A korábbi cseh elévülési rendszer összeegyeztethetetlen az uniós joggal, mivel gyakorlatilag lehetetlenné vagy rendkívül nehézzé teszi a versenyjog megsértéséből eredő kár megtérítéséhez való jog gyakorlását – mondta ki friss ítéletében az Európai Unió Bírósága.
Az uniós versenyjog megsértése miatti kártérítési keresetekre alkalmazandó elévülési idő csak akkor kezdődhet meg, ha a jogsértés megszűnt, és a károsult tudomást szerzett arról, hogy az érintett magatartás ilyen jogsértésnek minősül. Ez a tudomásszerzés általában egybeesik a jogsértést megállapító bizottsági határozat összefoglalójának az Európai Unió Hivatalos Lapjában való közzétételével. Az uniós jog az elévülési időnek a Bizottság vizsgálata alatti nyugvását vagy megszakadását is előírja. Ezen túlmenően, a vonatkozó irányelv hatálybalépése óta az ilyen nyugvás vagy megszakadás legkorábban a jogsértést megállapító határozat jogerőre emelkedése után egy évvel érhet véget.
A cseh Heureka társaság értékesítésiár-összehasonlító portált működtet. Azt állítja, hogy a Google keresőmotorja az általános keresési eredményei oldalain következetesen kedvezőbb helyet biztosított a saját árösszehasonlító szolgáltatásának. Ennek következtében a Heureka szolgáltatása kevésbé volt látogatott. A Heureka ezért úgy véli, hogy a Google miatt kárt szenvedett, és ezzel összefüggésben az Európai Bizottságnak a Google erőfölénnyel való visszaélését megállapító (még nem jogerős) határozatára hivatkozik.
A Heureka által benyújtott kártérítési kereset tárgyában eljáró cseh bíróság arra keresi a választ, hogy a cseh jog szerinti, e keresetre továbbra is alkalmazandó, korábbi elévülési idő összeegyeztethető-e az uniós joggal. Ez a hároméves elévülési idő minden egyes részkár tekintetében attól az időponttól kezdődik, amikor a károsult tudomást szerez a részkár bekövetkeztéről, valamint a jogsértő személy kilétéről. A nemzeti szabályozás azonban ahhoz, hogy az elévülési idő megkezdődjön, nem követeli meg az arról való tudomásszerzést, hogy az érintett magatartás jogsértésnek minősül, sem pedig azt, hogy a jogsértés befejezett legyen. Ez a rendszer azt sem írja elő, hogy ez az elévülési idő a Bizottság vizsgálatának időtartamára, illetve az ugyanezen jogsértést megállapító bizottsági határozat jogerőre emelkedésétől számított egy évig nyugodhat vagy megszakadhat – vázolja a problémát az Európai Bíróság közleménye.
A Bíróság az ítéletében megállapítja, hogy az uniós joggal ellentétes a 2014/104 irányelv késedelmes átültetéséig alkalmazandó cseh szabályozás. E tekintetben a Bíróság úgy véli, hogy az uniós jog3 már az említett irányelv átültetésére előírt határidő lejárta előtt is megkövetelte, hogy ahhoz, hogy az elévülési idő megkezdődhessen, a versenyjogi jogsértésnek meg kell szűnnie, és a károsultnak tudomást kell szereznie a kártérítési kereset megindításához elengedhetetlen információkról, különösen pedig arról, hogy az érintett magatartás ilyen jogsértésnek minősül. Ez a két feltétel szükséges ahhoz, hogy a károsult ténylegesen érvényesíteni tudja a versenyjog megsértése miatt elszenvedett kár teljes körű megtérítéséhez való jogát.
A Bíróság pontosítja, hogy főszabály szerint a keresetindításhoz elengedhetetlen információkról való tudomásszerzés egybeesik a jogsértést megállapító bizottsági határozat összefoglalójának a Hivatalos Lapban való közzétételének időpontjával, függetlenül attól, hogy e határozat még nem jogerős. Ezen túlmenően a károsult fél a kártérítési keresetének alátámasztása érdekében hivatkozhat az ilyen nem jogerős határozatra.
Ebben az összefüggésben a Bíróság megjegyzi, hogy az uniós jog megköveteli továbbá az elévülési időnek a Bizottság vizsgálata alatti nyugvásának vagy megszakadásának lehetőségét annak érdekében, hogy az elévülési idő ne járjon le már e vizsgálat befejezése előtt. Mivel ugyanis a károsult fél nehezen tudja bizonyítani a versenyjogi jogsértést a Bizottság vagy valamely nemzeti hatóság határozatának hiányában, lehetővé kell tenni számára, hogy megvárja e vizsgálat kimenetelét, hogy adott esetben egy későbbi kártérítési kereset keretében e határozatra hivatkozhasson.
Ezenkívül a 2014/104 irányelv immár előírja, hogy az elévülési idő legalább az érintett jogsértést megállapító bizottsági határozat jogerőre emelkedését követő egy évig nyugodjon.
Ennek következtében a Bíróság úgy véli, hogy a korábbi cseh elévülési rendszer összeegyeztethetetlen az uniós joggal. Gyakorlatilag lehetetlenné vagy rendkívül nehézzé teszi a versenyjog megsértéséből eredő kár megtérítéséhez való jog gyakorlását.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.