Harminc éves korig a magyar fiatalok az átlagár alatti családi házat kedvelik leginkább az Otthon Centrum értékesítési statisztikái szerint. A generáció tagjai jellemzően Pest vármegyében vagy a nagyobb városok közelében kezdik el független életüket, és ebben a korosztályban a legmagasabb a hitelből vásárlók aránya.
2023. január és augusztus között a legtöbb 30 évnél fiatalabb vevő az országos átlagnál olcsóbban vásárolt ingatlant – ismertette a korosztályokra bontott statisztikai adatokat Soóki-Tóth Gábor, az Otthon Centrum elemzési vezetője. A generáció tagjai a 42 millió forintos országos átlaghoz képest 10 millióval olcsóbban, 32 millió forintért vásároltak ingatlant. A tranzakciós korfa alapján az összes korosztály átlaga ennél magasabb.
A korábbi évek gyakorlatához hasonlóan idén is a 30 évnél fiatalabb korosztály tagjai vesznek fel a legnagyobb arányban hitelt: a generáció 51,7 százaléka fizet készpénzzel (döntően szülői, rokoni segítséggel), míg a hitelből vásárlók aránya 46,4 százalék, ami a legmagasabb a korosztályok között. Állami támogatással a korosztály 1,9 százaléka él, ám a 30 év alattiak körében a tavalyi évhez képest jelentősen csökkent ez az arány.
Az állami juttatásokat legnagyobb arányban a 30-40 év közöttiek veszik igénybe, mivel ezek házassághoz kötöttek, márpedig a nőknél 34, míg a férfiaknál 37 év a házasságkötés átlagos életkora, vagyis az eggyel idősebb generáció él leginkább ezzel a lehetőséggel.
A nemek közötti megoszlás tekintetében idén sincs különbség, a 30 évnél fiatalabb vásárlók 50,2 százaléka férfi, 49,8 százaléka nő.
A fiatalok vásárlási szokásai az ingatlantípus esetében is eltérnek az országos átlagtól. Fontos szempont lett a biztonság, a szélessávú internetelérés, a kerékpár, e-roller, valamint a babakocsi tárolásának lehetősége is. Szempont még, hogy elfogadható állapotú legyen az ingatlan, mert a prémium minőség sokkal drágább, a rosszabb állagú viszont felújítást igényel – ezek az opciók nem annyira népszerűek a fiatalok körében, ismertette a trendeket a szakember.
Ebben az évben az Otthon Centrum közreműködésével vásárlók 38,4 százaléka voksolt családi házra, ezzel szemben a fiatalok 46,4 százaléka döntött ilyen ingatlantípus mellett. Új építésű ingatlant drasztikusan kevesebben engedhetnek meg maguknak, hiszen a 8,8 százalékos országos átlaggal szemben a fiatalok mindössze 3,8 százaléka képes kifizetni a magasabb vételárat. A 4 százalékos különbség a használt lakások arányában is majdnem visszaköszön a 30 évesnél fiatalabb korcsoport esetében, a generáció 31,9 százaléka az országos átlagnál 3 százalékkal alacsonyabb. A panellakás esetében a fiatalok 17,9 százalékos aránya megegyezik az átlaggal.
A legfiatalabb generáció abban is különbözik a többitől, hogy milyen településtípust preferál leginkább. A 15,2 százalékos országos átlagnál többen, 18,3 százalék választja Pest vármegyét lakóhelyül, és a nagyvárosok közelében lévő községeket is kedvelik. Arányait tekintve azonban a generációból kevesebben tudnak a fővárosban vagy a régióközpontok valamelyikében ingatlant vásárolni.
A legnagyobb differencia Budán mutatkozik, ahol a fiatalok aránya mindössze 6,8 százalék a teljes vásárlói kör 10,6 százalékával szemben. Ez nyilvánvalóan az anyagiakkal magyarázható, hiszen jóval kevesebb pénzből igyekeznek megteremteni lakhatásukat, amely nem elegendő a drágább térségek árszintjéhez.
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.