Egyre nagyobb összegű lakáshiteleket vesznek fel a magyarok

2019. 01. 23., 13:15

A budapesti lakásárak növekedésével párhuzamosan emelkedett a felvett jelzáloghitelek összege is, a lakáshitelek 38 százaléka 15 millió forint feletti. Vidéken a kedvezőbb árfekvésű ingatlanokhoz érezhetően kevésbé adósodnak el a vevők – tájékoztatott a Duna House.

A tavalyi szigorításoknak köszönhetően drasztikusan megugrott a legalább 10 éves kamatperiódusú hitelek aránya is. Az ügyfelek többsége törekszik a biztonságra a hitel igénylésekor, valamint igyekszik kihasználni a magasabb jövedelemterhelés lehetőségét, amit a hosszú kamatperiódus biztosít. A Duna House a lakáscélú hitelek volumenének 20–30 százalékos mértékű bővülését, és az ügyletek értékének további növekedését várja 2019-ben.

Budapesten néhány hónap alatt 32-ről 38 százalékra nőtt a legalább 15 millió forintot elérő jelzáloghitelek aránya, a nyugat- és a kelet-magyarországi településeken ezzel szemben csak a hitelügyletek 13–20 százaléka haladja meg ezt az összeget. Ez utóbbi területeken legtöbben 5–10 millió forint közötti jelzáloghitelt igényelnek lakáscéljaik megvalósítására, az esetek csaknem fele ebbe a kategóriába sorolható a Duna House Hitelcentruma által közvetített hitelek adatai alapján.

„Az ingatlanpiaci tendenciákat követve, a kormányzati intézkedésekkel összhangban, változott a lakáscélú hitelezés a tavalyi év második felében. Az áremelkedés következtében a legtöbben már csak nagyobb összegű hitellel tudták megvalósítani lakáscéljaikat. A nagyobb hitelösszeghez azonban biztonságosabb, és a jövedelemterhelhetőség miatt életszerűbb, hosszabb kamatperiódust választottak az ügyfeleink” – mondta el Fülöp Krisztián, a Duna House Hitelcentrumának vezetője.

Az egyre magasabb összegű hiteligénylésekhez hosszabb kamatperiódusok társulnak. Budapesten 69, nyugaton és keleten 76–77 százalék a legalább 10 évre fix kamatozású hitelek aránya. Ez a 2018-as második negyedévhez képest jelentős mértékű eltolódást jelent a biztos törlesztők irányába. A változó kamatozású, kevesebb mint 5 évre fixált hitelek aránya az év végére gyakorlatilag minimálisra csökkent.

A Duna House hitelközvetítő vállalata tavaly több mint 5000 ügyfélnek segített hitelek esetében az optimális pénzügyi megoldás megtalálásában, az elemzés ezen ügyletek alapján készült – olvasható a társaság közleményében.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS