Engedélyezett gazdálkodók: a leggyakoribb kérdések

2019. 03. 01., 03:15

Az engedélyezett vállalkozókkal (AEO) kapcsolatban leggyakrabban feltett kérdéseket a NAV szakértői foglalták össze.

1. Hol jelezhetem előzetesen, hogy az AEO-kkal történő egyes kockázati információk megosztása tekintetében megállapodást kívánok kötni a vámhatósággal? Hol kaphatok felvilágosítást? 
A NAV KI Vám Főosztálynál a ki.vfo@nav.gov.hu email címen.

2. Mi történik, miután jeleztem a NAV KI Vám Főosztálynál, hogy megállapodást kívánok kötni? 
A NAV KI Vám Főosztály ellenőrzi, hogy a gazdálkodó jogosult-e a megállapodás megkötésére, azaz rendelkezik-e érvényes AEOC, vagy AEOF engedéllyel. Amennyiben igen, úgy felhívja a gazdálkodót a megállapodás beküldésére. A gazdálkodó által aláírtan eredetben beküldött, a 7002/2019. felhívás melléklete szerinti megállapodás a NAV részéről aláírásra, majd annak egy példánya visszaküldésre kerül a gazdálkodó részére.

3. Milyen úton küldjem meg a megállapodást? 
Az aláírt megállapodás kettő darab eredeti példányát a NAV KI Vám Főosztályának kell eljuttatni:

  • postai úton a 1373 Budapest, PF. 561. címre, vagy
  • személyes átadással a NAV KI Vám Főosztály Titkárságán a 1095 Budapest Mester utca 7. IV. emelet címen.

4. Milyen adatokat kell a gazdálkodóra vonatkozó résznél megadnom? 
A gazdálkodó nevét, székhelyét és EORI számát.

5. Ki írhatja alá részemről a megállapodást? 
A képviseletre jogosult személy, akinek a nevét és tisztségét az aláírása alatt fel kell tüntetni

6. Köthetek-e egyedi megállapodást? 
Nem, a NAV minden gazdálkodó esetén ugyanazt a kétoldalú keret-megállapodást köti meg, az átadható kockázati információk köre mindazonáltal eltérő lehet.

7. A megállapodás megkötése azt jelenti, hogy a vámhatóság sosem fog áruátengedést követő ellenőrzést lefolytatni nálam a jövőben? 
Nem, a megállapodás megkötése nem helyettesíti automatikusan az egyes kockázatok felmerülése esetén lefolytatandó vámhatósági ellenőrzéseket.

8. Milyen adatok átadása várható? A NAV minden rám vonatkozó, rendelkezésére álló kockázati információt átad? 
Egyedi jelleggel átadhatók a származó helyzettel, a tarifális besorolással vagy esetlegesen bizonyos vámértéknövelő tényezőkkel kapcsolatos kockázatot magában foglaló információk azon vám-árunyilatkozat vagy újrakiviteli árunyilatkozat esetében, amely tekintetében az érintett gazdálkodó a saját nevében és a saját érdekében járt el. 
A NAV-nak nincs kötelezettsége valamennyi kockázati információ átadására.

9. A kockázati jelzésben átadott információ arra utal, hogy a hatóság jogszabály-sértést észlelt? 
Nem, az átadott információ természeténél fogva csak egy felmerült kockázatot jelez és valamilyen lehetséges problémára hívja fel a figyelmet. A hatóság álláspontja a döntéseiben (határozat, végzés) jelenik meg.

10. Átadásra kerül-e a velem üzleti kapcsolatban állókra vonatkozó kockázati információ? 
Nem, minden esetben csak a megállapodást megkötő gazdálkodó tekintetében adható át bármely információ olyan vám-árunyilatkozat vagy újrakiviteli árunyilatkozat esetében, amely tekintetében az érintett gazdálkodó a saját nevében és a saját érdekében járt el.

11. Milyen csatornán keresztül történik az adatátadás? 
Az adatátadás és egyéb kapcsolattartás a kapcsolattartók között elsődlegesen a Cégkapu útján történik.

12. Az adatátadáshoz szükséges-e számítógépes hozzáférést adni a NAV részére? 
Nem, az adatátadás és egyéb kapcsolattartás a kapcsolattartók között elsődlegesen a Cégkapu útján történik.

13. Milyen gyakorisággal várható a kockázati információk átadása a vámhatóság részéről? 
A kockázati információ átadása egy lehetőség (nem kötelezettség) a vámhatóság részére. Az adatátadások gyakorisága függ a konkrétan felmerült kockázattól, így az minden gazdálkodónál eltérő.

14. Mi a teendő, ha úgy ítélem meg, hogy nem értek egyet a kockázati információban foglaltakkal, vagy ezzel kapcsolatban intézkedés bevezetése nem indokolt? 
A gazdálkodó köteles indokolással tájékoztatni a NAV kapcsolattartóját – legkésőbb az Adatátadást követő 30 napon belül – ha nem ért egyet a kockázati információban foglaltakkal, vagy ha ezzel kapcsolatban intézkedést nem kíván bevezetni.

15. Mit tegyek, ha a kockázati jelzés alapján azt látom, hogy valóban helytelen volt egy vámeljárás? 
Az Uniós Vámkódex 173. cikkének (3) bekezdésében foglaltak alapján nyilatkozattevőként módosíthatja a vámáru nyilatkozatot annak elfogadása napjától számított három éven belül, hogy megfeleljen az áruknak az adott vámeljárás alá vonásával kapcsolatos kötelezettségeinek.

16. Amennyiben nem értek egyet a kockázattal, és nem kezdeményezek módosítást, felmondja a NAV a megállapodást? 
Nem, ilyen automatizmus nincs, de a gazdálkodó köteles indokolással tájékoztatni a NAV kapcsolattartóját – legkésőbb az adatátadást követő 30 napon belül – ha nem ért egyet a kockázati információban foglaltakkal, vagy ha ezzel kapcsolatban intézkedést nem kíván bevezetni. Ezen kötelezettség súlyos megszegése esetén rendkívüli felmondásnak van helye. 
Egyébiránt a hatóság megvizsgálja a gazdálkodói álláspontot, majd dönt az esetlegesen szükséges további intézkedésekről. Amennyiben a gazdálkodó intézkedését a hatóság megfelelőnek ítéli, úgy további intézkedés nem szükséges. Amennyiben azonban egy későbbi ellenőrzés azt állapítja meg, hogy az átadott kockázat mégis fennállt, úgy lehetőség van a megállapodás megszüntetésére.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024. 12. 13., 15:13
Magyarországon a nyugdíjasok számára a közérdekű nyugdíjas szövetkezet egy rugalmas, jó lehetőséget jelent, ugyanakkor a piaci szereplő vállalkozók számára is előnyös – hangzott el az OFA Nonprofit Kft. és a KÖZÉSZ partnerségében megvalósuló „A jövő a tapasztalatban rejlik! – Minden, amit a nyugdíjas foglalkoztatásról tudni kell!” országos szakmai programsorozat harmadik állomásán.
2024-12-13 11:13:00
A termelővédelmi törvénycsomag új szabálya szerint azok, akik a mezőgazdasági termelőktől megkapott áru ellenértékét nem fizették meg, és cégeik felszámolása vagy végelszámolása közben elvonták annak fedezetét, a jövőben nem lehetnek mezőgazdasági termékek felvásárlásával, feldolgozásával foglalkozó vállalkozásban tulajdonosok, ügyvezetők.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS