14,7 millió hektárnyi területet használtak biogazdálkodásra az Európai Unióban 2020-ban, ez a teljes mezőgazdasági hasznosítású terület 9,1 százaléka – tájékoztatott az Eurostat.
A biogazdálkodásra használt terület 2012-ben még „csupán” 9,5 millió hektár volt, 8 év alatt így 56 százalékos volt a növekedés. 2012 és 2020 között a biogazdálkodással hasznosított mezőgazdasági terület aránya Lengyelország kivételével valamennyi uniós tagállamban növekedett, Horvátországban, Bulgáriában, Franciaországban és Magyarországon több mint duplájára. (A magyarországi ráta még így 7 százalék alatt volt 2020-ban.)
A biogazdálkodással hasznosított területek aránya Ausztriában (25 százalék), Észtországban (22 százalék) és Svédországban (20 százalék) volt a legnagyobb 2020-ban. Az ökológiai gazdálkodás előtt „a legkisebb tér” Írországban és Máltán nyílt, a biogazdálkodásra használt terület aránya összesen nyolc uniós tagállamban volt 5 százalék alatt.
Az unió egészét tekintve az ökológiai gazdálkodásra használt (vagy hamarosan arra alkalmassá váló) terület több mint fele négy tagállamban, Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban és Németországban helyezkedett el.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.