34,3 milliárd liter sör készült 2023-ban az Európai Unióban

2024. 08. 05., 11:10

2023-ban az EU tagállamaiban összesen 32,5 milliárd liter szokványos alkoholtartalmú sört és 1,8 milliárd liter 0,5 százalék alatti alkoholtartalmú vagy alkoholmentes sört, összesen 34,3 milliárd litert állítottak elő.

Az alkoholtartalmú sör volumene 2022-höz viszonyítva 5 százalékkal (1,7 milliárd literrel) csökkent, az alkoholmentes söröké ugyanakkor 13,5 százalékkal (0,2 milliárd literrel) emelkedett – derül ki az Eurostat összefoglalójából.

2023-ban (is) Németország volt a legnagyobb európai sörgyártó: az itt előállított 7,2 milliárd liter az EU teljes termelésének 22,3 százaléka. A további sorrend: Spanyolország 4,0 milliárd liter (12,4 százalék), Lengyelország 3,5 milliárd liter (10,8 százalék), Hollandia 2,4 milliárd liter (7,5 százalék) és Belgium 2,0 milliárd liter (6,3 százalék).

Az alkoholtartalmú sörök elsőszámú exportőre (az előző évekhez hasonlóan) Hollandia volt 2023-ban, amely összesen (az EU-n belül, illetve harmadik országokba) 1,8 milliárd liter alkoholtartalmú sört exportált (100 millió literrel kevesebbet, mint egy évvel korábban). A holland sörök adták az uniós országok teljes sörkivitelének 21,5 százalékát. A két „dobogós” holtversenyben Németország és Belgium (mindkettő 1,4 milliárd liter), majd Csehország és Írország (mindkettő 0,5 milliárd liter) következett.

A legnagyobb mennyiségben Franciaország importált (alkoholtartalmú) sört 2023-ban (0,9 milliárd litert), a további sorrend: Olaszország (valamivel több mint 0,7 milliárd liter), Spanyolország, Hollandia és Németország (mindkettő közel 0,6 milliárd liter).

Az EU-n kívüli országokba irányuló (alkoholos) sörexport két fő célországa az Egyesült Királyság (0,8 milliárd liter, a harmadik országokba irányuló teljes uniós sörexport 22,8 százaléka) és az Egyesült Államok (0,6 milliárd liter, 16,1 százalék) volt 2023-ban, majd Oroszország (0,3 milliárd liter, 8,4 százalék), Kína (0,3 milliárd liter, 7,3 százalék) és Kuba (0,2 milliárd liter, 5,2 százalék) következett.

Harmadik országokból viszonylag kevés sör érkezik az unióba; 2023-ban 0,3 milliárd literrel (az EU-n kívülről a tagállamokba importált sör 57,6 százalékával) az Egyesült Királyság volt a fő „származási ország”, ezen kívül számottevő mennyiség mexikói sörből (0,1 milliárd liter, 17,2 százalék) érkezett.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 18., 12:18
Szeptember 17-től két új, összesen 200 milliárd forint értékű felhívásra pályázhatnak a vállalkozások: a feldolgozó üzemek komplex fejlesztésének támogatása kapcsán 150 milliárd forint, míg az állattartó telepek kisebb léptékű beruházásaihoz 50 milliárd forint áll rendelkezésre.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.

  Rovathírek: GUSTO

A lista nemcsak a borszakma számára remek visszajelzés a jelenlegi borpiaci kínálat minőségét illetően, hanem kiváló iránymutatás az érdeklődő, minőségi borfogyasztásra nyitott fogyasztóknak is.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.