Ennyibe „kerülnek” a lakások a biztosítások alapján

2023. 02. 27., 11:13

Jelentős eltérés lehet a lakóingatlanok újjáépítési és a lakásbiztosításokban szereplő értéke között – derül ki a Netrisk összeállításából. A lakásbiztosítások alapján átlagosan 600 ezer forintba „kerül” egy négyzetméter, miközben számos nagyvárosban és Budapesten ennél jóval magasabbak az árak. Az alulbiztosítottság komoly problémát jelenthet egy káreseménynél.

2024-től a már megkötött lakásbiztosításokat nem csak a biztosítási évforduló előtt tudják az ügyfelek felmondani, hanem ezt minden év márciusában is megtehetik. Azaz egy plusz alkalmat kaptak a szerződések átnézésére és esetleg a váltásra. A lakásbiztosításokat pedig több szempontból is érdemes időről-időre felülvizsgálni – hívja fel a figyelmet a Netrisk.

Fontos az újjáépítési érték

Az egyik ilyen szempont, hogy milyen összegre van biztosítva az ingatlan és az ingóság. Az alulbiztosítottság ugyanis komoly kockázatot jelent: ha a biztosított ingatlan valódi, úgynevezett újjáépítési értéke meghaladja a biztosításban szereplő maximális összeget, akkor baj esetén ez jelentős, akár több millió forintos veszteséget is okozhat. Az újjáépítési érték ingatlan esetében azt jelenti, hogy mennyibe kerülne újjáépíteni azt, ingóság esetében pedig újravásárolni a kár során megsérült vagy megsemmisült vagyontárgyakat.

Alulbiztosítottságról van szó akkor, ha valakinek van lakásbiztosítása, de az ebben szereplő biztosítási összegek elmaradnak az ingatlan újjáépítési vagy az ingóságok újrabeszerzési értéktől. A lakásbiztosítások jelentős részénél pedig ez a helyzet.

Kevesebb mint 600 ezer

A Netrisk adatai szerint ugyanis a lakásbiztosítási szerződések 70 százalékánál négyzetméterenként 600 ezer forintnál alacsonyabb érték szerepel. Budapesti ingatlanok esetében például a lakásbiztosítást kötők 62 százaléka 400-600 ezer forint közötti összegre biztosította az ingatlanja egy négyzetméterét. Márpedig az újjáépítési összeg az ország számos régiójában, nagyvárosában ennél jóval magasabbak lehet.

„Mindez komoly kockázatot jelent egy jelentősebb lakásbiztosítási káreseménynél. A biztosítók ugyanis a szerződésben szereplő érték alapján fedezik a károkat. Fontos, hogy a lakásbiztosítások úgynevezett újjáépítési értékkel számolnak, vagyis azzal, hogy az eredeti vagy a korábbi állapotot mekkora összegből lehet visszaállítani” – mondta Besnyő Márton, a Netrisk.hu ügyvezető igazgatója.

Hozzátette: „Az építőiparban végbement drágulás, a munkaerőköltségek és az alapanyagok árának emelkedése miatt a korábbi évekhez képest jóval magasabb kiadást jelenthet egy káreseményt követő munka egy-egy ingatlanban.”

Tudatosabb ügyfelek

A Netrisk tapasztalatai szerint tavaly nagy volt a verseny az összehasonlító oldalon a biztosítók kötött. A megkötött lakásbiztosítások átlagos díja 2022-ben 34 500 forint volt, ami 10 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.

„Mind az alulbiztosítottság, mind pedig az esetleges jelentős ráfordítással, a lakás értékének növekedését eredményező korszerűsítés miatt érdemes tehát rendszeresen megnézni a meglévő lakásbiztosítási szerződést. Annál is inkább, mert a nagyobb biztosítóknál a lakásbiztosítások túlnyomó része, 85 százaléka 3 évnél régebbi. A Netrisk ügyfeleinél azonban ennél jobb az eredmény, körükben 59 százalékos azoknak az aránya, akik 3 évnél régebben kötötték a lakásbiztosításukat” – mondta Besnyő Márton.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS