Ingatlanpiac: visszatértek a befektetők 2024-ben, kétéves csúcson a kereslet

Ingatlanpiac: visszatértek a befektetők 2024-ben, kétéves csúcson a kereslet
2024. 12. 06., 16:05

Az otthonteremtők körében a kamatszint csökkenése és a megújult támogatott konstrukciók népszerűsége, valamint a mérséklődő állampapírhozamok eredményeként a befektetők visszatérése kétéves csúcsra emelte a hazai ingatlanpiaci keresletet. Tranzakciószámokban az előrejelzett 110–130 ezres éves sáv közepe körül zárhat a szegmens, a hitelpiac kiemelkedő eredményeihez 25 százalékban a CSOK Plusz járult hozzá a Duna House és a Credipass szakértői szerint.

A 2023-as év kifejezetten gyenge teljesítménye után példásan hozta az elvárt szintet idén a hazai ingatlanpiac. „A Duna House 2024-re vonatkozó, optimista prognózisa beigazolódott: az év során a finanszírozási lehetőségek javulása, a megújult otthonteremtési támogatások, kamattámogatott hitelek elérhetősége pozitívan hatott az ingatlanvásárlási kedvre” – összegezett Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese. Az idei év januárja és novembere közötti időszakra becsült 114 277 tranzakció a KSH szerinti tavalyi, teljes évi, 105 192 ingatlan-adásvételt már most 9 százalékkal haladja meg és ez még nem minden, hiszen egy várhatóan aktív, teljes hónap még hátra van az évből. Az ingatlanközvetítő év eleji előrejelzésének megfelelően a 110–130 ezres, éves sáv közepe körül fogja zárni az évet a piac.

Kétéves csúcsra került a Duna House mutatója szerint az ingatlanpiaci kereslet hazánkban, ahol nem csak az otthonteremtési céllal szerződő vásárlók jelenléte, de a befektetői aktivitás is hozzájárult a piac idei teljesítményéhez. Az inflációkövető állampapír alacsonyabb hozama miatt újra az ingatlanpiac felé kezdtek fordulni a befektetők, októberben a Duna House Barométer szerint a fővárosi adásvételek 40 százalékát a befektetési cél motiválta, jövőre pedig az állampapírhozamok kifizetése következtében akár 20 ezerrel több ingatlanpiaci tranzakcióra is lehet számítani befektetői oldalról.

A kereslet élénkülése meghozta az árak emelkedését is. „A tavalyi évben a fővárosi és a vidéki területek átlagos négyzetméterára között 2,2-szeres különbség volt, míg jelenleg a vidéki átlag dupláját kérik el a fővárosi ingatlaneladók négyzetméterenként a használt ingatlanok piacán” – folytatta a szakértő. Budapesten az ingatlanközvetítő közreműködésével értékesített használt ingatlanok adatai alapján 6 százalékkal, 912 ezer forintra emelkedett a négyzetméterár, ehhez képest a fővároson kívüli területek átlagosan 13–14 százalékkal drágultak, így 444 ezer forintra nőtt a vidéki használt ingatlanok átlagos négyzetméterára.

„Reálértelemben az elmúlt 4 év árnövekedése mindössze „stagnálást" eredményezett. Jelenleg minimálisan a 2020-as reálárak körül érhetőek el az ingatlanok, a magas infláció miatt a 2022-es csúcshoz képest 14 százalékkal olcsóbban lehet most ingatlanhoz jutni a Duna House Barométer országos lakásárindexe szerint, így az ingatlanok túlértékeltségéről nemigen beszélhetünk. Ahogy az emlegetett lakhatási válság mélysége is kérdéseket vet fel: a Duna House Barométer országos lakásárindexe nominál értéken 2008 óta megháromszorozódott, de ugyanez a tendencia ment végbe a bruttó bérek tekintetében is, szintén háromszorosára emelkedett a hazai átlag 2008-hoz képest” – tette hozzá Máté Ferenc.

2025-ben mind a tranzakciószámokat, mind az ingatlanárakat illetően 10–20 százalékos növekedésre lehet számítani a szakértők szerint. Az erősödő kereslet és a változó vásárlói igények miatt szimplán az új lakások számának növekedése nem lesz elegendő a kínálat bővítésére. A vevők a megfizethető, de minél jobb minőségű és energetikailag is korszerű ingatlanokat keresik, azonban a felújítási kedvük igen alacsony, így nagy szükség van a használt, korszerűtlen ingatlanokat modernizáló befektetői tevékenységekre is.

A gyermeket tervező családok otthonteremtését a 2025-ben változatlanul igényelhető CSOK Plusz kamattámogatott konstrukciói segítik majd, az első lakásukat vásárlókat pedig a lakhatási támogatás, a 10 százalékos önerő, az önkéntes, 5 százalékos kamatplafon, valamint a munkáshitel lehetősége ösztönözheti az ingatlanvásárlásra.

„Tapasztalataink alapján hitelpiaci oldalról általánosságban javult a hangulat, így kiemelkedő évet zárhat idén a szegmens, amelyhez a tavalyihoz képest közel felére csökkent kamatszint, valamint a népszerű, kamattámogatott CSOK Plusz konstrukció is javában hozzájárult” – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője. A teljes volumen 25 százalékát fedték le ezek a csak vállalt gyermek esetén igényelhető, megfizethető, 3 százalékos kamatozású hitelek, amelyeknek az elérhetősége jövőre sem változik. A Babaváró támogatásra jogosultak köre szűkül ugyan, jövőre már csak azon házaspárok számára lesz elérhető, ahol a jövendőbeli édesanya 30 év alatti, a kínálatban azonban megjelenik a munkáshitel is, így a pénzügyi szakértők mérsékelten optimista, 10 százalékos hitelpiaci növekedésre számítanak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS