Online is kérelmezhető lesz a schengeni vízum

2023. 11. 14., 10:40

Az Európai Unió Tanácsa új szabályokat fogadott el, amelyek lehetővé teszik majd a schengeni térségbe utazni szándékozók számára, hogy online nyújtsák be a vízumkérelmet.

A schengeni térség 27 olyan európai országból álló övezetet jelent, amelyek egy sor különböző típusú belső határellenőrzést eltöröltek – emlékeztet a Tanács közleménye.

„A schengeni vízum online kérelmezésének lehetősége nagy előrelépés lesz mind a polgárok, mind a kérelmek feldolgozása szempontjából. Egyszerűsíti majd a kérelmezési folyamatot az utazók számára, ezzel egyidejűleg pedig csökkenteni fogja a nemzeti közigazgatásokra nehezedő terheket, amelyek így gyorsabban és hatékonyabban tudnak majd reagálni” – üdvözölte a döntést Fernando Grande-Marlaska Gómez, ügyvezető spanyol belügyminiszter.

A Tanács által elfogadott két rendelet:
– uniós vízumkérelmezési platformot fog létrehozni. Néhány kivételtől eltekintve valamennyi schengeni vízumkérelmet ezen a platformon keresztül kell majd benyújtani. A platformon a vízumkérelmezők bevihetik az összes vonatkozó adatot, feltölthetik úti okmányaik és igazoló dokumentumaik elektronikus másolatát, valamint befizethetik a vízumdíjat;
– feleslegessé teszi a konzulátuson való személyes megjelenést. A konzulátuson főszabály szerint csak azon személyeknek kell majd megjelenniük, akik első alkalommal kívánnak vízumot kérelmezni, akiknek a rendszerben rögzített biometrikus adatai érvénytelenné váltak, valamint akik új úti okmánnyal rendelkeznek;
– a jelenlegi vízumbélyeget kriptográfiai aláírással ellátott vonalkóddal helyettesíti

Az aláírást követően a két rendeletet kihirdetik az Európai Unió Hivatalos Lapjában, és azok a kihirdetésüket követő huszadik napon hatályba lépnek. Az új szabályok alkalmazásának kezdőnapjáról akkor születik majd döntés, amikor a vízumplatformmal és a digitális vízummal kapcsolatos technikai munka lezárult.

Az EU vízumpolitikájáról további információk itt olvashatók.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS