Két év után megtört a jég: magyar diákok kaptak munkavállalói vízumot az Amerikai Nagykövetségtől

Két év után megtört a jég: magyar diákok kaptak munkavállalói vízumot az Amerikai Nagykövetségtől
2022. 02. 15., 11:29

Az Amerikai Nagykövetség január 24. óta újra fogadja a nyári munkára jelentkező diákok vízumkérelmét. A Camp America programra az elsők között jelentkező fiatalok már meg is kapták a munkavállalásra jogosító J1-es vízumot.

Az Egyesült Államok 2021. november 8-án nyitotta meg munkaerőpiacát az Európából érkező, teljes átoltottsággal rendelkező munkavállalók előtt.

Az amerikai gyermektáboroztatást szervező Camp America – és így a magyarországi képviselettel megbízott Meló-Diák Iskolaszövetkezet – ezt követően indította újra a „J1-es csereprogramokat”. A több száz jelentkezőből az elsők már a célegyenesben vannak: a követségi személyes interjút követően január végén kilenc magyar fiatal kapta meg az amerikai vízumot. A „J1” jelű vízum – pontosabban annak „camp counselor”, illetve „summer work and travel” alkategóriája – egyszeri kiutazásra és legális munkavégzésre jogosít a június–augusztusi időszakban. A Meló-Diák nemcsak a toborzást végezte, de a felkészülésben és a vízum-ügyintézésben is támogatta a fiatalokat.

A programra jelentkező, angolul jól beszélő és a 18. életévüket betöltött magyar fiatalok minimum 9 hétre kaphatnak munkavállalási lehetőséget az Egyesült Államok különböző gyermektáboraiban. Az 1990-es évek eleje óta több mint 22 ezer vállalkozó kedvű, az amerikai kultúrát megismerni vágyó magyar fiatal dolgozott és szerzett életre szóló élményeket az Egyesült Államokban működő mintegy négyezer tábor valamelyikében – számolt be Rasovszky Miklós projektvezető.

A táborokban kétféle munkát lehet végezni. A „J1 summer work and travel” vízummal „support staff”, azaz kisegítő pozíciókban lehet dolgozni: ezek jellemzően konyhai, takarító vagy karbantartó munkák, amelyekre csak nappali tagozatos egyetemisták vagy főiskolások jelentkezhetnek. A „J1 camp counselor” vízum birtokában gyerekfelügyelői feladatkört láthatnak el a jelentkezők; ebben a munkakörben nemcsak egyetemi hallgatókat, de 18. életévüket betöltött középiskolásokat és a diplomás fiatalokat – tanárokat, tanítókat, óvónőket, pedagógiai asszisztenseket és edzőket – is szívesen látják.

Az USA-ban hatalmas népszerűségnek örvendő táborok június 1–25. között kezdődnek és augusztus 15–25 között érnek véget. Erre az időszakra a munkavállalóknak „zsebpénz” jár, amelynek összege az életkortól és a munka jellegétől függ. Idén a fizikai munkát végzők a 9 hét alatt 1350 dollárt, míg a gyermekfelügyelők 800–1100 dollár közötti összeget kereshetnek. Akinek kedve és ideje van, akár hosszabbíthat is, egy-egy plusz hétért a Camp America program résztvevői 200 dollárt kapnak – tájékoztatott Rasovszky Miklós.

A Camp America programra február 25-ig kedvezménnyel lehet jelentkezni, a 449 eurós díj a retúr repülőjegy árát, a teljes útra szóló biztosítást, a szállást és a napi háromszori étkezést is magában foglalja.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS