A debreceni lakáspiacon is jellemző a túlkínálat és a csökkenő forgalom, ezért a ténylegesen fizetni tudó vevők határozzák meg a piacot, azok az eladók tudják sikeresen értékesíteni a lakásukat, akik hajlandók az alkura, amely jelenleg elérheti akár a 10–15 százalékot is – mondta el Dupka Melinda, a Melinda Ingatlan tulajdonosa az ingatlan.com-nak.
A vásárlók a nagyobb kínálat mellett alaposabban, körültekintőbben megnézik a lehetőségeket, de mindenképpen van vásárlóerő a városban, vagyis köttetnek adásvételek. A befektetők is egyre aktívabbak, egyre többen vesznek lakást kiadási szándékkal a jó hozamok mellett, hiszen az ingatlan ismét egyre versenyképesebb lesz az állampapírok mellett, ahol a csökkenő infláció miatt mérséklődhet a realizálható nyereség – vázolta a helyzetképet az ingatlan.com-nak adott interjúban Dupka Melinda.
Természetesen Debrecenben sem mindegy, hogy hol keresünk lakást, hiszen vannak kedveltebb és kevésbé népszerű negyedek, ahol más kínálati értékekkel találkozhatunk – magyarázta a szakember, aki szerint olyan kínálati árral kell kalkulálni, amelyben még van alkulehetőség, de mégsem rugaszkodik el a piaci realitásoktól. Ha túl magasról indulunk, akkor később már hiába közelítünk a valós értékekhez, a vevők sokszor már elfordulnak az adott ingatlantól.
A belváros peremén a Darabos vagy a Bethlen utca környékén, a Derék és az István utcákban, vagy a Tócókert és a Vénkert környékén nagyjából 570–750 ezer/m2 közötti átlagárakkal találkozhatunk. A keresettebb városrészeken – Postakert, Széchenyikert, Vezér lakótelep, Egyetem sugárúton – már 950 ezer – 1 millió forint/m2 közötti árakkal is szembesülhetünk. Jócskán egymillió fölötti négyzetméterárakkal kalkulálhatunk a Fészek lakópark, a Belváros, a Nagyerdő vagy éppen a Csigekert környékén is – sorolta Dupka Melinda. De meg kell említenünk Debrecen vonzáskörzetét is, hiszen Mikepércs, Bocskaikert, Hajdúszoboszló és Ebes szintén népszerű települések – tette hozzá a szakember.
Az akkumulátor- és a BMW-gyár nemzetközi szintű termelőközpontok, amelyekről már mindenki hallott. A fejlesztések nyilvánvalóan teremtenek munkahelyet, ennek következtében minőségi infrastrukturális beruházásokról is beszélhetünk, amelyek az életminőséget javítják. A befektetők itt is megjelentek a növekvő gazdasági aktivitásnak köszönhetően, amit a mindennapi munkámban is érzékelek, hiszen a környező városrészeken némileg nőtt a kereslet – számolt be Dupka Melinda.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.