Új tao-kedvezmény a villamosenergia-tárolót létesítő beruházások után

2024. 05. 27., 15:10

Bővül a tao-kedvezmények köre: 2024-től jelentős társasági adókedvezmény érvényesíthető a villamosenergia-tárolók (akkumulátorok) létrehozatalára irányuló beruházások után is – olvasható az RSM Hungary friss blogbejegyzésében.

A 2024. adóévre vonatkozó adóváltozások mellett a kormány további kedvező jogszabályváltozásról döntött a zöldenergia támogatásának céljából. Ennek értelmében idéntől társasági adókedvezmény érvényesíthető villamosenergia-tárolók (akkumulátorok) létrehozatalára irányuló beruházások után is a 1996. évi LXXXI. törvény (Tao-tv.) 22/H § alapján – írja blogbejegyzésében dr. Clamba Viktória, az RSM Hungary Adóüzletágának vezető menedzsere.

Az adókedvezmény célja, hogy az adózók olyan új villamosenergia-tároló berendezéseket létesítsenek, amelyek révén lehetséges a saját célra megtermelt villamos energia tárolása.

A tao-kedvezmény a villamosenergia-tároló beruházás üzembe helyezésének adóévében – vagy a vállalkozó döntése szerint az üzembe helyezést követő adóévben – és az azt követő 5 adóévben, azaz összesen 6 adóéven át vehető igénybe. Az igénybe vehető társasági adókedvezmény mértéke nem haladhatja meg adózónként, továbbá beruházásonként jelenértéken a beruházás elszámolható költsége 30 százalékának megfelelő mértéket, de legfeljebb a 30 millió eurónak megfelelő forintot. (A 30 százalékos mérték kisvállalkozások esetén további 20, középvállalkozások esetén 10 százalékponttal növelhető).

Elszámolható költségnek az akkumulátor létrehozatalára irányuló beruházás bekerülési értéke minősül.

Az akkumulátorok létrehozása utáni tao-kedvezmény igénybevételének feltétele többek között, hogy a villamosenergia-tároló beruházás tervezett megkezdése előtt elektronikus nyomtatványon bejelentést kell tenni a Pénzügyminisztérium felé. Az adózónak az igénybevétel első adóévére vonatkozó társasági adóbevallás benyújtásakor már rendelkeznie kell érvényes és hatályos hálózati csatlakozási- és hálózathasználati szerződéssel.

Az adókedvezmény csak abban az esetben vehető igénybe, ha a villamosenergia-tárolóba az adott évben betáplált energia legalább 75 százaléka megújuló energiából villamos energiát előállító erőműegységből származik, továbbá a beruházás keretében aktivált eszközök esetén az 5 éves kötelező üzemeltetési időszak teljesül.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS