MKB Nyugdíjpénztár: informatikai és kiszervezési hiányosságok

2020. 07. 28., 15:15

Az MNB 9,5 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki az MKB Nyugdíjpénztárra, egyebek közt számos informatikai biztonsági, kiszervezési, számviteli és vállalatirányítási hiányosság miatt, és kötelezte a problémák orvoslására. A feltárt jogsértések nem fenyegetik a pénztár biztonságos működését.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) átfogó vizsgálatot végzett az MKB Nyugdíjpénztárnál, a 2015. január 19-től a vizsgálat végéig tartó időszakot áttekintve. Ellenőrzése nyomán ma közzétett határozatában felszólította a pénztárat, hogy egy általa kötött szerződés költségeit ossza meg az önkéntes és magánnyugdíjpénztári ágazat között; pénzügyi terve készítésekor az előre látható kötelezettségeket vegye figyelembe, és a vonatkozó céltartalékokat képezze meg. A jövőben dokumentálja, hogy könyvvizsgálója a pénztár eszközeire vonatkozó analitikus nyilvántartását összevetette a negyedév végi letétkezelői nyilvántartással.

Az MKB Nyugdíjpénztár igazgatótanácsában képviseletet kell biztosítania a magánnyugdíjpénztári ágazat tagságának is, a vezető tisztségviselők számára pedig a továbbiakban nem lehet felmentvényt adni a tevékenységükkel kapcsolatos felelősségükre vonatkozóan. Az MNB arra is felszólította a pénztárat, hogy az ellenőrző bizottság vizsgálja a jövőben a pénztár gazdálkodásának minden alapvető elemét, beleértve a kiszervezett tevékenységek szerződésszerű teljesítését.

A pénztárnak azonosítania kell, hogy megkötött szerződései közül melyek minősülnek kiszervezésnek. Gondoskodnia kell a szerződések megfelelő írásbeliségéről és a kiszervezett tevékenységek körének az alapszabályában való hiánytalan feltüntetéséről is, csakúgy, mint az MNB-vel eddig még nem közölt kiszervezési megállapodások utólagos bejelentéséről. A pénztárnak ügyelnie kell a továbbiakban a jogszabályszerű felügyeleti jelentéstételekre, az éves beszámolók leltárral való alátámasztására, s arra, hogy a pénztártagság létszámáról azonos adatot mutassanak az adatszolgáltatások és a tagi leltárak.

Az IT-biztonság terén a pénztárnak egyebek közt az adatvagyon hiánytalan felmérése, az informatikai szabályzatok aktualizálása, az egyes munkakörökhöz kötött informatikai ismeretek meghatározása, az informatikai kockázatok kezelése, az informatikai védelmi rendszer zártságának fenntartása, vírusvédelem, licenszek nyilvántartása, mentések, monitoring és naplózás terén voltak hiányosságai.

Ezeken túlmenően a be- és átlépések tekintetében, illetve a tagdíjbefizetések felosztása, az elszámoló egységek árfolyamának közzététele, az elhunyt tagok örökösi/kedvezményezetti kifizetései, a nyugdíjas tagoknak járó szolgáltatások, a tagi kölcsönnel kapcsolatos eljárások, a megcélzott portfólió összetétel és a hozzá rendelt referenciaindex összhangja, a befektetési limitek betartása, illetve a hozamok kereskedelmi kommunikációja témáiban tárt fel hiányosságokat a jegybank.

Mindezek miatt az MNB összesen 9,5 millió forint bírságot szabott ki az MKB Nyugdíjpénztárra és az egyes intézkedéseknél határidő kitűzésével felszólította a jogszabálysértések kiküszöbölésére. A bírságösszeg meghatározásakor súlyosbító körülménynek számított több feltárt hiányosság súlya, kockázata és ismétlődő volta. Enyhítő körülménynek minősült, hogy a pénztár a jogsértések egy részének megszüntetésére intézkedéseket mutatott be, illetve azok kapcsán együttműködött a jegybankkal a vizsgálat során.

Magyar Nemzeti Bank

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-11-28 17:10:00
Lezárult a NAV KÖFOP-1.0.0-VEKOP-15-2016-00035 számú, „Adóügyi igazgatási eljárások egyszerűsítése, adminisztratív terhek csökkentése” elnevezésű kiemelt projektje, amelyben a hivatal 2018. és 2023. között több ütemben, összesen 9,331 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós támogatással és 5,317 milliárd forint saját forrással fejlesztette elektronikus szolgáltatásait.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS