Luxusingatlanok Baranya megyében: 80–100 millióért akár épített medencével

2021. 07. 29., 18:00

A Duna House adatai alapján Baranya megyében az idei első félévében több mint 15,5 százalékkal drágultak az ingatlanárak a tavalyi esztendő azonos időszakához képest. A legtöbb és a legmagasabb árú tranzakció Pécsett realizálódott. Míg a legdrágább ingatlan 95 millió forintért kelt el a megyeszékhelyen, addig a mostani kínálatban már nem ritka a 100 millió forint feletti értékű ingatlan sem.

Budapest mellett, a nyugati régióban is már kétszámjegyű a növekedés a panelek átlagos négyzetméterárára vetítve, ami jelenleg 318 000 forint, míg a téglalakásoknál ez az összeg átlagosan 360 000 forint. A norma szerint 27 millió forintért már lehetett házat vásárolni Baranya megyében, így elmondható, hogy 2020 első félévéhez képest, közel 16 százalékos növekedéssel, 224 ezer forintra emelkedtek a négyzetméterárak. A megyeszékhely mellett Komlón regisztráltak élénkebb ingatlankereskedelmet a szakemberek, ám ott a vételárak nagyságrendileg a pécsiek felének felelnek meg.

„Évről évre dinamikusan nőtt a kereslet, az elmúlt 10 évben például 72,92 százalékkal nőttek az átlagos négyzetméterárak Baranya megyében, az utóbbi két évben viszont valamelyest csökkent a volumen, ami mindössze a piaci helyzet normalizálódását idézte elő" – mondta el Hornung Áron, a pécsi Duna House egyik franchise partnere. „Míg országos szinten a potenciális vevők egyre nyitottabbak a nagyvárosok agglomerációs területei, illetve vidék felé, addig a baranyai kereslet továbbra is Pécs-fókuszú. Városon belül így nagy a mozgás, a legfőbb motiváció a nagyobb otthonba való költözés, a befektetés, valamint az első lakás vásárlása. Tapasztalataink alapján 2014-ig a panellakásokért volt nagyobb a kereslet, azután viszont a téglaotthonok váltak népszerűbbé. Becsléseink szerint a 2011–2020 közötti tranzakciók 3,7 százaléka irányult újépítésű ingatlanra, amelyek átlagos négyzetméterára – a tavaly év végi árszinthez képest 21 százalékos drágulással – ma már eléri az 575 000 forintot. Pécsett tehát az országos átlagnak megfelelő áremelkedést tapasztalhattunk az elmúlt időszakban, a közeli nagyobb településekhez – mint például Komló, Mohács vagy Szigetvár – viszonyítva viszont továbbra is nagyjából kétszeres árkülönbözet figyelhető meg."

A Duna House kínálatában a legdrágább ingatlan jelenleg egy 300 000 négyzetméteres telken található, 9 hálószobás, panorámás, napelemes luxusotthon, amelyhez vendégház, istálló és medence is tartozik. Utóbbi házrész ma már nem is számít igazi kuriózumnak, a szakértők szerint egyre keresettebbek az épített medencével rendelkező, nagyobb értékű, 80–100 millió forintos ingatlanok. A keresletnövekedést többek között a járványhelyzetnek is köszönhetjük, hiszen az utazási korlátozások miatt felértékelődött az otthoni medence szerepe is. A pécs-mánfai komplexumot 445 millióért hirdetik jelenlegi tulajdonosai. Városhatáron belül is találunk egy közel 300 millió forintos ingatlant, ahol a 4000 négyzetméteres telken nem csak a hathálószobás ház, hanem külön park, tó és teniszpálya is kialakításra került, valamint egy belváros felett elhelyezkedő, panorámás kastélyt is, 200 millió forint értékben.

„A bérleti díjak változása kis mértékben emelkedő volt, átlagosan pár ezer forinttal nőtt évről évre a bérleti díj összege. Adataink szerint a legtöbb, hallgatói élettől vibráló nagyvárosban átlagosan 100–135 ezer forint között vannak a költségek havonta. Aki viszont például Pécsett kezdi meg szeptembertől tanulmányait, elég, ha „csak" havi 95 000 forinttal számol. Jó hír viszont, hogy a leendő egyetemistáknak van miből válogatniuk, jelenleg ugyanis kínálathangsúlyos az albérletpiac" – tette hozzá a baranyai albérletpiacot elemezve Hornung Áron.

Az országos értékesítési adatok szintén alátámasztják a továbbra is aktív piaci keresletet, a Duna House becslése alapján ugyanis a 2021 január-június közötti időszakban közel 83 ezer tranzakció valósult meg, ami jelentősen túlszárnyalja az elmúlt 5 év féléves eredményeit. Igaz, a júniusban 73 ponton álló keresletindex elmarad a tavalyi, koronavírusos év havi keresleti rekordjától, de a megelőző évekhez hasonló értéket mutat. Így elmondható, hogy normalizálódott a hazai ingatlanpiac, amely egyben a dráguló lakásárakat is megalapozza, szinte minden szegmensben.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 22., 13:09
Vezetői stílusom szerves része a folyamatos és drasztikusan őszinte visszajelzés, de ezt nagyon szépen be tudom csomagolni – mondta az Üzletemnek Hortobágyi László, a Nova Human Resource Kft. új üzletágának igazgatója.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-30 19:11:00
Az ügyvédekről szóló filmeknek, sorozatoknak se szeri se száma. De miért megy olyan jól ez a téma? Miért érdekli az embereket, hogy milyen egy ügyvéd, hogyan dolgozik?
2023-03-30 17:11:06
Magyarország 2030-ra saját forrásokból fedezheti a teljes áramszükségletét, beleértve az addig kiépülő új ipari kapacitások szükségletét is – mondta az Energiaügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) csütörtöki rendezvényén Budapesten.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 03. 26., 23:45
epizód: 2023 / 3   |   hossz: 19:51
Mi kerül akár több tízmillió forintba egy nagy teljesítményű hangsugárzón és miben különbözik a hagyományos értelemben vett hangfalaktól? Hogyan lehetséges, hogy nem vastagabb egy faliképnél, mégis úgy szólaltat meg analóg és digitális zenét, mint semmi más? A világhír felé haladó márka sztoriját Kiss Imre, a Popori Acoustics értékesítési és marketingvezetője mutatja be.
Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.

  Rovathírek: GUSTO

A szervezők célja, hogy összehozzák a kenyér szerelmeseit, hogy kicserélhessék tapasztalataikat, hogy visszaemeljék a köztudatba az igazi kenyérsütés fogalmát, készítésének változatait, eredeti ízeit.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS