Nagyot zuhantak a lakáseladások, bőven infláció alatt az áremelkedés

2023. 08. 01., 16:40

Harmadával kevesebb lakást adtak el 2023 első három hónapjában, mint egy évvel korábban. Az áremelkedés üteme lelassult, a drágulás bőven infláció alatti. A családi házak ára mindenhol csökkent 2022-höz képest – írja az Ingatlannet.hu a friss statisztikai adatok alapján.

Nagyon visszaesett az adásvételek száma az ingatlanpiacon: 2022-ben minden negyedévben kevesebb lakást értékesítettek a csúcsnak számító 2021-es 161 ezer után. Éves szinten a visszalépés 13 százalékos volt a KSH adatai alapján. Az idei év első három hónapjában folytatódott a csökkenés, 14 ezer tranzakció történt, ami mindössze harmada az egy évvel korábbi 42 ezernek. A Központi Statisztikai Hivatal szerint azonban még több adat beérkezése várható, így a hasonló feldolgozottság mellett megfigyelt adatok alapján 31 százalékra tehető a visszaesés. (A csökkenés az új lakások esetében 29, a használtaknál 31 százalékra becsülhető.)

Kis korrekció után ismét emelkedtek a lakásárak

A 2022 utolsó negyedévében mért enyhe árcsökkenést 2023 első három hónapjában ismét drágulás követte: az összevont lakáspiaci árindex 2,4 százalékos emelkedést mutat, ezen belül a használt lakások ára 1,9, az újaké 6 százalékkal lett magasabb. A KSH felülvizsgált adata szerint tavaly az utolsó negyedévben a korábban közöltnél kisebb, 1,5 százalékos volt az árcsökkenés az előző negyedévhez képest. A Magyar Nemzeti Bank más számítási módszertanok alapján készült lakásárindexe fele ekkora, 1,2 százalékos emelkedést jelzett 2023 első negyedévére, míg a tavalyi utolsó negyedévre nagyobb, 2,5 százalékos árcsökkenést - derül ki az adatokat elemző Ingatlannet.hu összefoglalójából.

Tíz százalékkal kerülnek most többe a lakások, mint tavaly ilyenkor

Az áremelkedés üteme jelentős lassulást mutat, ha az előző évihez hasonlítjuk az árakat. Tavaly a második negyedévben mérték a csúcsnak számító közel 25 százalékos éves áremelkedést, amely most már „csak” infláció alatti, 9,6 százalékos. Ez azt jelenti, hogy 2023 első három hónapjában 9,6 százalékkal kerültek többe a lakások, mint 2022-ben, ugyanebben az időszakban. Ezen belül az új lakások 13,6 százalékkal, a használtak pedig 9,1 százalékkal drágultak egy év alatt.

Nyolc év alatt 265 százalékkal drágultak a lakások

Ha a mostani lakáspiaci árakat a nyolc évvel ezelőtti árakhoz viszonyítjuk, akkor kiugróan magas emelkedést láthatunk: nominálisan a használt lakások 260 százalékkal, az új lakások pedig 293 százalékkal drágultak 2015-höz képest. Az összevont lakáspiaci árindex 265 százalékot tett ki.

A nominális indexszel szemben az inflációval korrigált reállakásár-index ennél kisebb, 167 százalékos áremelkedést jelez 2015-höz képest. A KSH adatai szerint a lakásárak növekedése tavaly a harmadik negyedévtől már elmaradt a fogyasztói árakétól, azaz a lakások infláció alatt drágultak, a reállakásár-index csökkent.)

Az áremelkedés lassulása összefüggött a lakáshitelezésben tapasztalt megtorpanással. A lakáscélú hitelek kihelyezése 2022 második félévétől hónapról hónapra csökkent. 2023 első negyedévében az új szerződések összege az MNB adatai szerint 115 milliárd forintot tett ki, ami mindössze harmada volt az előző év első három hónapjában létrejött szerződések értékének.

A KSH-hoz eddig beérkezett adatok alapján egy új lakás átlagára 57 millió forint volt 2023 első negyedévében, ami megegyezik az előző időszak átlagával. A négyzetméteráraknál nem történt érdemi változás: a 965 ezer forintot kitevő országos, valamint az 1,2 millió forintot meghaladó fővárosi átlag a megelőző negyedévi szintnek felel meg.

Mindenhol olcsóbbak lettek a családi házak

Egy használt lakás átlagos négyzetméterára 409 ezerről 438 ezer forintra emelkedett. A községek lakásárai valamennyi régióban csökkentek.

Budapesten egy lakás átlagosan 48,3 millió forintba került, 600 ezerrel kevesebbe, mint 2022-ben. A fővárosi piacon a lakások négyzetmétere 885 ezer forint volt, ez 5 százalékkal több a 2022-esnél. Miközben a családi házak négyzetméterára csökkent (6 százalékkal), a többlakásos épületekben tovább nőttek az árak (5 százalékkal).

A budapesti agglomerációban a 2022-es 610 ezerről 552 ezer forintra csökkent az átlagos négyzetméterár. A balatoni agglomerációban ugyanakkor tovább drágultak a lakások, 624-ről 691 ezer forintra.

A családi házak átlagárai az ország minden területén csökkentek, ám ennek mértéke a Dunántúlon 2 százalék alatt maradt, miközben az ország keleti területein elérte a 12 százalékot a 2022. évi átlaghoz képest.

A legerőteljesebb áremelkedés a dunántúli többlakásos épületekben következett be, itt a lakótelepi panellakások közel 8 százalékkal, a nem panel többlakásos épületek lakásai 7,5 százalékkal lettek drágábbak 2022 óta – írja elemzésében a KSH adatai alapján az Ingatlannet.hu.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS