Így támogatja a kiskereskedőket az állam

2020. 05. 27., 16:00

Az idén májustól újra bevezetett kiskereskedelmi különadó és a boltok jelentős részére március közepétől május közepéig vonatkozó nyitvatartási korlátozás számos kiskereskedőt hátrányosan érintettek. Vannak azonban olyan állami támogatások, adózási és pénzügyi kedvezmények, amelyeket e szektorban is lehet alkalmazni. Az alábbiakban ezek közül gyűjtöttük össze a legfontosabbakat, amelyekből több a veszélyhelyzet után is elérhető marad.

„Az elmúlt három hónapban a kiskereskedelmi szektor nagyon vegyes képet mutatott a bevételek tekintetében. Örülhettek például az élelmiszert, a tisztító- és fertőtlenítőszereket értékesítő kiskereskedők, drogériák, valamint a barkácsboltok, műszaki boltok, webshop-ok. (Az örömüket persze részben beárnyékolta a májustól bevezetett kiskereskedelmi különadó.) Drasztikus visszaesés volt tapasztalható ugyanakkor például az autók, bútorok, ruházat, könyvek, játékok és sportszerek kiskereskedelmében” – mondta dr. Laczka Sándor igazgató, a Deloitte magyarországi Kiskereskedelmi-Élelmiszeripari tanácsadó csoportjának vezetője.

Számos piaci szereplőnél indokolt lehet tehát az állami segítségnyújtás, és a szektor a gazdaság újraindítása szempontjából is nagy jelentőséggel bír.

Bértámogatási programok

A járvány idején az egyik legkorábbi kormányzati intézkedés, a járulékkedvezmény, majd az egyik ezt követő, a beruházási támogatás még nem volt elérhető a kereskedők számára.

Elérhető viszont két bértámogatási program, a munkahelyvédelmi bértámogatás és a munkahelyteremtő bértámogatás. Előbbi a csökkentett munkaidőhöz vehető igénybe. A lényege, hogy az állam a nehéz helyzetbe került munkaadó helyett vállalja, hogy a kieső bér 70%-át (bizonyos korlátokkal) 3 hónapra megfizeti a munkavállalónak, ha a munkaadó elbocsátás helyett rövidített munkaidőben foglalkoztatja tovább a munkavállalót. A támogatás felső korlátja munkavállalónként a 3 hónapra összesen 337 ezer forint.

A munkahelyteremtő bértámogatási program célja pedig részben a járványhelyzet miatt megszűnt munkahelyek újbóli létrehozása, részben pedig teljesen új munkahelyek teremtése. „A támogatás lényegében a munkavállalói létszám koronavírus veszélyhelyzet kihirdetése (2020. március 11.) előtti állapotra történő visszaemelésére is kapható. Sőt, igényelhető akár ugyanannak a munkavállalónak az újra foglalkoztatásához is, akit 2020. március 11. után, de e program május 18-i bevezetése előtt bocsátottak el” – hangsúlyozta dr. Aracsi Bernadett, a Deloitte magyarországi Kiskereskedelmi-Élelmiszeripari tanácsadó csoportjának menedzsere.

Ez utóbbi támogatási forma 6 hónapra igényelhető, a bruttó bér és azt terhelő szociális hozzájárulási adó 100 százalékára, de havonta legfeljebb 200 ezer forint. Így a támogatás összege a teljes időszakra munkavállalónként legfeljebb 1 200 000 forint.

Adófizetések halasztása

A NAV a társaságok kérelmére a legtöbb adónemben engedélyezhet fizetési halasztást, részletekben történő fizetést. Emellett az adóelőlegek csökkentésének lehetősége is nyitva áll a szektor szereplői számára. Ezek jelentősen segíthetnek a fizetőképesség fenntartásában azoknál a kereskedőknél, amelyek bevétele a közelmúltban lecsökkent.

Kedvezményes hitelek állami támogatással

Ezek kizárólag mikro-, kis-, és középvállalkozások számára elérhetőek, de a kiskereskedők között százezres nagyságrendben találhatók ilyen vállalkozások. Az alacsony kamatszint az állami kamattámogatásnak köszönhető.

A Növekedési Hitelprogram Hajrá 2,5 százalékos éves kamatozású és a vállalkozások üzleti tevékenységéhez széles körben felhasználható (például tárgyi eszköz beruházásra, cégvásárlásra; forgóeszköz és likviditás – pl. munkabérek – finanszírozására; EU-s támogatás előfinanszírozására; hitel kiváltására). Ennél is kedvezőbb kamatozásúak (évente 0,1 százalék és 0,5 százalék közötti) a Széchenyi Kártya Program új hitelkonstrukciói, amelyek hasonló célokra használhatók fel.

Pénztárgépek felülvizsgálatának halasztása

A kereskedelmi szektor szereplői számára könnyebbséget jelent a pénztárgépek éves felülvizsgálatának halasztása. Ha a felülvizsgálat határideje a veszélyhelyzet ideje alatt jár le, akkor azt elég a veszélyhelyzet megszűnése utáni 120 napon belül elvégeztetni.

Az adóhatóság méltányosan jár el mulasztások esetén

Az adóhatóság a járványhelyzetben előforduló mulasztások, késedelmek esetén különösen méltányosan próbál eljárni, határidő hosszabbítás engedélyezésével, a bírság mérséklésével, esetleges mellőzésével. Ez igaz mind az adóbevallások benyújtására, mind az adóhatósági ellenőrzésekre.

Sőt, a NAV tájékoztatója szerint még a végrehajtási eljárások felfüggesztésére is megfelelő indok a koronavírus járványhelyzet miatti fizetési nehézség vagy jövedelemkiesés.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.
2024-12-11 20:11:00
A Design Terminal és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében immár negyedik alkalommal indul el a START program, amely a fiatalok vállalkozóvá válását támogatja szakmai képzéssel, mentorációval és akár 3–5 millió forint értékű díjazással.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS