Az Európai Unió Tanácsa következtetéseket hagyott jóvá a mentális egészség és a foglalkoztatás, ezen belül is elsősorban a bizonytalan foglalkoztatás közötti összefüggésekről.
„A bizonytalan munkafeltételek elleni küzdelem a munkahelyi pszichoszociális kockázatok kialakulásának egyik legjobb ellenszere. E következtetések jelentős lépést jelentenek a mentális egészség fontosságának elismerése, valamint a munkavállalók pszichológiai jóllétének aktív előmozdítása felé” – idézi a Tanács közleménye Yolanda Díaz Perezt, az unió soros elnökségét ellátó Spanyolország megbízott munkaügyi és a szociális gazdaságért felelős miniszterét.
A mentális egészség mind nemzetközi, mind pedig uniós szinten egyre komolyabb aggodalomra ad okot. Az ENSZ 2030-ig tartó időszakra vonatkozó menetrendjének egyik fenntartható fejlődési célja a munkavállalói jogok védelme, valamint a biztonságos és veszélytelen munkakörnyezet elősegítése minden munkavállaló számára.
2022-ben az Európai Unióban a munkavállalók 27 százaléka állította azt, hogy stressztől, depressziótól és szorongástól szenved. A Covid19-világjárvány következtében tovább nőtt bizonyos, a stresszhez és mentális zavarokhoz kötődő kockázati tényezőknek való kitettség.
A mentális egészség és a munka szorosan összekapcsolódik egymással. A mentális egészség fontos a munkaképesség és a termelékenység szempontjából, és fordítva, a munkahelyi pszichoszociális kockázatok negatív hatást gyakorolhatnak a mentális egészségre. Így különösen a bizonytalan foglalkoztatás, beleértve ebbe a rosszul fizetett és a védelmet nem biztosító foglalkoztatást is, zavarokhoz, például szorongáshoz és depresszióhoz vezethet.
Mindezt szem előtt tartva, valamint figyelembe véve az új munkavégzési formák megjelenését és megszilárdulását, a Tanács felkéri a tagállamokat, hogy többek között:
– mozdítsák elő a minőségi foglalkoztatásra irányuló politikákat a bizonytalanság leküzdése érdekében,
– erősítsék meg a munkahelyi mentális egészség megőrzését célzó állami rendszereket
mozdítsák elő a munkahelyi mentális egészséggel kapcsolatos kutatást,
– támogassák a mentális egészségügyi problémákkal küzdő munkavállalók felvételét, illetve visszailleszkedését, és
– támogassák az önálló vállalkozókat, valamint a kkv-kat a munkahelyi pszichoszociális kockázatok megelőzésében.
A Tanács emellett felkéri az Európai Bizottságot, hogy:
– gondolkodjon el egy, a munkahelyi pszichoszociális kockázatok kezelésére irányuló, megfelelő politikán,
– megelőző intézkedésként vegye figyelembe a lecsatlakozáshoz való jogot, és
– ösztönözze a munkahelyi pszichoszociális kockázatok kezelésére irányuló nemzeti kezdeményezések koordinációját
A Tanács továbbá felkéri a szociális partnereket, hogy folytassanak szociális párbeszédet a munkafeltételek javítása érdelében, valamint abból a célból, hogy felhívják a figyelmet a pszichológiai jóllét fontosságára.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.