A magyarországi kreatív iparágat erősíti a Hiventures

2020. 11. 12., 18:15

A Hiventures által kezelt 5 milliárd forint keretösszegű Divat & Design Tőkealap a hagyományos, több éve működő márkák mellett a technológiai újításokat is tartalmazó startupok forráshoz jutását egyaránt célozza.

A Tőkealap befektetési fókuszában ennek megfelelően a kreatív iparági szektorban tevékenykedő fejlődőképes, itthon már több éves tapasztalattal bíró, stabilan működő, de az érett fázist még nem elérő, valamint az induló, illetve fiatal kis- és középvállalatok egyaránt megtalálhatóak.

„A magyar GDP közel 4 százalékát adó kreatív iparág - még a mostani gazdasági válságban elszenvedett visszaesése ellenére is - egyre markánsabban látható itthon és külföldön is. A divat, a design, a divat technológia, a design technológia mind olyan szakágazat, ahol a hozzáadott érték Magyarországon belül termelődik meg, hazai munkavállalókkal és javarészt helyi beszállítókkal, hozzájárulva a gazdaságfejlesztési elképzelésekhez. A kreatív ipari cégek a hagyományos banki eszközökkel nehezen finanszírozhatóak, és az sem várható, hogy jelentős mértékű hazai, vagy külföldi magántőke jelenne esetükben meg, különösen nem a korai fázisú vállalkozások finanszírozására. Ezen vállalkozások termékeinek megvalósításához, a nemzetközi piacokon történő megjelenésükhöz az állami szerepvállalás különösen indokolt. Az általunk kezelt tőkealap a piacon megjelent új lehetőségként tőkeági finanszírozással járul hozzá a divat- és designipar stabilitásához és fejlődéséhez. Célunk pénzügyi partnerként hosszú távon finanszírozást biztosítani az új vagy korai fázisú kreatív ipari vállalkozások növekedéséhez, valamint a korábban jól működő, de a járvány okozta krízisben nehéz helyzetbe került cégeknek mentőövet nyújtani”– mondta Katona Bence, a Hiventures Zrt. vezérigazgatója.

A divat és designiparágban - amelyen a fashiontech cégektől a designbútorok gyártásáig nagyon sok mindent értünk - egyre inkább teret nyerő innovatív megoldások megmutatkozhatnak például a textíliák, ruházati cikkek, egyéb divatcikkek vagy bútorok tervezésében és gyártásában, az automatizálásban, de egyre több esetben találkozhatunk 3D modellezéssel és tervezéssel, alternatív és fenntartható alapanyagokkal, a személyre szabást segítő szoftverrel vagy mesterséges intelligencia segítségével végzett munkafolyamattal.

A hazai divat- és designipari vállalkozások innovatív kezdeményezéseinek támogatásában a Hiventures szakmai partnere a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ). Együttműködésük fontos eleme a tudástranszfer, melynek keretében a Hiventures üzleti szakembereket delegál a MDDÜ vállalkozásokat érintő mentorprogramjaira, eseményeire, akik előadásokkal és üzletviteli tanácsokkal segítik a jelölteket. Emellett az MDDÜ divat- és designipari szakértelmével véleményezi a Hiventureshöz beérkező iparágspecifikus projekteket, segíti a Hiventures iparági befektetési folyamatát, továbbá az alapítók márka- és piacépítési törekvéseit.

A HFDA Startup Program keretébe pedig a Hiventures és az MDDÜ közös egyetemi „startup képzéseket” indít, mely a divat- és designipart érintő innovatív ötlettel rendelkező csapatok sikeres vállalkozás indítását célozza és melynek végén a kiválasztott projektek a Hiventures 15 millió forintos inkubációs befektetésében, valamint az MDDÜ szakmai támogatásában részesülhetnek.

„Az iparág integratív, koordinatív szervezeteként a Magyar Divat & Design Ügynökség (MDDÜ) folyamatosan keresi az olyan együttműködéseket hazai, illetve nemzetközi szakmai partnerekkel, amelyek hozzájárulnak a magyar divat- és designipar versenyképességének növeléséhez. A nemzetközi piacokon való helytállás viszont tőkeigényes folyamat, ezért a hazai stabilitáshoz és a külföldi sikerhez a megszerezett tudás mellett elengedhetetlen, hogy a márkák befektetői támogatásban is részesüljenek. Ebben segít a Divat & Design Tőkealap, amely újabb lendületet ad a kreatív szektornak, hiszen a Hiventures a hazai iparági szereplők számára is elérhető, nagymértékű forrásbevonási lehetőséget nyújt, az MDDÜ pedig szakmai partnerként az iparági rálátást biztosítja számukra, miközben ösztönzi a vállalkozásokat üzleti modelljeik megújítására és értékesítési csatornáik újragondolására” – mondta Bata-Jakab Zsófia, az MDDÜ vezetője a szakmai partnerségről és a tőkebefektetések fontosságáról.

A Hiventures Zrt. által kezelt Divat & Design Tőkealap 2020 őszén 3 tőkebefektetésről szóló szerződést írt alá: a Vetlényi Alma tervező nevével fémjelzett Timeless Design Kft-vel, a Zsigmond Dóra tervező nevéhez köthető Zsigmond International Kft-vel, illetve a Cukovy Europe Kft-vel.  A tőkealap és a tervezők által közösen alapított vállalkozások mindhárom esetében a tőkebefektetés mellett tagi kölcsönben is részesültek.

Vetlényi Alma tervező a befektetést az alapító márka ismertségének növelésére, az értékesítés támogatására és a márkaépítés megalapozására költi. A befektető elvárása, hogy a korai fázis ellenére már a következő hónapokban elinduljon az árbevétel növekedés és a cég 2021 közepére alkalmassá váljon további tőkebevonásra.

A „ZSIGMOND DORA menswear” hiánypótló férfi divatmárka a hazai piacon. Célja a magyar paraszti kultúra elemeinek modern kontextusba való átültetése, szezonális kollekciókon keresztül. A befektetést többek között márkaépítésre, a piaci ismertségének megerősítésére és a gyártási folyamatok fejlesztésére szeretné fordítani az alapító.

A Cukovy Europe Kft. 2020 januárjában jött létre prémium minőségű női/unisex tollkabátok tervezése, gyártása és értékesítése céljából. Magyar viszonylatban a CUKOVY kíván az első prémium tollkabát márkává válni, a tervek szerint a befektetést a CUKOVY márka ismertségének megerősítésére és a gyártási költségek finanszírozására fogják fordítani.

A Tőkealap 2020 folyamán több alapítóval tervez befektetési szerződést kötni, célja, hogy 2021-re a legnagyobb kreatív ipari portfóliót építse fel Magyarországon.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.
2024-12-11 20:11:00
A Design Terminal és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében immár negyedik alkalommal indul el a START program, amely a fiatalok vállalkozóvá válását támogatja szakmai képzéssel, mentorációval és akár 3–5 millió forint értékű díjazással.
2024-12-11 19:11:25
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ), a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KÖZÉSZ), valamint az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) közötti stratégiai megállapodás aláírására került sor december 11-én Budapesten a nyugdíjas foglalkoztatás országjáró fórumán.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS