MKB Nyugdíjpénztár: informatikai és kiszervezési hiányosságok

2020. 07. 28., 15:15

Az MNB 9,5 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki az MKB Nyugdíjpénztárra, egyebek közt számos informatikai biztonsági, kiszervezési, számviteli és vállalatirányítási hiányosság miatt, és kötelezte a problémák orvoslására. A feltárt jogsértések nem fenyegetik a pénztár biztonságos működését.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogó vizsgálatot végzett az MKB Nyugdíjpénztárnál, a 2015. január 19-től a vizsgálat végéig tartó időszakot áttekintve. Ellenőrzése nyomán ma közzétett határozatában felszólította a pénztárat, hogy egy általa kötött szerződés költségeit ossza meg az önkéntes és magánnyugdíjpénztári ágazat között; pénzügyi terve készítésekor az előre látható kötelezettségeket vegye figyelembe, és a vonatkozó céltartalékokat képezze meg. A jövőben dokumentálja, hogy könyvvizsgálója a pénztár eszközeire vonatkozó analitikus nyilvántartását összevetette a negyedév végi letétkezelői nyilvántartással.

Az MKB Nyugdíjpénztár igazgatótanácsában képviseletet kell biztosítania a magánnyugdíjpénztári ágazat tagságának is, a vezető tisztségviselők számára pedig a továbbiakban nem lehet felmentvényt adni a tevékenységükkel kapcsolatos felelősségükre vonatkozóan. Az MNB arra is felszólította a pénztárat, hogy az ellenőrző bizottság vizsgálja a jövőben a pénztár gazdálkodásának minden alapvető elemét, beleértve a kiszervezett tevékenységek szerződésszerű teljesítését.

A pénztárnak azonosítania kell, hogy megkötött szerződései közül melyek minősülnek kiszervezésnek. Gondoskodnia kell a szerződések megfelelő írásbeliségéről és a kiszervezett tevékenységek körének az alapszabályában való hiánytalan feltüntetéséről is, csakúgy, mint az MNB-vel eddig még nem közölt kiszervezési megállapodások utólagos bejelentéséről. A pénztárnak ügyelnie kell a továbbiakban a jogszabályszerű felügyeleti jelentéstételekre, az éves beszámolók leltárral való alátámasztására, s arra, hogy a pénztártagság létszámáról azonos adatot mutassanak az adatszolgáltatások és a tagi leltárak.

Az IT-biztonság terén a pénztárnak egyebek közt az adatvagyon hiánytalan felmérése, az informatikai szabályzatok aktualizálása, az egyes munkakörökhöz kötött informatikai ismeretek meghatározása, az informatikai kockázatok kezelése, az informatikai védelmi rendszer zártságának fenntartása, vírusvédelem, licenszek nyilvántartása, mentések, monitoring és naplózás terén voltak hiányosságai.

Ezeken túlmenően a be- és átlépések tekintetében, illetve a tagdíjbefizetések felosztása, az elszámoló egységek árfolyamának közzététele, az elhunyt tagok örökösi/kedvezményezetti kifizetései, a nyugdíjas tagoknak járó szolgáltatások, a tagi kölcsönnel kapcsolatos eljárások, a megcélzott portfólió összetétel és a hozzá rendelt referenciaindex összhangja, a befektetési limitek betartása, illetve a hozamok kereskedelmi kommunikációja témáiban tárt fel hiányosságokat a jegybank.

Mindezek miatt az MNB összesen 9,5 millió forint bírságot szabott ki az MKB Nyugdíjpénztárra és az egyes intézkedéseknél határidő kitűzésével felszólította a jogszabálysértések kiküszöbölésére. A bírságösszeg meghatározásakor súlyosbító körülménynek számított több feltárt hiányosság súlya, kockázata és ismétlődő volta. Enyhítő körülménynek minősült, hogy a pénztár a jogsértések egy részének megszüntetésére intézkedéseket mutatott be, illetve azok kapcsán együttműködött a jegybankkal a vizsgálat során.

Magyar Nemzeti Bank

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS