Egyedülálló segítséget kapnak a privátbanki befektetők

2021. 09. 29., 15:15

Elsőként indít mesterséges intelligencia (MI) és ember együttműködésén nyugvó befektetési alapot privátbanki ügyfeleinek szeptember közepétől a K&H. Az MI körülbelül 1000 piaci változót és 250 makrogazdasági mutatót figyel folyamatosan és a befektetési politikának megfelelően dinamikusan alakítja az alap tartalmát. Az MI működését az alapok kezelője felügyeli. A K&H anyavállalata, a KBC-csoport többéves tesztelés után indította el nagy sikerrel Belgiumban és Szlovákiában a mesterséges intelligencián nyugvó alapját, amely mostantól a hazai privátbanki befektetőknek is elérhető.

Különleges szereplővel bővül a magyarországi befektetési alapok piaca szeptembertől. A K&H ugyanis Magyarországon elsőként elérhetővé teszi az MI együttműködésén nyugvó alapot, melynek algoritmusát portfoliómenedzserek felügyelik. Az alap igazi koprodukció ember és gép között.

Hogyan működik?

Az MI rengeteg adatot és változót tud kezelni egyszerre, illetve körülbelül 100 féle modell lefuttatásával automatikusan megtalálja azokat az összefüggéseket, amelyekkel sikerre lehet vinni egy befektetést.

„Az MI a tanulás nagymestere, folyamatosan fejlődni fog a befektetések kezelése terén, teljesítménye pedig az emberi, stratégiai gondolkodással kiegészülve a legerősebb lehet a piacon” – mondta Oraveczné Németh Ildikó, a KBC Asset Management Magyarországi Fióktelepének vezetője.

Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője hozzátette: „A K&H anyavállalata, a KBC-csoport többéves fejlesztéssel hozta létre az MI együttműködésen alapuló befektetési alapok modelljét. Belgiumban és Szlovákiában pedig már működik és keresettek a befektetők körében, hiszen a gép az emberi agyi kapacitáson túlmenően képes nagymennyiségű adatot feldolgozni és a befektetések sikerének szolgálatába állítani.”

Szülinapi „ajándék”

A megfelelő választáshoz, befektetési irányhoz az MI lényegében folyamatosan figyel körülbelül 1000 piaci változót, adatot, emellett makrogazdasági mutatókat és elemzi azokat. A következtetések alapján három hónapra előre készít prognózist és annak megfelelően dolgozza ki és ajánlja fel a befektetési lehetőségeket.

„Az MI-együttműködésen nyugvó alap bevezetése a termék kínálat bővítését jelenti, jelenleg az idén 20 éves privátbank ügyfelei számára elérhető” – tette hozzá Ábrahám András, a K&H Privátbank vezetője. Azt is hozzáfűzte, a portfóliómenedzserek továbbra is kulcsfontosságú szerepet kapnak a befektetési alap kezelésében, mely igazi koprodukció ember és robot között.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS