Jelentősen megnövekedett a kapcsolt vállalkozások közötti ügyletekhez kapcsolódó adóhatósági elmarasztalások száma. Az adóhatóság által közzétett adatok szerint négyből három vállalkozás számíthat elmarasztalásra.
2019-ben 255 ilyen vizsgálat indult, amelyek háromnegyedénél marasztalt el a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, és összesen 10,2 milliárd forint adókülönbözetet állapított meg.
A kapcsolt vállalkozások közötti, jellemzően cégcsoportokon belüli ügyleteknél az adóhatóság elsősorban azt vizsgálja, hogy az ügyletet a szokásos piaci árnak megfelelő áron bonyolították-e a felek. Az alkalmas lehet ugyanis az adókötelezettségek minimalizálására, ha a felek eltértek a szokásos piaci ártól. Ilyen esetben a vállalkozásoknak úgy kell elkészíteni az adóbevallásokat, hogy a piaci ártól való eltérés az adókötelezettséget ne torzítsa.
„A kapcsolt vállalkozások közötti ügyletek az elmúlt években egyre jobban az adóhatósági ellenőrzések fókuszába kerültek. Mivel ezen a területen egyelőre még nincs kialakult jogalkalmazási gyakorlat, ezért a legtöbb esetben nincs fehér vagy fekete válasz az adóhatóság és a vállalkozások között vitás kérdésekre. Így ezek az ügyek gyakran a bíróságon kötnek ki” – mondta dr. Harcos Mihály, a Deloitte Legal adóperes szakértője.
Az adóhatóság által közzétett adatok szerint négyből három vállalkozás számíthat elmarasztalásra az adóellenőrzés végén. Az elmarasztalás mértéke tavaly vállalkozásonként átlagosan meghaladta az 50 millió forintot.
A NAV 2019-es ellenőrzési adatai itt érhetők el.
Kis csapatunk valamennyi tagja száraz januárt tartott. Nagy kérdés volt, milyen borral indítsuk újra ízlelőbimbóink operációs rendszerét február elején.
Miközben hazánkban folyamatos esélylatolgatás zajlik Paks 2 sikeres kivitelezésével kapcsolatban, sokan már azt vetik fel, hogy figyelembe véve hazánk energiaéhségét, valamint azt a tényt, hogy előbb-utóbb Paks 1-et mégiscsak le kell állítani, már rég Paks 3-on kellene gondolkodni – írja Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója.