2020 legfontosabb pénzügyi eseményei

2020. 12. 30., 11:00

A pénzügyi szektorban meglehetősen aktívan telt a 2020-as év. Elindult az azonnali fizetési rendszer, rendkívüli intézkedések, mentőcsomagok jöttek a koronavírus-járvány miatt, négy év után pedig változott a jegybanki alapkamat. A Bank360.hu elemzői az év legfontosabb pénzügyi eseményeit foglalták össze, és tették idővonalra.

Elindult az azonnali fizetési rendszer

Az azonnali fizetési rendszer (AFR) indulása lehetővé tette számunkra az azonnali utalást: a bankok az utalás befogadásától számított 5 másodpercen belül feldolgozzák az utalást, attól függetlenül, hogy milyen nap vagy napszak van – tehát akár hétvégéken és ünnepnapokon is. A másik nagy változás a másodlagos számlaazonosítók bevezetése, így most már anélkül utalhatunk valakinek pénzt, hogy tudnánk a számlaszámát. Másodlagos azonosító lehet egy e-mail cím, mobil telefonszám, adószám a vállalkozásoknál vagy az adóazonosító jel a magánszemélyeknél.

És akkor jött a korona

Nem örülhettünk sokáig az új fejlesztéseknek. Március közepén, a koronavírus hazai megjelenését követően a feje tetejére állt a világ, mindenki a vírusra figyelt. A járvány gazdasági hatásait több intézkedéssel próbálta enyhíteni a kormány: általános törlesztési moratóriumot hirdetett, adókedvezményeket kaptak a vállalkozások, emellett maximalizálta a fogyasztási kölcsönök teljes hiteldíj mutatóját, a mindenkori jegybanki alapkamat + 5 százalékban.

„Az intézkedések jelentősen átrendezték a hitelpiacot, a személyi kölcsön azóta sem tudott visszakapaszkodni a járvány előtti szintre” – mondta Vrazsovits Rita, a Bank360.hu elemzője.

A mindennapi pénzügyekre is hatással volt a járvány: kártyás vásárlásoknál már csak 15 ezer forint felett kell PIN-kódot megadni – ez az intézkedés 2021-ben is velünk marad.

Mentőcsomagok a vállalkozásoknak

A járvány miatt nehéz helyzetben került kis- és középvállalatok (kkv) számára tavasszal több vállalati hitelprogramot is hirdettek: áprilisban a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelentette be az NHP Hajrát, mellyel legfeljebb 2,5 százalékos ügyleti kamattal juthatnak a vállalkozások plusz forráshoz. Az indulásnál meghirdetett 1500 milliárd forintos keretösszeg azóta tovább bővült, novemberben további 1000 milliárd forint bevonásáról döntött a jegybank - november végéig ennek közel a fele fogyott el.

A másik jelentős mentőmellény a vállalatok számára a Széchenyi Kártya Program új elemeinek indulása volt, május közepén. A KAVOSZ által koordinált hitelprogram állami kamattámogatással kínál kölcsönt a vállalkozásoknak. A Bank360.hu mindkét vállalati konstrukcióhoz készített kalkulátort.

Négy év után először változott a jegybanki alapkamat

2016 májusa óta éltünk együtt a 0,9 százalékos jegybanki alapkamattal, ez 2020 júniusáig volt így. Június 24-től a referenciaérték 0,75 százalékra csökkent, ami magával húzta a THM-plafont is, 5,9 százalékról 5,75 százalékra.

Július végén ismét kamatot vágott a jegybank, ekkor 0,6 százaléknál állt meg az érték - azóta ez van érvényben.

Már százezer fiatal házaspár igényelte a babaváró hitelt

Egy évvel az indulás után már százezer igénylőnél tart a babaváró hitel, amivel legfeljebb 10 millió forint kamatmentes kölcsönhöz juthatnak a fiatal házaspárok. A termék népszerűségét mutatja, hogy október végén a folyósított hitelösszeg megközelítette az 1000 milliárd forintot – azóta minden bizonnyal át is lépte ezt a határt.

A koronavírus második hulláma sokkal rosszabb, mint az első

Ősszel drasztikusan nőni kezdett a fertőzöttek száma, ami újabb intézkedéseket indokolt. Szeptember közepén jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök, hogy 2021. június 30-ig meghosszabbítják a moratóriumot bizonyos társadalmi csoportok számára. Ezt decemberben felülírta egy újabb bejelentés, amely alapján a törlesztési moratórium továbbra is vonatkozik azokra az adósokra, akikre idén. 

A járvány tombol, de a lakástámogatás nem állhat le

Ősszel számos intézkedést jelentett be a kormány, amelyek a már meglévő családtámogatási rendszert egészítik ki. 2021. januártól az alábbi változásokra számíthatunk:

  • visszatér az 5 százalékos lakásáfa,
  • a csokos vevők az 5 százalékot is visszaigényelhetik,
  • maximum hatmillió forintos lakásfelújítási kölcsönt vehetnek fel a családok, amiből legfeljebb hárommillió forint vissza nem térítendő támogatás is lehet,
  • a csokos vevőknek nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni,
  • tetőtér beépítésre több csokot lehet felvenni.

Már csak egy lakástakarékpénztár maradt talpon

Október közepén az Erste Lakástakarékpénztár bejelentette, hogy novembertől felfüggeszti az értékesítést, így már csak a Fundamenta Lakáskasszánál köthetünk lakástakarék szerződést.

Elindult Magyarországon a Google Pay

Több év várakozás után a magyar androidosok is regisztrálhatják Mastercard kártyáikat a Google fizetési szolgáltatásába, így lehetővé téve az érintéses fizetést andoridos készülékeken. Indulásnál a Revolut, a Curve, valamint a Monese szolgáltatóknál válik elérhetővé a szolgáltatás, a hazai kereskedelmi bankok kártyáit még nem használhatjuk.

Elbírálta az MNB az első fogyasztóbarát személyi kölcsönt

A fogyasztóbarát lakáshitelek és lakásbiztosítások után a személyi kölcsönök előtt is megnyílt az út: 2021. januártól már ez a termék is elérhető lesz fogyasztóbarát formában - egy banknál már biztosan.

Mit adott nekünk 2020?

Bár valószínűleg sokan szívesen elfelejtenék ezt az évet, a Bank360.hu elemzői szerint érdemes kiemelni a pozitívumokat és tanulni az eseményekből. A járvány hatására előtérbe kerültek az elektronikus bankolás előnyei, illetve a készpénzhasználat visszaszorításának a fontossága, emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy az AFR bevezetésével nagy lépést tett előre a hazai bankrendszer – ez a teljes lakosság életét egyszerűbbé teszi nemcsak a járvány idején, hanem utána is.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.
2023-06-07 14:18:29
Nem csupán az országon áthaladó ukrán gabonát, hanem az ide érkezett termények minőségét is folyamatosan ellenőrzik. A kormány célja továbbra is az, hogy csak kiváló minőségű és biztonságos élelmiszer kerüljön a magyar emberekhez – jelentette ki Nagy István agrárminiszter.
2023-06-07 12:18:09
Az adóhatóság nemrég tette közzé a 2022-es vizsgálatairól szóló összefoglalóját. Az évkönyvből az adóhatóság ellenőrzési kapacitását és hatékonyságát alátámasztó statisztikákon túl az elmúlt éveket érintő és a jövőt előrevetítő tendenciák is leszűrhetők.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS