Az Európai Unió Tanácsa Antiguát és Barbudát, Belize-t, valamint a Seychelle-szigeteket is felvette az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzékébe, a Brit Virgin-szigetek, Costa Rica és a Marshall-szigetek pedig kikerült onnan.
Az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzéke olyan országokat, illetve területeket tartalmaz, amelyek vagy nem folytatnak konstruktív párbeszédet az EU-val az adóügyi kormányzásról, vagy nem teljesítették a szükséges reformok végrehajtására vonatkozó vállalásaikat. E reformoknak arra kell irányulniuk, hogy az adott országok és területek megfeleljenek a jó adóügyi kormányzás objektív kritériumainak, amelyek magukban foglalják az adózási átláthatóságot, a méltányos adóztatást, valamint azon nemzetközi normák végrehajtását, amelyek az adóalap-erózió és a nyereségátcsoportosítás megelőzését célozzák.
Az uniós jegyzékben a módosításokat követően 16 ország, illetve terület szerepel:
A Tanács sajnálattal állapítja meg, hogy ezek az országok és területek adózási ügyekben egyelőre nem működnek együtt, és felkéri őket, hogy az azonosított kérdések rendezése érdekében javítsák jogi keretüket – olvasható a testület közleményében.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.