Űrforgalom-irányítás: műhold-ütközésektől tart az Európai Tanács

Űrforgalom-irányítás: műhold-ütközésektől tart az Európai Tanács
2023. 12. 11., 13:10

„Amennyiben nem kerül sor intézkedésekre, várhatóan drasztikusan megnő annak a valószínűsége, hogy a műholdak ütközés következtében súlyos károkat szenvednek vagy megsemmisülnek” – olvasható az Európai Tanács közleményében.

Az Európai Tanács következtetéseket fogadott el „Űrforgalom-irányítás: az aktuális helyzet” címmel. A következtetésekben a Tanács a Föld körüli űr fokozódó zsúfoltsága miatti kihívásokkal foglalkozik, valamint kitér annak szükségszerűségére, hogy egy közös megközelítés révén garantálni lehessen a biztonságos és fenntartható európai űrpolitikát.

„Az űrpolitika a sci-fi műfajából kilépve immár mindennapi életünk részévé vált, legyen szó akár a televíziózásról, az éghajlatváltozás nyomon követéséről vagy az aratás napjának megválasztásáról. A világűrhöz való hozzáférés a jövőben nyitott stratégiai autonómiánk alapvető feltétele lesz. A ma elfogadott következtetések megmutatják, miként lehet biztonságos és fenntartható módon biztosítani Európa jelenlétét a bolygónk körüli űrben” – idéz a Tanács közleménye Diana Morant Ripoll spanyol tudományügyi, innovációs és egyetemekért felelős minisztert.

– A Tanács a következtetésekben hangsúlyozza, hogy sürgősen ki kell dolgozni egy az űrforgalom-irányításra vonatkozó uniós megközelítést, amely hozzá fog járulni a világűr biztonságához, fenntarthatóságához és védettségéhez – egyúttal üdvözli az eddig elért eredményeket.
– A Tanács emellett kiemeli az űrmegfigyelést és a Föld körüli pályán haladó objektumok nyomon követését (SST) végző uniós rendszer szerepét, amely egy földi érzékelőket tartalmazó hálózatot működtet az űrobjektumok feltérképezése és nyomon követése céljából, egyúttal pedig szorgalmazza az űrszemét csökkentésére irányuló szolgáltatások kidolgozását. Az uniós SST-rendszer alapvető szerepet játszik majd Európa stratégiai autonómiájának megerősítésében. A Tanács a következtetésekben felszólítja a tagállamokat és az ipart a meglévő uniós SST-szolgáltatások továbbfejlesztésére és a K+F e téren való ösztönzésére.

Az űrforgalom-irányítás

Az űrforgalom-irányítás azon eszközök és szabályok összessége, amelyek arra irányulnak, hogy a Föld körüli pályához és a világűrhöz való hozzáférés, az ottani tevékenységek végzése, valamint az onnan való visszatérés biztonságos, fenntartható és védett módon történjen. Az űrpolitikában azóta élvez kiemelt fontosságot az űrforgalom-irányítás, amióta a világűrben folyamatosan emelkedik a műholdak száma és az űrszemét mennyisége. Egyes becslések szerint jelenleg több mint egymillió darab, 1 cm-nél nagyobb méretű űrszemét kering a Föld körül, és az elkövetkező évtized során várhatóan több mint 50 ezer újabb műhold kerül majd fellövésre. A világűrben emiatt keletkező zsúfoltság veszélyezteti az EU és a tagállamok űrtechnológiai eszközeinek biztonságát és rezilienciáját. Amennyiben nem kerül sor intézkedésekre, várhatóan drasztikusan megnő annak a valószínűsége, hogy a műholdak ütközés következtében súlyos károkat szenvednek vagy megsemmisülnek.

További információk

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS