Egyedülálló segítséget kapnak a privátbanki befektetők

2021. 09. 29., 15:15

Elsőként indít mesterséges intelligencia (MI) és ember együttműködésén nyugvó befektetési alapot privátbanki ügyfeleinek szeptember közepétől a K&H. Az MI körülbelül 1000 piaci változót és 250 makrogazdasági mutatót figyel folyamatosan és a befektetési politikának megfelelően dinamikusan alakítja az alap tartalmát. Az MI működését az alapok kezelője felügyeli. A K&H anyavállalata, a KBC-csoport többéves tesztelés után indította el nagy sikerrel Belgiumban és Szlovákiában a mesterséges intelligencián nyugvó alapját, amely mostantól a hazai privátbanki befektetőknek is elérhető.

Különleges szereplővel bővül a magyarországi befektetési alapok piaca szeptembertől. A K&H ugyanis Magyarországon elsőként elérhetővé teszi az MI együttműködésén nyugvó alapot, melynek algoritmusát portfoliómenedzserek felügyelik. Az alap igazi koprodukció ember és gép között.

Hogyan működik?

Az MI rengeteg adatot és változót tud kezelni egyszerre, illetve körülbelül 100 féle modell lefuttatásával automatikusan megtalálja azokat az összefüggéseket, amelyekkel sikerre lehet vinni egy befektetést.

„Az MI a tanulás nagymestere, folyamatosan fejlődni fog a befektetések kezelése terén, teljesítménye pedig az emberi, stratégiai gondolkodással kiegészülve a legerősebb lehet a piacon” – mondta Oraveczné Németh Ildikó, a KBC Asset Management Magyarországi Fióktelepének vezetője.

Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője hozzátette: „A K&H anyavállalata, a KBC-csoport többéves fejlesztéssel hozta létre az MI együttműködésen alapuló befektetési alapok modelljét. Belgiumban és Szlovákiában pedig már működik és keresettek a befektetők körében, hiszen a gép az emberi agyi kapacitáson túlmenően képes nagymennyiségű adatot feldolgozni és a befektetések sikerének szolgálatába állítani.”

Szülinapi „ajándék”

A megfelelő választáshoz, befektetési irányhoz az MI lényegében folyamatosan figyel körülbelül 1000 piaci változót, adatot, emellett makrogazdasági mutatókat és elemzi azokat. A következtetések alapján három hónapra előre készít prognózist és annak megfelelően dolgozza ki és ajánlja fel a befektetési lehetőségeket.

„Az MI-együttműködésen nyugvó alap bevezetése a termék kínálat bővítését jelenti, jelenleg az idén 20 éves privátbank ügyfelei számára elérhető” – tette hozzá Ábrahám András, a K&H Privátbank vezetője. Azt is hozzáfűzte, a portfóliómenedzserek továbbra is kulcsfontosságú szerepet kapnak a befektetési alap kezelésében, mely igazi koprodukció ember és robot között.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-19 10:10:00
A munkaviszony általában határozatlan időre jön létre. A munkáltató és a munkavállaló érdeke azonban azt is diktálhatja, hogy határozott idejű munkaszerződést kössenek. Mi a teendő, ha a munkavállalóra az eredetileg tervezettnél hosszabb ideig van szükség? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS