2023 októbere után 2024. augusztusban ismét a legkeresettebb fővárosi kerület lett Újbuda. A legfrissebb Duna House Barométer adatai alapján a vevők 19,1 százaléka keres ingatlant Budapest negyedik legdrágább kerületében, ahol az átlagos négyzetméterár 20 százalékos emelkedés után az ingatlanközvetítő értékesítési adatai szerint az idei évben már megközelítette az 1,19 millió forintot. Használt téglalakáshoz 1,18, panellakáshoz 914 ezer forintos, átlagos négyzetméteráron juthatnak a vevők Újbudán, az újépítésű projektek lakásait pedig átlagosan 1,5 millió forintos négyzetméterár felett kínálják a kerületben.
„Annak ellenére, hogy a 2022-es népszámlálás adatai alapján 2011-hez képest 1,4 százalékkal csökkent a kerület állandó lakosainak száma, Újbuda népszerűsége vitathatatlan, sőt, az újépítésű projektek gyarapodásával pedig egyre csak növekszik. 2023 augusztusa óta mindössze egy alkalommal, 2024 júniusában csúszott le a legkeresettebb fővárosi kerületek dobogójáról, amikoris negyedikként végzett. 2023 októbere után, amikor a Duna House budapesti kerületekben kereső ügyfeleinek 17,8 százaléka jelölte meg a preferált területek között Újbudát, idén augusztusban újra első lett a kerületek között, ráadásul rekord mértékű (19,1 százalék) érdeklődés érkezett az itt található lakások iránt” – mondta el Benedikt Károly, a Duna House PR és elemzési vezetője.
A fővárosi kerületek között nem csak az érdeklődők terén szerepel jól Újbuda, de a budai oldalon ebben a kerületben cserélt gazdát a legtöbb használt lakás is, ami az összes fővárosi ingatlantranzakció 7 százalékát fedte le 2024 első nyolc hónapjában. Az idén értékesített új és használt lakások figyelembevételével a kerületben az átlagos négyzetméterár a tavalyihoz képest 20 százalékkal nőtt, 1,19 millió forinthoz közelít, az átlagos ingatlanérték pedig a 76 millió forinthoz. „Újbuda esetében kifejezetten igaz, hogy a népszerűségnek ára van, hiszen, ha csak a használt lakások átlagárát vizsgáljuk, akkor Újbuda lakásai 25 százalékkal haladják meg a fővárosi 901 ezer forint/m2-es átlagot. Tehát, aki ezt a népszerű kerületet választja, az idei évben 1,13 millió forintos árra készülhet négyzetméterenként. Újbuda így a használt lakásokat illetően az ötödik legdrágább fővárosi lokációnak tekinthető” – összegezett Benedikt Károly.
A kerületben ingatlant vásárlók 67 százaléka téglaépítésű társasházi lakásra szerződött, amelyekért átlagosan 1,15 millió forintos négyzetméterárat kértek a tulajdonosok, az átlagos, ingatlanra fordított összeg 69,2 millió forint volt. A vevők 18 százaléka választott 2024-ben a kerület panellakásainak kínálatából, ők 914 ezer forintos négyzetméteráron, átlagosan 53,3 millió forintot költöttek otthonteremtésre. Kiugró arányban szerepeltek a tranzakciók között az újépítésű lakások is, a Duna House XI. kerület mellett voksoló ügyfeleinek 12 százaléka döntött használt helyett új ingatlan vásárlása mellett. Újbudán az igazán magas minőséget képviselő, prémium projektek mellett a szintén minőségi, de megfizethetőbb felszereltséggel ellátott beruházások ingatlanjai is megtalálhatók, így a kerület új lakásainak átlagos négyzetméterára 1,5 millió forint körül mozog. Ingatlanérték tekintetében azonban már a 132 millió forinthoz közelít az átlag, ha tágas, 90 négyzetméteres, új ingatlanban képzeli el otthonát a vevő.
A használt és új XI. kerületi lakások a befektetők körében is keresettek, a kerületben létrejött adásvételek 33 százalékban befektetési céllal szerződtek a vásárlók a Duna House adatai szerint. A nem saját célra szerződő vevők 1,15 millió forintos átlagos négyzetméterárat fizettek, 58 négyzetméteres, jól kiadható ingatlanokért, ami így 67 millió forintos ráfordítást igényelt.
A Villány-Siklósi Borút 1994-ben alakult meg európai példák alapján, hogy a dél-Baranyai térség borászait összekapcsolja, a borturizmust szervezetten fejlessze.
Szekunderköri meghibásodás miatt október 11-én és 13-án is csökkenteni kellett a teljesítményt.