Az Európai Bizottság új kezdeményezéseket terjeszt elő a jövő digitális infrastruktúráira vonatkozóan.
„Az európai gazdaság jövőbeli versenyképessége a fejlett digitális hálózati infrastruktúráktól és szolgáltatásoktól függ. A digitális konnektivitásról szóló csomag célja, hogy párbeszéd induljon az érdekelt felekkel, a tagállamokkal és a hasonlóan gondolkodó partnerekkel a jövőbeli uniós szakpolitikai fellépésről” – olvasható a Bizottság közleményében. A „csomag” két részből áll:
– Az „Európa digitális infrastrukturális igényeinek kielégítése” című fehér könyv azokat a kihívásokat elemzi, amelyekkel Európa jelenleg szembesül a konnektivitási hálózatok kiépítése során, és felvázolja a beruházások vonzására, az innováció előmozdítására, a biztonság erősítésére és a valódi digitális egységes piac megvalósítására vonatkozó lehetséges forgatókönyveket. A fehér könyvben meghatározott 12 forgatókönyvről konzultáció indul, amely 2024. június 30-án zárul le.
– A tenger alatti kábelinfrastruktúrák biztonságáról és rezilienciájáról szóló ajánlás olyan nemzeti és uniós szintű intézkedéseket tartalmaz, amelyek célja a tenger alatti kábelek biztonságának és rezilienciájának javítása mind az irányítás, mind a finanszírozás tekintetében.
„Európában még mindig 27 nemzeti távközlési van, amelyek különböző hálózati architektúrákkal, eltérő szintű hálózati lefedettséggel, eltérő nemzeti spektrumgazdálkodással és eltérő szabályozásokkal működnek. Ezzel a széttöredezettséggel egy nagy gazdasági lehetőséget szalasztunk el. A fehér könyvben különböző szakpolitikai megoldásokat határoztunk meg az egységes piac létrehozása érdekében” – mondta Margrethe Vestager, a digitális korra való felkészülésért felelős ügyvezető alelnök.
„Egyenlő versenyfeltételeket kell teremtenünk, hogy felszabadítsuk a jövő digitális hálózati infrastruktúrájának kiépítéséhez szükséges beruházásokat” – tette hozzá Thierry Breton, a belső piacért felelős biztos.
A fotón Margrethe Vestager és Thierry Breton.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.