„A kiszorításra irányuló visszaélések magasabb árakhoz, visszafogottabb innovációhoz, valamint az áruk és szolgáltatások minőségének romlásához vezetnek.”
Az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított, amelyben felkérte az érdekelt feleket, hogy véleményezzék az erőfölénnyel való, kiszorításra irányuló visszaélésekről szóló iránymutatás tervezetét.
Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 102. cikke értelmében az erőfölényben lévő vállalkozások tilos visszaélésszerű magatartást folytatniuk, beleértve az olyan magatartást is, amely kiszorítja a versenytársakat a piacról. Az erőfölénnyel való, kiszorításra irányuló visszaélés esetei közé tartozik például a kiszorító árazás, az árprés, a kizárólagos megbízás és a szállítás megtagadása.
A iránymutatás-tervezet különösen az erőfölényben lévő vállalatok kiszorításra irányuló visszaéléseivel kapcsolatos kérdésekben nyújt iránymutatást. „A kiszorításra irányuló visszaélések kárt okoznak a vállalkozásoknak és a fogyasztóknak is. Magasabb árakhoz, visszafogottabb innovációhoz, valamint az áruk és szolgáltatások minőségének romlásához vezetnek. Tehát egyértelműen kell meghatározni a játékszabályokat ahhoz, hogy eredményesen tudjunk fellépni az ilyen visszaélésekkel szemben. Iránymutatás-tervezetünkkel kiszámítható, koherens és működőképes keretet kívánunk nyújtani a visszaélésszerű magatartás értékeléséhez. Az iránymutatás-tervezet Ismerteti az uniós ítélkezési gyakorlatra vonatkozó értelmezésünket és a visszaélésekre vonatkozó szabályok végrehajtása során szerzett kiterjedt tapasztalatainkat. Felkérünk minden érdekelt felet arra, hogy ossza meg velünk véleményét” – idézi a Bizottság közleménye Margrethe Vestager versenypolitikáért felelős ügyvezető alelnököt.
Az érdekelt felek 2024. október 31-ig észrevételezhetik az iránymutatás tervezetét. További információk – többek között az észrevételek megtételének módjáról – itt találhatók. A Bizottság a kiszorításra irányuló visszaélésekről szóló iránymutatás tervezetét 2025 folyamán szándékozik véglegesíteni a nyilvános konzultáción beérkezett észrevételek alapján.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.