Bővült az építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek köre

2020. 07. 30., 19:05

Az ingatlanpiac dinamikusan fejlődő és egyre fontosabb szegmensét jelentik a különböző ingatlan kiállítások és házépítő versenyek. Ezek az események innovációs és marketing szempontból is jó lehetőséget teremtenek a piaci szereplők számára technológiai felkészültségek fejlesztésére és bemutatására, ügyfélkörük bővítésére.

Az építésügyi szabályok 2020. július 24-ei hatállyal lényeges tárgykört érintően módosultak. A 312/2012 (XI.8.) Korm. rendeletben bővült az építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek köre: építési engedély nélkül létesíthető olyan lakó rendeltetést bemutató épületet, amely a nemzetközi innovációs házépítő verseny keretében vagy kutatási, kiállítási célból valósul meg. A változás jelentőségéről dr. Fenyőházi András ügyvédet, a Cerha Hempel Dezső és Társai Ügyvédi Iroda tagját, az építési ügyekkel foglalkozó Construction csoport vezetőjét kérdeztük.

A kivitelezés megkezdése előtti adminisztratív teendők szempontjából négy fő csoportot különböztethetünk meg: az építési engedély, illetve egyszerű bejelentés vagy ellenőrzött bejelentés alapján, továbbá az építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységeket. Ezek közül értelemszerűen az építési engedély nélkül végezhető építési tevékenység jár a legkevesebb előzetes ügyintézési teendővel, és ez bizony jelentős könnyebbséget jelent az építtetők számára. Ebben az esetben ugyanis nem kell megtenni azokat a rendkívül időigényes előzetes intézkedéseket, amik engedélyezési eljárás során elkerülhetetlenek, és nem kell számolni a 25 napos, szakhatóság bevonása esetén 35 napos ügyintési határidővel – sorolta a jogszabályi változás előnyeit az építési jogi szakértő.

Amire már nem kell engedély

A jogszabály módosítás értelmében immár azoknak az építményeknek a kivitelezéséhez sem kell építési engedélyt kérni, amelyek házépítő versenyen vagy kiállítási célból építenek. Az adminisztráció könnyítése elősegítheti az ilyen jellegű események szervezését, ami pozitív hatással lehet az egész szektor fejlődésére, új technológiák kifejlesztésére. A házépítő versenyek során a résztvevők építészeti, fenntarthatósági, energiahatékonysági, és nem utolsó sorban esztétikai szempontok szerint versenyeznek egymással. Ezek az alkalmak pótolthatatlan lehetőséget jelentenek az új anyagokkal, módszerekkel való kísérletezésre. Ehhez hasonló szerepe van az ingatlan kiállításoknak, ahol a kiállítók a már létrejött fejlesztéseiket tudják bemutatni a széles nyilvánosság számára, így próbálhatnak piaci előnyt kiharcolni maguknak.

A bürokratikus terhek csökkentése mellett a jogbiztonság szempontjából is üdvözlendő a módosítás tekintettel arra, hogy a demonstrációs célú épület létesítése is építési engedélyköteles tevékenységnek minősülhetett. Így a különböző épületkategóriák közül még az építőipari szereplők sem tudták mindig egyértelműen eldönteni, hogy szükség van-e engedélyezésre – foglalta össze tapasztalatait dr. Fenyőházi András. Ezt a bizonytalan helyzetet számolta fel az építésfelügyeleti eljárások legújabb módosítása.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 10., 10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.
2024-10-10 21:50:00
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. A végrehajtása gyorsul, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS