Cziffra György tiszteletére 7500 Ft névértékű ezüst, valamint 2000 Ft névértékű színesfém emlékérmét bocsát ki a Magyar Nemzeti Bank a Magyar Örökség- és Liszt Ferenc-díjas magyar zongoraművész, hazánk egyik legjelentősebb és világszerte ismert zenei előadó-művésze születésének centenáriuma alkalmából. A Fritz Mihály szobrászművész által tervezett emlékérmék kibocsátására 2021. október 22-én a Cziffra ’56 Emlékkoncert keretében kerül sor a Zeneakadémia Nagytermében.
Cziffra György (1921-1994) világhírű magyar származású zongoraművész és bravúros improvizációs képességű zongoravirtuóz, a romantikus zongorairodalom mestere, különböző stílusok szintetizálásának magától értetődő képességével. Zenész családban született, csodagyerekként már 8 évesen a Zeneakadémiára járt. Ígéretes pályafutását a világháború, hadifogság, sikertelen emigrálási kísérlet miatti börtönbüntetés és munkatábor tépázta meg. A bárzongoristaként tengődő Cziffra az 50-es években kapott újra lehetőséget koncertezni. 1956. október 22-én az Erkel Színházban Bartók 2. zongoraversenyét hatalmas sikerrel adta elő. A koncerttel a zenetörténet és a forradalom története összekapcsolódott. Cziffra családjával együtt Párizsba emigrált, ahol nemzetközi karrierje megindult, az egyik legkeresettebb zongoraművész lett. Saját nemzetközi versenyt alapított Versailles-ban, felújította és koncertteremmé alakíttatta a romos senlisi királyi kápolnát, amelyet Liszt Ferencről nevezett el, és ahol évről évre a legnevesebb muzsikusok lépnek fel.
Egyedülálló karrierje, tudása, egyénisége, fiatalokat felkaroló munkássága ma is példaértékű. A Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész művészeti vezetésével megvalósuló Cziffra György-emlékévhez csatlakozva, a Magyar Nemzeti Bank 7500 Ft névértékű ezüst emlékérmét, valamint annak 2000 Ft névértékű színesfém változatát bocsátja ki. Az emlékérmék elsődleges szerepe, hogy felhívja a figyelmet Cziffra György munkásságára. Az ezüst és a színesfém emlékérmék érmeképei megegyeznek, csak az értékjelzésben térnek el.
Az emlékérmék előlapja Cziffra Györgyöt ábrázolja a franciaországi Senlisben található Saint-Frambourg-kápolnában - a zongoraművész által alapított „Fondation Cziffra” központjának Liszt Ferenc Auditóriumában -, miközben koncertet ad. Az előlapon találhatóak továbbá az emlékérmék kötelező elemei: alul két egymás alatti sorban a kibocsátót megjelenítő „MAGYARORSZÁG” felirat, valamint a 7500, illetve a 2000 Ft értékjelzés, jobb oldalon – a kápolna ábrázolásába illesztve –, két egymás alatti sorban a „BP.” verdejel és a „2021” verési évszám.
Az emlékérmék hátlapján Cziffra György portréja látható a rá oly jellemző, átszellemült arckifejezéssel. A portrétól jobbra, három egymás alatti sorban CZIFFRA GYÖRGY felirat, valamint a világhírű zongoraművész születésének és halálának évét jelölő „1921-1994” évszámok olvashatóak. A hátlapon található továbbá az emlékérmét tervező Fritz Mihály szobrászművész mesterjegye.
Mindkét emlékérme átmérője 30 mm, szélük recézett. A 7500 forintos címletű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből, a 2000 forintos címletű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetből készült, súlyuk 12,5 gramm. Az ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben 4000-4000 darab készíthető.
Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Cziffra György” ezüst emlékérme - a rendelkezésre álló készlet függvényében - a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg 2021. október 22-től az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában. (MNB)
Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.
A Paksi Atomerőműben befejezték a 2. blokk ez évre tervezett karbantartását és éves főjavítását. Az üzemeltető szakemberek felterhelték a blokkot.