Fellendítheti a debreceni ingatlanpiacot a kínai gigaberuházás

Fellendítheti a debreceni ingatlanpiacot a kínai gigaberuházás
2022. 08. 15., 17:23

Jelentős változás következhet Magyarország második legnépesebb városának ingatlanpiacán. A Falusi CSOK, valamint a Covid-járvány miatti kiköltözési hullám csökkenő tendenciát eredményezett az elmúlt években, de a múlt héten bejelentett, 9000 munkahelyet teremtő gigaberuházás a Duna House várakozása szerint újra erősödő ingatlanpiaci aktivitást fog jelenteni Debrecenben és a környékén is. A befektetőknek is érdemes figyelni a régiót.

Ahogy a legtöbb nagyváros, úgy Debrecen ingatlanpiaca is átalakult az elmúlt időszakban. Számos megvalósult és tervezett ipari beruházás tartja magasan a dinamikusan fejlődő egyetemváros népszerűségét. A kiköltözési hullám ennek ellenére itt is érezhető, a Falusi CSOK lehetőséget teremtett a családoknak a kedvezményes otthonteremtésre a környező településeken, és sokan választották a nagyvárosi élet helyett a vidéki nyugalmat a pandémia alatt, így 2011-hez képest közel 5 százalékponttal esett vissza a népesség száma 2021-re.

„Debrecen a Kelet-magyarországi régió kulturális, szellemi és gazdasági központja, ennek ellenére a változó kamatkörnyezet és az ország egészében tapasztalható gazdasági bizonytalanság itt is lassította az ingatlanpiaci aktivitást, a 2018-as csúcshoz képest ötödével kevesebb ingatlantranzakció zárult a városban 2021-ben a KSH szerint” – mondta Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.

A régióban Debrecenben lehet a legdrágábban ingatlanhoz jutni. A Duna House 2022-es első féléves értékesítési adatai alapján az átlagos négyzetméterár 650 ezer forint, az átlagos lakásár pedig 41 millió forint.

„A használt ingatlanok szűkülő kínálata mellett meghatározó, az országátlaghoz képest magasabb arányban vannak jelen az újépítésű ingatlanok Debrecen portfoliójában. Az országban tapasztalható áremelkedés mind a használt, mind az új ingatlanoknál jelentős, átlagosan 800 ezer Ft/m2-ért kapható itt újépítés, de van olyan projekt, amely megközelítőleg fővárosi árakon, 1,5 millióért kínálja négyzetméterét egy lakásnak" – folytatta a szakértő.

A múlt héten bejelentett elektromos autóipari beruházás előreláthatólag élénkítő hatással lesz Debrecen és környéke ingatlanpiacára, valamint tovább növeli majd a vidéki viszonylatban magasnak számító, 32 százalékos befektetői arányt is a Duna House szakértőinek várakozásai szerint.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS