szélesebbre kellene nyitni a KKV-k előtt és alkalmas módon bele kellene kötni a Garantiqa Hitelgaranciát, mint garantőrt, mert ez bővíti a forráskihelyezést a gazdaságba.
  9. Újraélesztési programok előkészítése, például iparágspecifikus adókedvezmények, cafeteria rendszer visszaalakítása a belföldi szolgáltatások/turizmus majdani erősítése érdekében.

A 2010-ben alapított Magyarok a Piacon Klub célkitűzése a domináns magyar vállalkozói középréteg összetartozásának megerősítése. Az egyesület közel 100 vállalkozást összefogó tagsága nagyságrendileg 14 ezer főt foglalkoztat, s tagjaik összárbevétele elérte az 580 milliárd forintot 2018-ban.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS