Nem látványtervek alapján vásárolnak luxusingatlanokat

2023. 09. 27., 15:20

Egyre nő a valódi luxus iránti igény, amelyet a fővárosi újépítésű, prémium minőségű házak és lakások, penthouse-ok terén egyre nehezebben szolgál ki a piac. Zömében 200 millió forint feletti kiadást jelent ma egy korszerű, magas minőséget képviselő ingatlan, a felső határ azonban a csillagos ég – olvasható a Duna House összegzésében.

Az előző évekhez képest mind a használt, mind az újépítésű ingatlanok iránt enyhült az érdeklődés, aminek köszönhetően a keresleti piac ismét kínálativá vált.

„Más trend rajzolódik ki ugyanakkor a luxusingatlanok tekintetében. Bár a prémium ingatlanok csak a piac néhány százalékát teszik ki, a változások ellenére mégis kiemelt jelentőséggel bírnak az idei évben is, hiszen a vásárlói aktivitás változatlanul erős. A valódi luxus iránti igény azonban fokozottan jelentkezik a vevők részéről, amelyet egyre nehezebben tud kiszolgálni az aktuálisan elérhető kínálat” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.

A luxusingatlanok piacán továbbra is elérhetőek az 5 éven belül épült, korszerű technológiákkal, napelemmel, hőszivattyúval ellátott, használt ingatlanok, valamint a régebbi, kevésbé energiahatékony műszaki felszereltségű otthonok is, amelyek kiváló elhelyezkedésük és tekintélyes méretük miatt tartoznak az exkluzív ingatlanok közé. Az igazán modern, valódi luxust képviselő, újépítésű házakból és a népszerű penthouse lakásokból azonban a legkeresettebb fővárosi területeken, a II. és a XII. kerületben a kereslethez képest kifejezetten szűk kínálattal találkozhatnak az ügyfelek.

A prémiumot kereső vásárlók igényszintje és elvárásai egyre magasabbak, amit a piac érezhetően egyre kevésbé tud lekövetni. Továbbra is kiemelten fontos, már önmagában magas presztízsértéket képvisel a lokáció, alap elvárás a korszerű, hőszivattyús gépészet. Előnyben részesítik a vásárlók a házon belüliekkel szemben a szabad téren található medencével rendelkező otthonokat, és természetesen elengedhetetlen a gyönyörű panoráma. Az ingatlanokkal szemben támasztott vevői igények növekedése miatt zömében a modern, újépítésű okosotthonok a legkelendőbbek, de a tavalyi évvel ellentétben az energetika és a fenntarthatóság már nem fő szempont, így szívesen veszik a régebben épült, de korszerűsíthető luxusházakat és -lakásokat is.

„Luxusingatlanok esetében ritka, hogy szerkezetkész vagy berendezés nélküli állapotban, csak látványtervek segítségével találnak tulajdonosra. Egyre nő azon vásárlók aránya, akik vágynak a „készre” és már csak az alaposan megtervezett, gépesített és berendezett, életre kelt ingatlan megtekintését követően szerződnek” – tette hozzá a szakértő.

A bizonytalan gazdasági helyzet a keresletet ugyan nem befolyásolta, azonban a vevői döntéseket és a piac forgási sebességét igen. Lassabban, megfontoltabban döntenek az ügyfelek, sokkal alaposabban vizsgálják a kiszemelt ingatlanok adottságait, így jóval tovább tart mire megállapodnak és leszerződnek.

A Duna House cégcsoport exkluzív ingatlanokra specializálódott üzletága elérhető kínálatában országosan jelenleg több mint 350 prémium kategóriába sorolt ingatlan található. Míg korábban a 100 millió forintos értékhatárt átlépve már akár vidéken, akár Budapesten elérhetőek voltak a valóban prémium minőségű otthonok, addig az idei évben bármely lokációban is keres luxusotthont az ügyfél, a minőség ára akár a fenti összeg sokszorosa is lehet.

A prémium kínálat csekély része, mindössze 4 százaléka tartozik a 100 millió forintos vagy az alatti árkategóriába, aki a dupláját szánná ingatlanvásárlásra és 200 millió forintos értékhatárig keres, az a prémium kínálat 27 százalékból választhat. Négyzetméterár tekintetében a budapesti luxus piac lakásai körülbelül másfél millió forintnál kezdődnek, de a hárommilliós vagy afölötti négyzetméterár sem ritka például a kiemelkedően magas minőséget képviselő, budai újépítésűek tekintetében.

„A főváros mellett a Balaton környékén, főként az északi parton tartott ki az idei évben is a nagyértékű ingatlanok iránti érdeklődés, ahol javában a 200 millió forint feletti házakat és lakásokat keresték az ügyfelek. Az igények viszont formálódtak, a panoráma háttérbe szorult a keresés során, helyette azonban egyre fontosabbá váltak az ingatlanok energetikai jellemzői, a korszerűség és a partközeli lokáció” – mondta a szakértő.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS