Így igényelheti vissza a Covid-19 alatt behajthatatlanná vált követelések áfáját

2020. 05. 30., 16:00

A Covid-19 okozta gazdasági visszaesés következtében sok vállalkozás küzd likviditási problémákkal, ami a behajthatatlan követelések számának növekedését okozhatja. Az emiatt nehéz helyzetbe került vállalkozások számára ugyanakkor rendkívül fontos lehet, hogy az adóhatóságtól legalább a behajthatatlan követelések áfáját vissza tudják igényelni.

A vállalkozások áfafizetési kötelezettsége az általuk kiállított számlák alapján kerül meghatározásra, egy uniós alapelv szerint azonban nem szedhető be magasabb összegű áfa annál, mint amelyet az adóalany maga is beszedett. Ennek feloldására szolgál a 2020. január 1-jével hatályba lépett azon szabályozás, amely meglehetősen szigorú feltételek teljesülése esetén, de lehetővé teszi a behajthatatlan követelések áfa összegének visszaigénylését.

Az erre vonatkozó adóhatósági kritériumrendszer meglehetősen komplex, és bizonyos szempontjai meglepetésként érhetik az adóalanyokat, amikor benyújtják visszaigényléshez szükséges önellenőrzési kérelmüket. Vannak könnyebben ellenőrizhető feltételek: például az áfacsökkentés szempontjából csak a 2015. december 31. napját követően független felek között teljesített ügyletek jöhetnek szóba, és arról is meg kell győződni, hogy a vevő adószáma az ügylet teljesítésekor érvényes volt.

„Ugyanakkor vannak olyan feltételek, amelyek kapcsán az adóhatóság azt vizsgálja, hogy a kérelmező kellő körültekintéssel járt-e el” – hangsúlyozta dr. Schütt Attila, a Deloitte adóosztályának menedzsere. „Az adóalap-csökkentés jogosságának megítéléséhez a vállalkozásoknak bizonyítaniuk kell például azt, hogy a vevő kiválasztása és az ügylet teljesítése során megbizonyosodott a vevő fizetőképességéről, illetve hogy előzőleg már mindent megtettek a követelések behajtása érdekében. Ha az adóhatóság úgy ítéli meg, hogy a vállalkozó előre láthatta volna a követelés behajtásának bizonytalanságát, akkor megtagadhatja a kiutalást. Az értelmezési kérdések a mostani helyzet kapcsán különösen aktuálisak, hiszen egyelőre nem ismert, hogy a járvány miatt kialakult nehézségek révén behajthatatlanná vált követelésre jutó áfa visszaigénylésekor milyen szempontok alapján fog dönteni az adóhatóság.”

A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a behajthatatlan követelések kapcsán kialakított céges folyamatok alapos áttekintést igényelnek, mert a követeléseket különösen nehéz lesz érvényesíteni. Az adóhatóság a visszaigénylések kapcsán leggyakrabban ellenőrzést indít és megalapozatlan visszaigénylések esetén bírsággal sújthatja a vállalkozásokat.

A behajthatatlanként történő minősítéshez a folyamatok áttekintésekor kimerítő módon szükséges rangsorolni a megtett és megtehető intézkedéseket - a fizetési felszólítás például az áfa szabályok szempontjából nem releváns, a fizetési meghagyásos eljárás viszont igen, hiszen eredménytelenség esetén jó eséllyel végrehajtásba csap át. Egy eredménytelenül zárult végrehajtási eljárás kellő alap lehet annak igazolásához, hogy a követelés behajtása minden próbálkozás ellenére sem sikerült.

„Emiatt is kiemelten fontos, hogy minden esetben járjunk utána, hogy milyen előzetes intézkedések szükségesek ahhoz, hogy a vállalkozások vissza tudják igényelni a behajthatatlanná vált követeléseik áfáját. Dokumentáljuk megfelelően, hogy a vevőink kiválasztásakor kellő körültekintéssel jártunk el, illetve kövessük nyomon, hogy az esedékesség után mi történik a kifizetetlen számláinkkal, és mit tettünk a követeléseink behajtása érdekében” – mondta dr. Bereznai Henrik, a Deloitte Legal adóperes szakértője. „Ezek elmulasztása esetén ugyanis az adóhatóság jogosulatlannak minősítheti az áfa visszaigénylést, amely mellé még bírságot is kaphatunk" – tette hozzá.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS