Az Európai Tanács elfogadta az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól (e-hulladékok) szóló uniós jogszabály módosításait. Ezek a berendezések a termékek széles körét foglalják magukban, köztük a számítógépeket, a hűtőszekrényeket és fotovoltaikus paneleket is.
A módosítások arra irányulnak, hogy az e-hulladékokról szóló irányelv összhangba kerüljön az Európai Unió Bíróságának 2022. évi ítéletével, amelyben a Bíróság részlegesen érvénytelennek nyilvánította az irányelvet, mivel az a kiterjesztett gyártói felelősséget indokolatlanul visszaható hatállyal alkalmazta a 2005. augusztus 13. és 2012. augusztus 13. között forgalomba hozott fotovoltaikus panelekből származó hulladékokra.
A módosítások egyértelművé teszik, hogy
– a 2012. augusztus 13. után forgalomba hozott fotovoltaikus panelekből származó hulladék kezelésének és ártalmatlanításának költségei az elektromos és elektronikai berendezések gyártóját terhelik;
– az irányelv hatálya alá 2018-ban felvett elektromos és elektronikai berendezésfajtákra vonatkozó kiterjesztett gyártói felelősségnek azokra az e-termékekre is vonatkoznia kell, amelyeket ezen időpont után hoztak forgalomba.
A módosítások egy felülvizsgálati záradékot is bevezetnek, amelynek értelmében a Bizottságnak legkésőbb 2026-ig értékelnie kell az irányelv felülvizsgálatának szükségességét – olvasható a Tanács közleményében.
A Bizottság 2023. február 7-én elfogadta az e-hulladékokról szóló irányelv célzott módosítására irányuló javaslatát. Miután a társjogalkotók 2023 júniusában (a Tanács), illetve októberében (az Európai Parlament) elfogadták tárgyalási álláspontjukat, 2023 novemberében ideiglenes politikai megállapodásra jutottak. Az Európai Parlament 2024. február 6-án hivatalosan is megszavazta a megállapodást.
A Tanács szavazásával az elfogadás folyamata lezárult. A társjogalkotóknak most alá kell írniuk a módosítások szövegét. Ezt követően kihirdetésre kerül az EU Hivatalos Lapjában, majd a kihirdetést követő 20. napon hatályba lép. A tagállamoknak 18 hónap áll majd rendelkezésükre ahhoz, hogy a módosított irányelvet nemzeti jogukba átültessék.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.