Divat lehet jövőre a KIVA

2020. 11. 02., 18:15

Jelentősen megnőhet azon vállalkozások száma, amelyek adónemet váltanak és a kisvállalkozási adót (KIVA) választják az októberben benyújtott adócsomag könnyítései révén. Kiknek lehet előnyös a KIVA és ki választhatja?

2021. január 1-jétől a jelenlegi 12 százalékról 11 százalékra csökken a kisvállalati adó mértéke, a kormány áprilisi döntése értelmében. Az októberben benyújtott adócsomag pedig további könnyítéseket fogalmaz meg az egyszerűsített adónem tekintetében: a bevételi értékhatárt a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra, a kilépésit pedig háromról hatmilliárd forintra javasolják növelni. A NAV nyilvántartásában jelenleg több mint 52 ezer KIVÁ-s cég szerepel, de az összeghatárok ilyen mértékű emelkedése miatt ez a szám jelentősen megnőhet az előzetes várakozások alapján.

Miért lehet jó egy vállalkozásnak a KIVÁ-t választani?

A KIVA egy egyszerűsített adónem, amely három, a vállalkozások által fizetendő adónemet vált ki: a 15,5 százalékos szociális hozzájárulási adót, a 1,5 százalékos a szakképzési hozzájárulást és a 9 százalékos társasági adót. Az adó alapja a személyi jellegű kifizetések tőke és osztalékműveletek egyenlegével növelt összege, módosítva néhány további tétellel. Előnye, hogy a vállalkozásban keletkezett nyereséget és bértömeget azonos adókulccsal terheli, ezáltal jobban ösztönöz a foglalkoztatásra és a bérek emelésére. Gyakorlatilag csak a személyi jellegű kifizetések összege után kell az adót megfizetni, ha nincs osztalékfizetés, vagy a társaság tőkéjének a tulajdonoshoz történő visszajuttatása, és a mérlegben kimutatott készpénzállomány szintje is alacsony. Az adóalap-meghatározás módja lehetővé teszi, hogy a vállalkozás vagyonának növelésére (így beruházásokra és készletek vásárlására) fordított, vagyis a ki nem osztott nyereséget ne terhelje adókötelezettség, így kedvez a gyorsan növekvő vállalkozásoknak, és koncepcionálisan is lényegesen egyszerűbb a társasági adónál.

Ki dönthet úgy, hogy a KIVÁ-t választja?

A KIVA választására jogosultak köre meglehetősen széles. Alanya lehet – többek között – egyéni cég, közkereseti társaság, betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság, zártkörűen működő részvénytársaság, ügyvédi iroda és közjegyzői iroda, amennyiben beleférnek a jogszabály által meghatározott határértékekbe.

A legnagyobb buktatót a KIVA választásánál általában az jelenti, hogy az állományi létszám és bevételi határok számítása során a kapcsolt vállalkozások átlagos statisztikai állományi létszámát és bevételét együttesen kell figyelembe venni. Ezért fontos körültekintően megvizsgálni a jogosultságot, az áttérés minden esetben egyedi mérlegelést igényel” – mondta Kocsis Gabriella, a Deloitte adóosztályának igazgatója.

Év közben is lehet váltani

A KIVA különösen előnyös lehet azoknak a vállalkozásoknak, amelyeknél a személyi jellegű kifizetések jellemzően meghaladják a vállalkozás nyereségét, illetve amelyek a nyereségük visszaforgatásával, vagy tőke bevonásával jelentős fejlesztések végrehajtását tervezik. Érdemes továbbá hatástanulmányt készíteni és modellezni a KIVA alatti adókötelezettséget az adott vállalkozás számára legoptimálisabb adózási rendszer kiválasztásához. Tekintettel arra, hogy az adóalanyiság választásának NAV-hoz történő bejelentése év közben is bármikor megtehető, az előnyök-hátrányok mérlegelését követően, akár év közben is választható a KIVA.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS