Budapesti lakáspiac: erősödött a belváros, visszaszorult Angyalföld

Budapesti lakáspiac: erősödött a belváros, visszaszorult Angyalföld
2022. 12. 06., 08:53

Az ingatlanpiac átalakulása a fővárosi kerületek iránti kereslet változásából is kitűnik. Visszaszorult a harmadik helyre a korábbi csúcstartó, Angyalföld és átvette az uralmat a pesti belváros. A Duna House ügyfelei körében végzett felmérés szerint a lista végét is átrendezte a fordulat, a pandémia alatt népszerű XVII. kerület a sereghajtók táborába került. 2022 augusztusa óta az érdeklődők mindössze 3,7 százaléka keresi célzottan a rákosmenti ingatlanokat

A 2022-es év eseményei erőteljes változásokat hoztak az ingatlanpiacon. A rezsicsökkentés eltörlése és ezzel együtt az energiaárak emelkedése az ingatlanok fenntartási költségeinek kiugró növekedését eredményezte, ami átalakította a keresletet és a kínálatot is. Soha nem kezelték még ennyire prioritásként az érdeklődők az ingatlanok energetikai jellemzőit, miközben a kínálat egyre inkább korszerűtlen otthonokban bővelkedik.

A fordulat országosan érezhető, a vidéki területek mellett a főváros ingatlanpiaca is változik. A Duna House ügyfelei között végzett felmérés szerint idén októberben a korábbi legnépszerűbb kerület, Angyalföld a népszerűségi lista éléről a harmadik helyre szorult, miközben a belvárosi kerületek, a VII. kerület, vagyis Erzsébetváros, valamint a VI. kerület, Terézváros tört az élre. A befektetők által kedvelt belvárosi területeken főként régi bérházak polgári lakásai alkotják a felhozatalt.

A szétválasztott kislakások alacsony fenntartási költségeinek köszönhetően tökéletesek bérbeadás céljából, ha pedig egy nagyobb alapterületű ingatlant sikerül kifogni, akkor akár szobánként kiadva, akár nagyobb munkával, a lakást több kisebb ingatlanra bontva is jól hasznosíthatóak ezek a belvárosi ingatlanok.

Az érdeklődés átalakulása nem csak a népszerűségi lista élén hangsúlyos, sokat mond a sereghajtók közötti sorrend módosulása is. A Duna House ingatlanpiaci elemzése szerint idén októberben Csepel, Soroksár és Rákosmente végzett az érdeklődési ranglista végén. Az elmúlt évekhez viszonyítva a legszembetűnőbb változás a XVII. kerület iránti kereslet csökkenésében tapasztalható. Az előző évben átlagosan 5,3 százaléka, 2022 első hét hónapjában pedig az ingatlankeresők 4,9 százaléka nézelődött a kerületben, azonban a rezsicsökkentés bejelentése óta, vagyis 2022 augusztusa óta az érdeklődők mindössze 3,7 százaléka keresi célzottan a rákosmenti ingatlanokat. „A XVII. kerület Budapest legnagyobb méretű kerülete. Rákosmente közel 90 ezres lakosságával a főváros hetedik legnépesebb része, amely a pandémia alatt nagy népszerűségnek örvendett, hiszen a térre és a nyugalomra szomjazó fővárosiak előszeretettel választották a zsúfolt belváros és a túl távoli agglomeráció helyett. Az ingatlanok energetikai korszerűségének felértékelődésével azonban egyre inkább veszített vonzerejéből a terület” – magyarázta Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője. A Duna House értékesítési adatai alapján a kerületben 2021-hez képest 28 százalékos négyzetméterár változást mutatnak a 2022-es számok. A KSH szerint 2021-ben több mint ezer ingatlan cserélt gazdát Rákosmentén, átlagosan 50 millió forint környékén költöttek a vásárlók ingatlanra a XVII. kerületben, ami megközelítőleg 610 ezer forintos átlagos négyzetméterárat jelent a téglaépítésű otthonok esetén.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-12-01 18:40:00
Az MNB összesen 15 millió forint bírságot szabott ki a K&H Biztosító Zrt.-re, többek között a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződések állománykezelésével összefüggő, egyes élet- és nem-életbiztosítási termékek biztosítási feltételeihez kapcsolódó informatikai biztonsági, illetve a vállalatirányítási területet érintő hiányosságok miatt.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS