A januárban elindult Otthonfelújítási Program nagy robbanást hozhat Magyarországon az ingatlan-modernizáció terén. A már most látható erős keresletre és a várható igényekre reagálva a CIB Bank kamatkedvezménnyel kínálja szabad felhasználású jelzáloghitelét azoknak az ügyfeleknek, akik lakásfelújítást terveznek. A hitelhez egyszeri, díjmentes előtörlesztési lehetőség is társul 3 millió forintig, így, ha az igénylő ügyfelek később jogosultak lesznek az állam által nyújtott vissza nem térítendő Otthonfelújítási Támogatásra, a támogatásként kapott összeget akár díjmentesen előtörleszthetik a kölcsönbe.
Óriási érdeklődés övezi a január óta elérhető Otthonfelújítási Támogatást, amelynek lényege, hogy a legalább egy gyermeket nevelő családok otthonuk felújítási költségeinek maximum a felét átvállalja az állam legfeljebb 3 millió forintig. A támogatásnál az anyagköltség és a munkadíj fele vehető figyelembe, a költségeket pedig számlával kell igazolni. A jövő év végéig tartó program szinte minden felújítási célt támogat, így többek között például az energetikai korszerűsítést, a festést, a burkolást, a nyílászárók cseréjét vagy a konyha felújítását is.
Jelzáloghitel kamatkedvezménnyel
A vonatkozó kormányrendelet lehetőséget biztosít arra, hogy a vissza nem térítendő támogatás mellé a bankok kamattámogatott felújítási hitelt is kínáljanak: ennek összege legfeljebb hatmillió forint lehet, tíz éves futamidővel és maximum három százalékos ügyleti kamattal.
A CIB Bank úgy döntött, hogy a széles körű ügyféligények gyors kiszolgálása érdekében a meglévő 5 és 10 éves kamatperiódusú szabad felhasználású jelzáloghitelét kínálja kamatkedvezménnyel a lakásfelújítást tervező ügyfeleinek. A mai naptól elérhető konstrukció a vonatkozó kormányrendeletben meghatározott kamattámogatás mellett igényelhető otthonfelújítási hitelnél ugyan magasabb kamattal rendelkezik, azonban nagyobb rugalmasságot ad azzal, hogy az ügyfeleknek az igénylése esetén nincs arra vonatkozó kötöttsége, hogy a felújítási munkálatok egy éven belül történjenek meg, azok befejezése később is lehet. Amennyiben az ügyfél igénybe kívánja venni az Otthonfelújítási Támogatást, természetesen figyelembe kell venni az igénylési határidőt itt is. A bank által újonnan bevezetett kamatkedvezmény vállalkozói szerződés mellett költségvetési terv benyújtásával is igényelhető. Ezen kívül számos más előnye is van a konstrukciónak:
• Akár 10 millió forintig igényelhető.
• Akár 20 éves futamidőre is felvehető, mellyel a havi fizetendő törlesztőrészlet csökkenthető (a teljes visszafizetendő összeg a futamidő növelésével emelkedik).
• Egyszeri díjmentes előtörlesztést lehet igénybe venni 3 millió forintig. (Akár a támogatás betörlesztésére, de a betörlesztés nem kötelező a kölcsönbe.)
• Szélesebb ügyfélkör által elérhető: nem szükséges megfelelni a vonatkozó kormányrendeletben előírt feltételeknek, tehát az is igényelheti, aki a támogatásra nem jogosult.
A rugalmasságot fokozza, hogy a CIB Bank konstrukciójánál az igénylés online is elindítható és kevesebb adminisztrációt igényel az állami kamattámogatású konstrukcióhoz képest, a kamata pedig csak kis mértékben haladja meg a támogatott hitelét.
„Az Otthonfelújítási Program iránt már most jelentős érdeklődést tapasztalunk, biztosak vagyunk benne, hogy a program rendkívül népszerű lesz. Megvizsgáltuk az otthonfelújítási kölcsön bevezethetőségének lehetőségét, és a felmerült ügyféligényeket, információkat. Ezek alapján azt a döntést hoztuk, hogy annak érdekében, hogy ügyfeleink számára minél gyorsabban és minél kevesebb kötöttséggel járó megoldást tudjunk nyújtani, a kamattámogatott otthonfelújítási kölcsön helyett meglévő szabad felhasználású ingatlanfedezetes hitelünkhöz vezetünk be – felújítási munkálatokra történő igénylés esetén – kamatkedvezményt. Várakozásaink szerint az Otthonfelújítási Program népszerűségének köszönhetően idén jelentős mértékben növekedhet a felújítási kedv Magyarországon” – nyilatkozta Kói Tibor, a CIB Bank jelzáloghitelért felelős termékfejlesztési menedzsere.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.